Капково напояване - кой начин на свързване на избера?

• P
    Здравейте,\r\nПредварително се извинявам ако темата ми не е в правилния раздел.\r\nОтглеждам 500кв м краставици и ще им слагам капково. Купил съм от тези по - дебелостенните\r\nкапкови маркучи, които имат по-дълъг живот. Вода ще ползвам от кладенец посредством вибрационна помпа. Спрял съм се на два варианта на свързване. Единият е директно към помпата. Другия е да сложа един резервар, помпата пълни резервара, а водата от резервоара на самотек отива в капковото. Кой от двата варианта е по - удачен? И колко литра ориентировъчно е необходимо за поливка на ден? \r\nЗабравих да кажа, че ще използвам автомат който да включва помпата в определени часове.\r\n
  • А
    Бих искал да попитам дали съществува клапан който да се монтира след помпата да подържа налягането в системата а излишната вода да я отвежда за други нужди или обратно в сондажа....това е нужно да не се товари помпата малко повече ток харчи но се избягва пусковия ток ...тука някои монтират кран и по този начин регулират ...пипали маркуча слагали манометри.... интересно ми е съществува ли такъв клапан
  • I
    На самата помпа имаше един стикер с параметри,но тинейджъра в къщи се е постарал да го отлепи На контролното и табло пише : Lowara QSM/SP 120 cod.140649310 IP 44 6,5 A ...
  • Z
    За много години на всички. Аз от дълго време се занимавам с капково напояване и ще се радвам ако мога да бъда полезен с нещо. Също така предлагам абсолютно всички материали за изграждане на капкова система за напояване и монтаж. тел; 0889847132
  • V
    На самата помпа имаше един стикер с параметри,но тинейджъра в къщи се е постарал да го отлепи На контролното и табло пише : Lowara QSM/SP 120 cod.140649310 IP 44 6,5 A ...
  • I
    Здравейте и за много години! Не знам колко правилен избор направих,но след много четене,"умуване" и консултации купих сондажна помпа "LOWARA" 1'1/4.Дебит 15 м3 на час и максимална дълбочина на потапяне 22 метра(нещо такова и бяха параметрите) Сега остава да си купя маркучите за капковото и да започна едно мерене,рязане,сглабяне,но ще се справя.Може да има проба и грешка,но ще се консултирам пак,достатъчно упорита "мераклийка" земеделка съм и ще направя замисленото. изпрати ми модела на помпата, букви и числа и ще коментираме!
  • V
    Здравейте и за много години! Не знам колко правилен избор направих,но след много четене,"умуване" и консултации купих сондажна помпа "LOWARA" 1'1/4.Дебит 15 м3 на час и максимална дълбочина на потапяне 22 метра(нещо такова и бяха параметрите) Сега остава да си купя маркучите за капковото и да започна едно мерене,рязане,сглабяне,но ще се справя.Може да има проба и грешка,но ще се консултирам пак,достатъчно упорита "мераклийка" земеделка съм и ще направя замисленото.
  • I
    Здравейте!За да не пускам нова тема се включвам в тази с въпрос: Някой знае ли по каква формула да изчисля помпа с какъв дебит ми е нужна за капково напояване на около 3 дка? Около 800 кв.м. ще поливам с разпръсквачи и останалото място с капково.Интересува ме как да изчисля дължината на редовете(маркучите), които ще мога да захранвам,за да знам на колко броя да сложа кранове.Спряла съм се на маркучите и аксесоарите на http://www.agrodrip.gr/templates/GroupE1Agrodrip/xHome.asp и за помпа http://agrocomers.com/site/index.php?do=products&products=items&items=view&view=599 Не мога да реша с дебит 4.8 м3 или 7.2 м3. В мястото имам 3 водоизточника (кладенци,герани). Двата са с дълбочина около 12 м.,третия около 9м.Капковото съм напълно наясно как да го изградя,проблема ми е в избора на помпа,дебита и и другите там технически параметри,за да не "напукам" маркучите.Дано съм обяснила достатъчно ясно и да сте ме разбрали Здравей, принципно сухите помпи засмукват вода с преки сили максимум до 9м и пак е трудно и се тормозят, затова по добрата алтернатива би била потопяема помпа. Всички центробежни помпи каквито са и потопяемите се характеризират с Q-H диаграма демек дебит(л/с,л/мин,м3/ч)-напор(метри, бар) и повечето в средата на кривата са с най високо кпд, ако излезе извън кривата помпаи висок шанс да изгори. Както и да е не се колебай да се свържеш с нас за да ти изберем и дадем професионален съвет, това ни е работата. 0886610151
  • P
    do vania zvynii mi na tel 0878999494 ili0897893133 sled 17,30 i ste ti dam niakoa dryga ideia
  • L
    Извинявай, че ти пиша по този начин но невидях да има линк свържи се с мен. Имам много интересни торове за приложение при капково напояване, ако имаш интерес ще се радвам да дискутираме въпроса.
