Голямата смъртност при пчелите в началото на 2013

• D
    Колеги, незнам дали да се наричам колега на пчеларите(защото ме е срам )?От 82 кошера силни семейства през еснта ми останаха живи едва 19.Да не си помислите ,че са умрели от глад или ,че незнам с какво се третира и как .Пчелар съм от 1989 година, а преди това съм помагал на баща ми .Нямат диария ,за да се съмнявам ,че е нозематоза.Февруари имаха пило на 1-2 рамки и сила за4-5 рамки средата на март всичко долу.Някой застраховал ли е пчелин от болести ?Моля за някаква информация.Ако си купя рояци мисля да ги засраховам.Всичко което изкарах от меда вече е на минус след тази загуба.Отказах се от понятието \"земеделски производител \"още щом ни туриха данъци и тем подобни.Средно за нашия район смъртноста на пчелите е около 50%.Преди съм имал жертви но по 1-2 кошера на година.Миналата година дори бях без нито едно умряло семейство и мислех ,че това за смъртноста на пчелите, дето се говори и пише у нас и по света е пресилено.Моля да споделим кой ,какви \"тактики и стратегии \"сте замислили по въпроса?
  • E
    Какво се случва с пчелите ? в събота 13.04.13 направих преглед на пчелите имаха лентички,пити с мед и пило ! днеска сутринта от 11 кошера 2 само с пчели направо не мога да повярвам не знам и какво да правя ; ( Няма умрели вътре нито вънка 100% празен !
  • S
    Профилактика и лечение има ли това заболяване?
  • S
    Здравейте,колеги!Аз се сблъсках с този проблем миналата година-бях пуснала дори тема във форума!При мен проблема се оказа нозематоза цирана!Симтомите-няма диарични петна по кошера-вътре в гнездото по рамките са.Подморът е традиционен пролетен,обаче в него е и майката,голяма част от пчелите са пред прелката-на земята,нямат подути коремчета и специфичните признаци на нозематоза апис. Кошерите ми бяха застраховани и се оказа,че нозематозата е застрахователно събитие.След издаването на документ от акредитирана лаборатория ми изплатиха щетите.
  • A
    Привет колеги и от мен. Силно казано "колеги", но все пак...Поддържам 24-30 кошера ДБ. Повече гледам на тях като хоби, или "малко финансова помощ". Тази година съм говорил с много колеги- всички се оплакват много....Мой първи братовчед изгуби от 31 силни кошера 19, страното е чи ги подхрани с питки м.11.2013г,което за ме е грешка,ама той така работи от години. Проблема е че има много "избягали", сигурно са опаразитени, ама как са избягали през зимата.... Аз имам 2 загинали есента-от молеца,слаби са били. И един през зимата. Имам и 3-4 кошера много слаби...Мисля си че е от химията и пръскането с препарти... Не знам как ще я караме за напред...Успех през 2013 г....
  • I
    Здравей колега. Общо взето застраховката за болести е за болести който не ги има по нашите ширини. За това няма смисъл да ги застраховаш за нищо друго освен за кражба макар никой у нас да не застрахова за това. А колкото до смъртността това коментирахме и на изложението Пчеломания в Добрич тези дни, че зимата тази година бе по мека за разлика от миналата година а пчелите излязаха по слаби от тази зима. Миналата година беше по студено и пчелите бяха по силни. Аз от 21 семейства загубих едно и едно обедних но имам 2 който са съмнителни три години не бях губил семейство...Тази година правих планове за увеличение на бройката а сега като гледам ще се радваме и тези ако оцелеят и се развият както трябва. Ходих на още 2-3 пчелина в Бургаския регион където съм и аз положението е същото с едната разлика че има и напуснали кошерите си, вероятно заради опаразитеност от акар. Кошерите пълни с мен а вътре няма 1 пчела,

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Идеи за защита на кошерите

Трифон: Преди време четох за един кошер , който беше снабден със защитна система. Май го представи...

222 1

Какви са изискванията за пчелин?

Здравко: Здравей! Тук можеш да прочетеш полезна информация - https://www.naas.government.bg/bg/...

339 1

Полезно ли е подхранването със захарен сироп през пролетта?

Mitko: Зависи от много неща. Например в моя район си трябва. Даже не чакам да дойде пролетта. Зап...

455 3

Осиротяло семейство

OSZ: Ако е станало търтовка ще има търтеево пило.... Аз бих ги смесил като ги напръскам с разре...

234 2

Имам едно въпросче

alex93: izvinqvam se za latinicata prosto nqmam kirilica! Kolega kato cqlo nqma znachenie dali sh...

696 4