Инвестиции в животновъдство

• K
    В моето село има 6 обора от времето на ТКЗС по 692 квадрата всеки.И още 4 по 592 квадрата.Шестте са правени последни и са с панелени покриви,другите с керемиди.И тъй като \"има\" желаещи за земеделие се разпадат.Имаме 3 закупени по 692 квадрата.И от 23 години се занимаваме с говедовъдство.Доскоро дядо ми,който е овчар,както баща,както дядо му .....Имаме 110 крави,56 телета и юници.Имахме 292 овце,ама дядо ги продаде и му останаха 6.Нямаме много време за животновъдство заради растениевъдство.Имаме 14 700 дка обработваема земя и 8 300 дка пасища.Не ги изброявам да се хвалям,ами да разберете състоянието ни.Та след основен ремонт на 3 обора,от които два бяха с под от скари.Ала бала не ми се обеснява няма да ми стигне времето.Ние сме единствените сериозни животновъди.Другите са един вид аматьори,пияндурници и прочие.Нямат с какво да си хранят животните,нямат си напредстава от земеделие. А пък нашите работници са ....пияндета и мързеливци.\r\nСъщността на темата.Имаме значително количество пари за инвестиции в животновъдството.Храним си животните с ерма.Състава й е овес,пшеница,ечемик,царевица.Фуражомелката е от завод Сила.Сега мислим да вземем миксер-вагон,който да раздава на животните.Въпросът ми е към фуража.В Западна Европа какъв фураж дават и как го приготвят(машини,състав)?Каке е по-добре с пасищно отглеждане или само оборно?Има ли смисъл от чистопородни крави за мляко?\r\nСя към овцевъдството.Дядо ми е овчар.Не знам много добре как се гледат овце.Мислих си за чистопородни овце Ил дьо Франс.Окоза се мъжко агне 12лв/кг,женско агне 18лв/кг,овца на първо агне 320евро,на 2-3 агне 500лв.Заслужава ли си?Ако си взема такива овце къде може да ги продавам?Къде е разликата между обикновено нашенско агне 30кг и едно чистопородно?Ся ми продават един обор с керемиден покрив,който половината е обран,друга половина е пред срутване....С един добър ремонт,може да събере 300овце.Остава въпроса с пашата,тъй като не мога да се заема с всичко.Пасищно или оборно отглеждане?Мисля за към 1000 овце.Колко фураж ще им трябва?Притеснявам се ако купя 1000 овце по 320 евро и накрая продавам агнетата по 6 лв/кг.Имам ли шанс за по-добър пазар?\r\nП.С Ся ще съм изпуснал нещо ама ....
  • B
    Що да я затваряме - много е образувателна даже ! Я сподели сега до къде я закара - какви животни гледаш ? колко ? колко декара обработваш ? Сподели та и ние да развием малко стопанствата си ?!?
  • K
    Ама ние имаме животни.Гледам си кравките.Даже сега им махам рогите с ластика и са отелиха първите телета от изкуствено оплождане. Затворете темата.Писана е преди мн време....
  • Z
    Ей това ме изкееефи!
  • B
    Курти, дай да видим след една година до къде си опрял ! Изучи ли се - какво стана ? Какви животни започна да отглеждаш - сподели ?
  • T
    Това вече е приказка. Като гледам тук в дискусията едва ли има по сериозни животновъди от теб. По скоро ти би могъл да им даваш уроци вместо те на теб. Ако наистина мислиш да се занимаваш с животновъдство това е правилния път. Ще ти припомня думите, които е изрекъл генералисимуса на руските сухопътни и морски сили Александър Суворов. Той няма нито едно поражение в своята военна кариера. "Теория без практики мертва, практика без теории слепа". Мисля, че това ще даде отговор на всички твои въпроси. Защото всички си хвалят стоката, но ти решаваш коя стока да закупиш. Да но за да решиш ти трябва познания и опит. Хайде помни какво съм те посъветвал и следвай стъпките на предците си. Има хляб за всички под слънцето и хранителни стоки винаги ще се търсят. Истината е в едрото фермерство. Дребното ще загива или крета винаги. Не забравяй, че си обещал на цяла България да се изучиш. Ако не ти стигат сили за университет, може колеж да изкараш но учи занаята, или хващай пътя за чужбина както много наши сънародници, за да чиракуваш на други знаещи и можещи фермери!!!
