Производство на череши - нуждая се от информация

• G
    Здравейте, rnrn Мисля да засадя около 50 декара с череши, но засега съм все още на етап идея, подплатена с желание и финансови средства. Нуждая се от информация за 1): Къде се изследва почвеният състав за избиране на подходящият сорт череша/и; 2) Сортове череши-от ранни до късни и всякаква друга информация, която би ми била полезна.
  • I
    Да, действително Максма 14 е добра подложка, но е малко по голяма от Гизела 6 и за мен не беше подходяща. По отношение на интензивна градина на Махалебка оформена на Унгарско вретено, мой приятели ходиха спецялно при проф. Хротко в Унгария за да видят наживо интензивни градини на Махалебка оформени на Унгарско вретено от него. И споделиха, че дърветата стават твърде големи и е необходима стълба за да се берът, което е голям недостатък. В страните с развито модерно селско стопанство има една приказка, че парите на овощаря изтичат по стапалата на стълбата. Т.е. целта е да се бере от колкото може по-малка платформа, в противен случай себестойността на брането е твърде висока.
  • M
    Съвършенно си прав initiated -по начините за създаването. Важно е да разбере още едно нещо , че черешите не "скачат" сами в щайгите... И още -за нашите условия се оказва че Максма 14 е също добра подложка. Колкото до махалебката- при невъзможност за поливане , май нема алтернатива , за интензивни насаждения става на унгарско вретено.
  • I
    Неплашете човека.Градина се създава по много начини. Може по програма, а може и сам да си произведе материала .Най-лесно е да засади дивачки и да ги облагороди. Така не се краде. Млад е и живота е пред него.България не е подходяща за интензивно отглеждане на череши.Живеят до 6-7 години /имам в предвид на подложка Гизела/. На черешите е нужна малко вода през първата година.Сливите искат повече вода.Успех в начинанието! Здравейте, не го плаша просто споделям опит! Че може по програма може но за съжаление програмите не са за всеки, трябват доста познания или добри консултанти (каквито впрочем май няма поне у нас) и средства за да можеш не само да ти одобрят проекта, но и да го изпълниш и отчетеш и да получиш субсидията! Това със засаждането на дивачки и последващото им облагородяване когато искаш да правиш по-голяма овошна градина е се едно да откриваш топлата вода сто години по късно! Какъв е смисълат две години да се правиш на разсадник, като това не ти е работата. Това само българин може да го предложи. В развитите селско стопански страни изобщо не се използват семенни подложки, камо ли да си ги облагородяваш сам. Там даже дървета се копуват една година повече изкарали в разсадника с вече раклонена корона, като предварително си заявяваш каква система на формиране да ти оформят. Не споделям мнението че България не е подходяща за интензивно отглеждане на череши, защото не виждам обективни причини за това твърдение. Аз съмият съм виждал интензивни градини в България на 7 години и то на махалебка 4,5м на 2,5м оформени на испански храст и са в много добро състояние. Тази година са дали добив от 1,2т от декър с калибар 30+. Но за мен махалебката не е много подходяща за интензивно засаждане, изисква зверски летни резидби. Моята Черешова градина е 4м на 1,5м на Гизела 6 и я оформям на вретено чрез двойна лятна резидба на Брунер и за сега се развива много добре, ще видим по нататък. Матеряла съм го внесъл от чужбина по много причини. Виждам че Гизела 5 не върви добре в България, но тя не върви добре и в Гърция(май проблема е в ниската атмосверна влажност и високите температури), докато Гизела 6 в Гърция се чувства много добре и дава добиви от 2,0т от дка. Това че на черешите не им трябва много вода първата година е като това с дивачките. Проучил съм почти всички разсадници в България и от мой опит и на успешни градини на мой приятели мога да кажа че ЕДИНСТВЕНИЯТ разсадник в България от които си заслужава да се купи матерял е на САВЕЛ АГРО (не ги рекламирам, споделям), намират се близо до Пловдив. Вярвам в тове, че пред България няма друг път освен максимално развитие на селското стопанство, но модерно с използване на опит от други страни намиращи се 70 години пред нас в областта на земеделието. Затова и аз се мъча и вървя по трънливия път да правиш модерно земеделие в България. Да не мислите че за първи път чувам че интензивни градини не са подходящи за България, че най хубавите череши в България са Кюстендилските и там е най подходящият район за отглеждане на череши(което никак не споделям) и др. подобни. Задълбочено съм проучвал интензини градини и разсадници и лично съм раговарял на място с собствениците им в Холандия, Белгия, Италия, Гърция и България. В Холандия видях интензивна крушова градина Конференс 3,5м на 2м от преди втората световна война която още дава добиви от 7т на дек.!
