Как мога да прекратя договор за аренда преди изтичане на срока?

• S
    Здравейте, бихте ли казали как мога да прекратя договор за аренда преди изтичане на срока, които е доста голям. Ще ви спестя причините за да не става дълго, а направо ще питам по въпроса. Във договора е описано, че може да се прекрати едностранно с предизвестие в определен срок преди края на стопанската година. Само това ли е варианта(като изключим по взаимно съгласие), какво точно представлява това предизвестие, какво трябва да съдържа, кой го попълва и т.н. rnБлагодаря предварително
  • M
    "Да попитам и аз нещо.Ако земята е моя,а договорът е подписан от друг,мога ли да прекратя договора.Благодаря." Имаш в предвид - повече от един собственици на имотите ? Няма значение, колко от Вас са се подписали под договора за наем ( аренда). След като е вписан в съда чакаш изтичането. Единственото, което можеш е да си взимаш арендата от този, който е подписал договора. "как се процедира когато ,не съм доволен от рентата(30кг жито) ,исках да я пре договоря ,но арендатора отказва.Поисках си земята(да разваля договора) ,но ми беше отказано и ми заяви че има познати навсякъде и че няма да мога да го осъдя. Ще съм благодарен за съшети" Единственото решение е "добрата воля" на ползвателя ( арендатора). Другият вариант е да си "премерите" познатите. Успех
  • B
    как се процедира когато ,не съм доволен от рентата(30кг жито) ,исках да я пре договоря ,но арендатора отказва.Поисках си земята(да разваля договора) ,но ми беше отказано и ми заяви че има познати навсякъде и че няма да мога да го осъдя. Ще съм благодарен за съвети
  • K
    Да попитам и аз нещо.Ако земята е моя,а договорът е подписан от друг,мога ли да прекратя договора.Благодаря. Друг е въпроса ако ти си купил земята и тя е имала договор (тежест )то отговора е същия ,щом си закупил имота трябва да си запознат че купуваш земята в тоя и вид и съответно чакаш да изтече договора .И не можеш да прекратиш договор за аренда без та ти е разписан анекс от арендатора .
  • S
    Да попитам и аз нещо.Ако земята е моя,а договорът е подписан от друг,мога ли да прекратя договора.Благодаря. Аз не съм специалист, но не може договора да е подписан от друг, такъв договор не може да се завери при никои нотариус, камо ли пък във агенцията по вписвания. Единствения вариант е този човек да е имал пълномощно, ако пък договора е подписан от друг без пълномощно това означава е че от "старите" договори преди 2007г. когато много рядко се заверяваха нотариално и всеки можеше да разписва, дори арендатора се разписва вместо собственика. Такъв договор се разваля изключително лесно, просто го ползвай за тоалетна хартия.
  • S
    Да попитам и аз нещо.Ако земята е моя,а договорът е подписан от друг,мога ли да прекратя договора.Благодаря. Колега,дори земята да е твоя,ако има подписан договор ,вписан в Служба по вписвания-договора не може да се прекрати преди изтичането му.Има ли тежести върху имота,само арендатора може по собствено желание,с подписване на анекс към договора да го прекрати.Дори съд не признава правото за разпореждане на собственика,ако има валиден вписан договор-до изтичането му.
  • H
    Да попитам и аз нещо.Ако земята е моя,а договорът е подписан от друг,мога ли да прекратя договора.Благодаря.
  • P
    Цитат: Това е... след това в поземлена е заявено че сам ще си обработва земята. Сега какво следва, колчета кой трябва да забие, геодезист ли трябва да се извика и арендатора трябва ли да е там, понеже съседните парцели са негови? ================================================== Тъй като и аз съм в такава процедура - да ако той е съгласен , това е реда. Геодезист в негово присъствия забива кола и прави протокол( констативен ли беше...). Ако го няма, което е по вероятното... Тръгваш по моя път: Аз си очертах земята, работя си я... разбрах че е подадена жалба срещу мен в прокуратурата. В очакване съм какво ще отсъди българския съд...
  • S
  • P
    Ako искаш компетентен съвет, покажи (сканирай и качи) най-после тоя ДОГОВОР!
  • S
  • F
    Арендаторите как успяват да ви излъжат да ги разписвате тези 5-10 годишни договори? Подписвайте си само едногодишни и така е много по-добре. Ами никой не ви лъже.Сами се полъгвате от алчност. 5-годишните договори се сключват за по-висока аренда от 1-годишните. Това е на теория,а на практика е пълна рулетка:арендата е примерно,30 лв.Ти подписваш 5-годишен за 35 лв.и си мн.хитър. Нашия бизнес е Божа работа.Ако имаме цени и добиви,арендата може да стане утре 45 .На теб какво ти пише в договора?-35.Толкова и ти дължи фермера.Въпрос на добра воля е дали да ти даде повече. А че може утре да искаш да продадеш нивата мислиш ли? Нали тоя,дето ще я купи,я взима за да я работи.Не да я дава под наем. Моя съвет е извънсъдебно споразумение с фермера.Ама не да се правите на велики,че-разбираш ли-това си е моя собственост.5 години не е твоя .Ако си толкова на зор да се махаш,предложи му да ти подпише анекса ,пък да ти плати по-малко аренда. Или продай нивата на по-ниска цена заради тежестта,която си й натресъл. Някаква друга остъпка/услуга предложи,за да има и той интерес от развалянето.
  • G
    Просто си говори с арендатора, ако е да си правиш нещо ти за себе си никой не може да те спре това си е частна собственост, но ако искаш да е даваш на друг ще е сложно. Пък не разбирам защо не искате да говорите, за тези работи са говори директно и лично, нещата едностранно само ще усложнят ситуацията. Всеки би се подразнил ако някой прави нещо зад него. Това е като съвет.
  • P
    Колеги, не е лесно да се прекрати аренден договор. Погледнете си и клаузата с неустойките-хич не са малки. Нотариалната покана не върши никаква работа. Службата по вписвания ще направи отбелязване за разваляне на договора само ако има анекс подписан от двете страни, или ако има съдебно решение. Иначе няма начин. Кусури трудно ще намерите на арендатора - обикновено изплащат рентите по-рано от предвидения срок, че са и по-големи от договореното. Да не кажа, че арендаторите вече не се дават лесно и оспорват всичко в съда. Единствения начин е да си платите неустойките. Ще излезе златно развалянето на договора.
  • S
    Веселяк,много добре си го написал ,,Стига да имате правното основание,,! Ако не е спазеня някаква клауза в договора е възможно,но при положение,че от страна на арендатора всичко е изрядно -договора не може да се прекрати.Дори в съда!
  • V
    Хора абе Вие не сте ли чували за "Нотариална Покана ", услуга извършвана от всеки нотариус!Просто през нотариус го известяваш че прекратяваш предсрочно договора било според една или друга клауза по договора, или му търсиш някой кусур по договора, четете внимателно и между редовете! Получавайки нотариалната покана арендаторът не знае въобще за какво става въпрос и за какво се отнася, има си специален куриер, той поднася поканата ,арендаторът се подписва и чак след това може да я отвори и чете, ама подписът му вече е взет от куриера! Възоснова на тази покана стига да сте се обосновали добре в нея може да смятате договора за разтрогнат, да върви да ви съди, стига да сте имали правното основание да разтурите договора и сте го изложили правилно в нотар. поканаимате му подписа вече и сте Шестаци от всякъде

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Разпределяне на рента за минали години

wladd: Белите петна са плащат за целия имот, "Новите" собственици нямат основание за получаване н...

210 1

Обработване на земя без договор

ZzZ: Ти си тарикат така че давай - жъни я! А като се окаже, че кооперацията има сключен едногод...

289 9

Право на дейност, върху земеделска земя?

solun1: Тряба да й смениш статута и тогава вече ще можеш да стройш.

138 1

Влизане в чужд имот, отъпкана пшеница

Веселин: Към полицията задължително. Подадохте ли и за предишните случаи? Трябва да ги регистрирате...

283 2

СПЕШНО!!! Подвеждаща информация/измама

За първа година съм земеделец.Наясно съм със селективните и с тоталните хербициди,но нямам...

697 0