  • D
    Добър ден, всичко написано изчетох. При мен дилемата е телета или агнета за угояване. Кое е по-рентабилно и кое носи по-високи доходи като теглиш чертата накрая . Днес е хубав български празник честито на именниците. Наздраве
  • K
    Не бях в нас,не си довърших писането.По принцип не гледам много много другите хора.Мога да ти направя ретроспекция още от 1992 години,когато не съм бил роден.Мога да ти кажа ся да не излезе,че се хвалям,в моето село имаше поне 70 земеделци(без да броим сдруженията и кооперациите).След 22-23 години останахме само ние.Те фалираха.Ако в нещо се старееш до безбожност няма да как да не успееш.Е в земеделието не става само с акъл,трябват и пари.Трябва акъл и пари да вървят ръка за ръка.Преди да влезем в ЕС,за много хора да не кажа всички бяхме за подигравка.Един вид прости.Примерно преди 7-8 години,за да произведем 1 кг пшеница ни струваше 16ст/кг,а ние я продадохме по 14 ст/кг.Бяхме на 2ст/кг загуба.Не беше един път,ама този беше доста куриозен.Мога да ти пиша много нещо откъм растениевъдството. Защо прекратихме бизнеса с овцете?Дядо ми както и баща му и дядо му.... са имали овце.Дядо ми беше достигнал почти 300 овце без агнетата.Това беше 2005-2006,и той беше на 65-66 години.Нямаше кой да му помага всички бяхме заети в зърнопроизводството.И той не можешеда ги гледа сам и ги продаде.Остави си само 5-6 овце.Ся пак да не излезе,че се хвалям.Точно тогава фалира кооперцията в село и 90% от хората дойдоха при нас.От 4 хиляди дка станаха 17-18 хил дка.Поради слабата цена на зърното и други фактори.Нямахме пари за нафта и тор.Нямахме никакво свободно време.Това е една от причините да ги махнем.Един човек започнели да се занимава с много работи,значи нищо не прави.Сега си оправихме зърнопроизводството,преди време сме сеели слънчогледа през юни....Сега даже изпреварваме графика. И от 2 години имаме свободно време за животновъдство.Първата ни работа е да решим проблемите с кравите.Трябва всичко да е отлично.Надявам се до 2 години да се справим с говедовъдството.След това дай Боже да може да се справим и с овцете.
  • B
    Абре курти , задавал ли си си въпроса защо аджеба се затри животновъдството ?!? Защо с всеки изминал ден фалират животновъди , или се отказват сами ? И тогава сам ще намериш отговора на въпросите си !!!
  • H
    Поздрав за автора на темата! Без лоши чувства ! http://www.youtube.com/watch?v=zkFTPZwX0Jw
  • N
    Здравей, приятел, предлагам ти от всички тези животни и отпадъци от земеделието да инвестираш в една електро централа на биомаса която ще ти носи точно толкова доходи колкото в момента ти носят животните. Ако те интересува обади се скайп ecorai-energy или [email protected]
  • K
    Основната печелба от овцете е агнетата.По Великден и Гергьовден има най-голямо търсене и единстено търсене.Вкусът на агнешкото е по-добър от овчето и от шилешкото някакви ензими,които въздействат на вкуса.защо не се кошят агнета на есен?ами,защото няма агнета.не може 100 овце да изнасяш в чужбин.трябват поне 500.с разход по 600 лева за овца и отделно фураж и приход от 30кг х 5лева=150.само за овцата 4 одини да си възвърна. разкхода.ам и по колко.
  • H
    Само ще ти подхвърля идея за Ил дьо Франс-на запад не колят малки агнета/може би си виждал по кулинарните предавания какво представлява агнешкия котлет-при нас и шилешкия не е толкова голям/.За тях е важно агнето да е с повече месо и примерно на 7 месеца да тежи 50 килограма.на нашия пазар се търсят агнета сукалчета до 20-25 килограма.По едрите веднага минават в графа шилета и цената им спада. Ха сега ти си отговори на въпроса какви да гледаш. Или сметката просто е такава-агне 15 кг на цена 6 лева=90 лева приход от една овца/но не печалба!/. На другия,западен пазар-агне 50 кг на цена 3 лв=150 лева приход. И си отговори за кой пазар ще гледаш агнета и какви овце да си купиш. Не съм много в час с цените към момента тъй като не съм пряко в кошарата,но и не съм много далеч. Същото е и с млечните крави-и най- калпавата не породиста ще ти даде средно лактационно 5-6 литра мляко дневно при дори само пасищно отглеждане.Самата инвестиция в животното ще ти е малка,храненето също евтино.Съответно може да получиш относително висока печелба. Ако заложиш на породисто животно,пълноценно таблично хранене може да имаи и 30 литра дневно,но и разходите ще ти се увеличат в пъти. Това е теорията-ти си този който ще намери пресечната точка кое му е най-изгодно да прави. За това ти казах-чети!Има прекрасни учебници по хранене-скокваш до Стара Загора до книжарницата на Тракийския университет или на Агра-та след 3 седмици и си готов. И последно-в едно и също нещо при еднакви условия ти можеш да успееш,а аз да се проваля-не забравяй важността на управлеческите качества!
  • K
    Най-важното в земеделието е да ограничим човешкия фактор.Имам впредвид да не сме зависими от работниците.Зърнопроизводството е вече уредено.Нямаме нужда от допълнителни хора,само ние четиримата.И сега като ни остава свободно време го запълваме със занимания в животновъдството.За фуража е малко безхаберна работата.Тази година царевицата беше оскъдна,нищо че 2 седмици съм я поливал.И гледахме да я заместим с пшеница и ечемик.Тази година ще сеем и сорго да видим какъв ще е ефекта.В какво съотношение трябва да са съставките във фуража?И трябва ли добавим нещо към царевицата,овеса,соргото,ечемика и пшеницата?Книгите откъде мога да си ги купя?И не е ли по-добре да си купим по-съвременна фуражомелка?
  • F
    Фуражите,които храниш така описани са в големи количества (говоря за концентрираните) както недостига на фураж така и излишъка не е добре както за животното така и за печалбата. Изключително важно е да се влага във фуража калций и фосфор в съотнощение 2:1 или да се използва дикалциев фосфат. А количеството което трябва да се вложи се пресмята. Относно реализацията на агнетата, не съм запознат и не съм аз човека, който трябва да ти отговори, но в България за момента това е цената. Тези цени, които цитираш навярно са за разплодни животни. Но вчера четох тук в сайта, че са подписали споразумение за износ на агнета от породата Ил дьо франс така, че може да има пазар. Никога недей да смяташ на 1 овца повече от едно живоотгледано агне!!! Пресмятанията ВИНАГИ се правят на минимума, не трябва да гледаме с розовите очила и ако се обърка нещо да сме на загуба. Едно стадо от 100 животни може и да роди 140-150 животни (заедно с аборт, мъртвородени, недоносен плод и др.), но при максимално добро отглеждане от тях ще оцелеят 120 , което на практика е много висок процент. Масово в страната е прието, че е добро отглеждане когато стопанин от 100 овце успее да реализира 100 отгледани агнета.
  • V
    Ся....Курти по темата не съм на ясно, няма как да ти помогна защото не разбирам от животни но с много хора съм работил и затова искам да ти кажа нещо.В България трябва да си луд и упорит за да успееш.Имаш качества да успееш по трудния начин. Накратко ти ме кефиш бе пич.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Годжи бери

Здравейте на всички! Наскоро ми попадна имот, който е засаден с 50 дка годжи бери и 72 дк...

96 0

Въпроси, въпроси, въпроси......

отговор: Наистина не искам да ти чупя хатъра, но ако тръгнеш да се занимаваш с това което си си нау...

123 2

Изграждане дестилерия за лавандула

distilleryKK: Проектиране, доставка и монтаж на дестилерии за етерични масла. Моля потърсете ни на 08989...

25325 3

мярка 6.3

gonzo79: на 29 07 -1250

1583135 4208

Хладилна база за плодове и зеленчуци - заслъжава ли си инвестицията?

izhel: Когато са налице парите, лесно се изгражда. Въпросът е в осигуряването на пазара и качеств...

3755 3