  • V
    Здравейте!За да не пускам нова тема се включвам в тази с въпрос: Някой знае ли по каква формула да изчисля помпа с какъв дебит ми е нужна за капково напояване на около 3 дка? Около 800 кв.м. ще поливам с разпръсквачи и останалото място с капково.Интересува ме как да изчисля дължината на редовете(маркучите), които ще мога да захранвам,за да знам на колко броя да сложа кранове.Спряла съм се на маркучите и аксесоарите на http://www.agrodrip.gr/templates/GroupE1Agrodrip/xHome.asp и за помпа http://agrocomers.com/site/index.php?do=products&products=items&items=view&view=599 Не мога да реша с дебит 4.8 м3 или 7.2 м3. В мястото имам 3 водоизточника (кладенци,герани). Двата са с дълбочина около 12 м.,третия около 9м.Капковото съм напълно наясно как да го изградя,проблема ми е в избора на помпа,дебита и и другите там технически параметри,за да не "напукам" маркучите.Дано съм обяснила достатъчно ясно и да сте ме разбрали
  • T
    За 500 м кв. много информация събираш. Аз поливам 2 дка направо от кладенеца и помпата. Без резервоар, От помпата през филтър, 1 цол твърд маркуч поставен напречно на редовете и маркучите за капковото напояване сложени до растенията по реда. Няма проблем за зеленчуците. Не се отразява това че водата е студена. Капката капе до корена и докато стигне до него се стопля. Аз поливам само вечер. След 19 часа пускам помпата и преди да си легна я спирам. Забравял съм я и цяла нощ - никакъв проблем. Не поливам всяко денонощие. Само си избери подходяща помпа да изважда водата от кладенеца и да има сила да стига до всяка точка на двора ти. Моята помпа е от близа 300 лв., за 60 м воден стълб, потопяема, Немска. Пробвал съм я и на разпръсквач върти го без грешка. Преди поливах и с Вита 5, но изгоря и още не съм я ремонтирал. Пожелавам ти успех в избора.
  • K
    Бидона е повдигнат на около 40 см, при равен терен е достатъчно да създаде необходимото налягане. За колко време ще ти свърши поливката, зависи от дебита на капкообразователите ти и колко броя имаш по всички маркучи. При някои маркучи дебита е оказан на линеен метър. Тогава делиш 1000( или обема на бидона ти в литри) на метрите маркуч по трасето и получаваш времето за поливка. Иначе умножаваш броя на капкообразователите по дебита им и 1000 делиш на полученото. Поплавъка не ми се вижда такъв проблем, в сравнение с миенето на бидоните. Поне два пъти в сезон трябва да се измият отвътре и е голяма борба. Но все пак препоръчвам този вариант. Поливките на която и да е култура не бива да се правят със студена вода, като изключим факта, че краставиците изисват много добро хранене и почти няма почви, които да се справят без торене. А дали ще ти стигне 1 тон вода, при две поливки дневно... не мога да кажа със сигурност, но май няма да ти стигне, особено когато пораснат растенията започнат да наливат краставици. Но беритбите се правят всеки ден (или поне през ден) така че ще имаш време и да наблюдаваш нещата. Не си мисли, че само ще отваряш и затваряш кранчето сутрин и вечер
  • P
    Помпата все още не съм я купил понеже се чудя каква да избера. Спрял съм се на руско "бибе" 1200 л/ч максимален напор 70м. Кладенеца ми е дълбок 11м така, че не би трябвало да се товари много.
  • P
    kakva marka ti e pompata po princip vibrcionnite pompi sa za gravita4no napoiavane svyrzvaneto im kym kapkovoto napoiavane 6te ia tovari dpylnitelno no vse pak et ot zna4enie dylbo4inata na vodoizto4nika debita my i parametrite na pompata
  • P
    kakva marka ti e pompata po princip vibrcionnite pompi sa za gravita4no napoiavane svyrzvaneto im kym kapkovoto napoiavane 6te ia tovari dpylnitelno no vse pak et ot zna4enie dylbo4inata na vodoizto4nika debita my i parametrite na pompata

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Почвени проби и анализиране на получените данни

За да Ви помогнем да установите, в каква степен това уникално почвено разнообразие се отра...

63 0

Инспекция на посевите чрез заснемане с дрон

Събираме точни данни на ниво растение, използвайки високо прецизен дрон с интегрирана мул...

33 0

избор на тръбно ролкова поливна машина

Hri100: Аз съм най-доволен от Окмис.Вносител е фирма Новита прим.

163 1

Мулчер-тава

Здравейте,колеги! Интересувам се от такъв тип мулчер-тава ,който може да сподели малко пов...

579 0

Пръскане по въздух - делтапланер или самолет

Iancho: колега делтапланер не ти трябва най добре е с хеликоптер

1159 3