  • N
    Много ми хареса последния пост изглежда най-адекватен .Колега ти хубаво си си наумил череши в пловдив , но просто не си ли направиш сам посадъчния материал никой със сигурност не може да ти даде качествен дори и да има сертификати , но това не е гарант че за това ,което плащаш си заслужава ..... черешата цъфти точно три дена в този период , ако са лоши агрометеорологичните условия край а относно тези работи без вода и храна да да ще ядеш череши ама друг път.В България имаме един проблем ,че без познания и опит искаме да направим нещо ,като хората.Колега , ако нямаш познания в тази сфера ,ако незнаеш как да си направиш сам ,качествен посадъчен материал или направо на място да си ги облагородиш тези дръвчета , както е писал горе колегата ,което е най-добрия вариант ДЕБЕЛО го подчертавам , именно поради факта ,че при многократното разсаждане се нанасят огромни повреди на кореновата система ... несъответствие от там между надземната и кореновата маса ..... Най-добре е колега , ако си решил да се занимаваш да дойдеш в Университета все пак си от Пловдив чист идиотизъм би бил ,ако не доидеш.Идваш в катедра ОВОЩАРСТВО търсиш ръководителя .Доц Личев и говорите.За адекватна консултация бих ти препоръчал и да търсиш Гл.Ас . Д Желев. Колега за всеки овощен вид си има региони не напразно направени на времето тъй като неможе всеки да си прави ей така където поиска градини .... неможе без адекватни резитби гледане напояване и торене да очакваш нещо.Тук става на въпрос за много сериозни инвестиции и за много познания без ,който просто би брал много ядове ..... Търси адекватна помощ навреме ,защото после ще те е яд , от питане не се умира .
  • P
    Неплашете човека.Градина се създава по много начини. Може по програма, а може и сам да си произведе материала .Най-лесно е да засади дивачки и да ги облагороди. Така не се краде. Млад е и живота е пред него.България не е подходяща за интензивно отглеждане на череши.Живеят до 6-7 години /имам в предвид на подложка Гизела/. На черешите е нужна малко вода през първата година.Сливите искат повече вода.Успех в начинанието!
  • G
    Според мен малко са завишени необходимите разходи..дори и при интензивни насаждения. Имайте предвид едно изключително важно нещо:черешите не скачат сами в щайгите!!!!!! .Искам да кажа , че работната ръка е ключов за черешови, вишневи и всякакъв вид дребно плодово производство.Докато началната инвестиция я правите и точка...а цената на труда ще расте , както и цената на черешите де Ако имате въпроси по създаването и отглеждането питайте .... Повтарям се, но като за начало, ак може, да ми дадете отговор на тези два въпроса. 1) Къде мога да направя освен проба на земята-дали е подходяща за отглеждане на череши, но и за сортовите на нея(земята). 2) Кои са качествените според теб чужди посадъчни материали, и кой български е такъв(качествен). Митев, не се ориентирам все още, както трябва във форума, затова чак тази сутрин прочетох отговора ти.
  • M
    Според мен малко са завишени необходимите разходи..дори и при интензивни насаждения. Имайте предвид едно изключително важно нещо:черешите не скачат сами в щайгите!!!!!! .Искам да кажа , че работната ръка е ключов за черешови, вишневи и всякакъв вид дребно плодово производство.Докато началната инвестиция я правите и точка...а цената на труда ще расте , както и цената на черешите де Ако имате въпроси по създаването и отглеждането питайте ....
  • G
    В Аграрния Университет в Пловдив има лаборатория в която можеш да си направиш проби от земята дали въобще е подходяща за отгллеждане на череши(не се прави изледване за кой сорт череши е подходяща) след това прецени дали има от къде да взимаш вода(канал, река, сондаж) и прецени дали наистина ще можеш да взимаш вода от там! Ако няма от къде да взимаш вода за поливане забрави за череши, евентулно можеш да засадиш сливи и то без да очакваш висок добив от тях! Писъл си че идеята ти е подплатена с желание и средства. За желанието не знам то си е индивидуално и може да имаш значително от него, но за средствата те предопреждавам, че идея си нямаш с какво се захващаш! Средствата със сигурност които ще са ти необходими ще бъдат в пъти в повече от това което предполагаш. Казвам ти го като човек изградил скоро овошна градина за череши, а не с цел да те отказвам. Идеята е страхотна, но има смисъл ако я реализираш като модерна градина със всички необходими съставки и задължително с качествен посадъчен материал (което изключва български с едно изключение). В противен случай ще си загубиш парите и времето. Инвестицята която ще ти е необходима за 50 декара череши е от порядака на 125 - 150 хил. лева. Тава са разходи без покупката на земята, без разходите за отглеждане до влизане в плодо отдаване, без разходите за охрана, без техниката която ще ти е необходима за обработки и т.н. Включва само почвообработките, посадъчния материал, засаждането, оградата и капковото напояване с помпата и др. дребни разходи по създаването. Ако можеш да си позволиш подобна инвестиция и ще имаш възможност да си покриваш разходите до влизане в плодоотдаване не се колебай прави го! ----------------- Здравей, просветен! Първо считам, че дадените от теб отговори, за мен са изключително полезни. Но на дадените от теб такива(отговори), имам въпроси. 1) Къде мога да направя освен проба на земята-дали е подходяща за отглеждане на череши, но и за сортовите на нея(земята). 2) Кои са качествените според теб чужди посадъчни материали, и кой български е такъв(качествен). Не съм отговорил на всичките дадени от теб отговори, защото имам изградена преценка за тях.
  • I
    В Аграрния Университет в Пловдив има лаборатория в която можеш да си направиш проби от земята дали въобще е подходяща за отгллеждане на череши(не се прави изледване за кой сорт череши е подходяща) след това прецени дали има от къде да взимаш вода(канал, река, сондаж) и прецени дали наистина ще можеш да взимаш вода от там! Ако няма от къде да взимаш вода за поливане забрави за череши, евентулно можеш да засадиш сливи и то без да очакваш висок добив от тях! Писъл си че идеята ти е подплатена с желание и средства. За желанието не знам то си е индивидуално и може да имаш значително от него, но за средствата те предопреждавам, че идея си нямаш с какво се захващаш! Средствата със сигурност които ще са ти необходими ще бъдат в пъти в повече от това което предполагаш. Казвам ти го като човек изградил скоро овошна градина за череши, а не с цел да те отказвам. Идеята е страхотна, но има смисъл ако я реализираш като модерна градина със всички необходими съставки и задължително с качествен посадъчен материал (което изключва български с едно изключение). В противен случай ще си загубиш парите и времето. Инвестицята която ще ти е необходима за 50 декара череши е от порядака на 125 - 150 хил. лева. Тава са разходи без покупката на земята, без разходите за отглеждане до влизане в плодо отдаване, без разходите за охрана, без техниката която ще ти е необходима за обработки и т.н. Включва само почвообработките, посадъчния материал, засаждането, оградата и капковото напояване с помпата и др. дребни разходи по създаването. Ако можеш да си позволиш подобна инвестиция и ще имаш възможност да си покриваш разходите до влизане в плодоотдаване не се колебай прави го!
  • G
    От Пловдивско. Ами искам, след като съм инвестирал- пари и време, да започна да печеля от насажденията.
  • G
    Здравейте.От кои регион на страната сте . И какво точно искате да правите с черешите.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта