Създаване на овощна градина

• V
    Здравейте, имам голям интерес към земеделието от доста години и сега плахо обмислям да опитам нещо. Мисля да си направя овощна градина. Имам зема достатъчно. Имам няколко въпроса но всякакви други съвети ще са ми от полза. Най-много ме интересува от какво се нуждая за да започна? Интересува ме всичко което ще е необходимо? Насочил съм се към сливи или нещо смесено. Удачно ли е ?Знам че темата може би се повтаря и се извинявам за което, но... Благодаря предварително
  • A
    Здравейте исам да попитам. Имам 12 декара земя от която 9 декара са засадени с череш. Въпроса ми е дали мога да се запиша по някаква програма и със тези 12 декара до колко декара ще трябва да ги увелича във срока от петте години.
  • V
    Благодаря много за отговорите и се радвам че ме взехте на сериозно.. Но.. за съжаление най-вероятно няма да станат нещата сега.. Много искам да започна градината но най-рано ще стане тази есен.. От една страна за да опозная всичко около почвата, дръвчетата и изобщо всичко необходимо и в същото време да порасна малко Все пак трябват време и... пари. Трябва да си направя сметка колко точно финанси ще ми трябват да започна примерно с 2-3 дка защото баща ми има парцел около 10дка който мога да използвам в бъдеще.. Изобщо много работа която не мога да свърша просто ей така..
  • M
    За 2 декара няма субсидии пък и нищо няма да ти помогнат само ще си изгубиш времето. Ами кажи има ли напояване...пратих те на страницата ми , нищо не пита... не става така. Ако имаш вода ще ти "ударя" едно рамо!!!!!!!!!!!!!!
  • V
    Vladislav_Pavlinov, отговора ми стана дълъг и си позволих да го публикувам тук - http://xn--80atgp9ar.xn--b1amgyd9f.com/index.php?topic=783.0 Успех!
  • N
    Здравей! 1. Подсигури си вода! Много важно е да имаш напояване. В този ред на мисли не е целесъобразно за 2 дка сондаж да правиш. Освен ако съседните парцели не са твои или имаш възможност да ги купиш. Ако направиш градината и след 2-3 години решиш да ги купуваш и се окаже че комшиите са тарикати цената може би ще се утрои /защото няма къде да мърдаш вече/. Според мен най малко 5 дка направи. За сливите /на такава малка площ не си струва да слагаш различни видове дървета защото ще се затрудниш с растително защитните мероприятия/ при схема 3х4 метра ще ти трябват около 90 дървета в декар по 4 лв около 350 лв + 30 лв на дка за торозапас + 30 лв обработки на дка и т.н. Съвет от мен не копай ямки за дърветата а направи канали в реда с каналокопател става евтино бързо и се доближава до риголването. Поздрави и успехи! И нема да се отказваш...
  • M
    Обмислям да започна отначало повече като хоби.. и с напредване на годините да увеличам.. Може да прозвучи смешно но съм на 16..С баща ми ни влече земеделието и просто искам да опитам нещо..Говоря в 1лице защото аз съм по-заинтересуван и искам много да опитам в земеделието.. Пък и не съм готов за нешо голямо.. Намери поне 10 дка.. прочети за градина в www.razsadnik.com
  • V
    Обмислям да започна отначало повече като хоби.. и с напредване на годините да увеличам.. Може да прозвучи смешно но съм на 16..С баща ми ни влече земеделието и просто искам да опитам нещо..Говоря в 1лице защото аз съм по-заинтересуван и искам много да опитам в земеделието.. Пък и не съм готов за нешо голямо..
  • N
    За 2 декара няма субсидии пък и нищо няма да ти помогнат само ще си изгубиш времето.
  • V
    Земята мисля да е около 2 дка първоначално и ако имам късмет да потръгне ще се опитам да се развивам.. Въпросите ми основно са относно субсидиите и с какви плодове да се захвана ?(от Разград съм). За какви субсидии мога да кандидатствам? Насочил съм се към сливи, вишни, круши, но си нямам представа дали е удачно първо да смеся 2 плода и изобщо дали това са точните плодове за Разград.. Благодаря
  • A
    Колега за да можем да ти дадем поне малко информация кажи колко земя мислиш да изпозвап за начинанието. За сливи немога да ти дам информация, но иначе ще казваме за техниката. Ако искаш може и на лични да ми пишеш. Във първия пост си писал че имаш въпроси задавай ги.
  • V
    Никой ли няма интерес да даде кураж на още някой да се занимава със земеделие. Долу горе разбрах какво ми трябва, мисля да започна с малко и да се развивам след това. Някой знае ли дали в Разград мога да направя анализ на почвата? Другият ми въпрос е относно субсидиите- мога ли да кандидатствам и ако да за какъв вид субсидия? И последно - какви плодове и по-точно сортови пасват на североизтона България.. ? Малко много станаха въпросите, но съм напълно нов в тази сфера и се надявам да не убиете желанието ми .

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

черешите в цяла България

Правителството уж щеше да помага на българските производители а сега затвори пазарите , ед...

191 0

Мнения за трактор Владимировец т25

Колеги, дайте ваше мнение трактора как се справя в овощна градина, като оре, пръска и с му...

186 0

БOЛЕСТ ПО МЛАДИ ЧЕРЕШОВИ ДЪРВЕТА !!!

kris200: Зимните пръскания с медни препарати правиш ли ги? Това е засега единственото решение за ог...

493 1

Кроене, череши

Здравейте. Исках да попитам, днес кроих череши около 10 годишни, но не успах да намажа вси...

718 0