Помощ за малка Овощна градина в Балкана, н.в. приблизително 600 - 700 м.

• D
    Здравейте, имам приблизително (свободни) 2 декара (два парцела в съседство по 1 дек.) в близост до/над гр. Трявна (15км.). Площта е заета с отдавна засадени (доста стари) овошки, къпинаци и други диворастящи чудесии. Също така мястото е под приблизително 30 градуса наклон (в началото на м. юни бих могъл да посоча географската насоченост на двете площи). Въпросните овошки са некапризни предимно ябълки (засега не мога да посоча точния сорт), т.е. никога не са пръскани и мн. рядко подрязвани, също има и две по - млади дюли и една череша (вече почти изсъхнала). Случвало ми си е да предавам големи/огромни (в съответствие с грижите които се полагат, никакви ) количества ябълки за оцет/нектар. Дърветата са огромни и раждаха много (зимни ябълки), но напоследък и от последния сняг/зима/голяма корона/старост и в комбинация с бурята сполетяла основно Габровско не останаха много големи овощни дървета. Та мисълта ми е да по разчистя двете площи (2 декара), да махна почти всичко оцеляло/пречупено/старо и да се опитам да създам нещо ново, изискващо някакви грижи (не целя печалба, за собствено удоволствие и употреба). Та за да не засаждам вятър и да жъна бури след това, се надявам да ме посъветвате и да ми посочите сортове , основно ябълки, сини сливи (круши, череши или някои друг препоръчителен вид, в съответствие с климата) овошки които биха подходящи за района. Според моите скромни изчисления и възможности бих разположил първоначално, на есен приблизително 20 - 25 овошки на 1 декар, втората, третата и четвъртата година според зависи, ще залеся и останалото. От тези 20 - 25 овошки смятам да се опитам да създам 10 - 20 (каквото стане), посредством подложка/калем (есен - присаждам подложка от гората, на пролет режа и калем) останалите 10 - 15 от разсадник. Забравих да спомена, че местата са в близост до/под било, също така на приблизително 150 - 200 м. под тях има (планинска) чешма, та не смятам, че свойствата на почвата ще е от мн. голямо значение за първите два вида изброени овошки (мисля, че е перфектна, според това което беше засадено, все пак мое мнение). В долния си край местата са малко засенчени, докато в централната и горната площ е доста слънчево (та и от тук въпроса ми за избор на сорт/овошка - горе, център или в низината). Имам намерение да оставя като цяло 5 - 7 овошки - ябълки от стария сорт (общо на двете места), а другите малко по - капризни (от тук въпроса ми за комбинацията сортовете самоопрашващи/несамоопрашващи/регион). Също така нямам възможност да присъствам на село целогодишно, като мога да го посещавам макс. 2-а пъти месечно. Разбирам, че въпросите ми може да са зададени малко хаотично (непрофесионално), но смятам, че ще успея с вашите съвети и като прочета през лятото да стартирам правилно!

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта