Засаждане на бадем или на лешник?

• G
    КОЛЕГИ БИХ ТЕ ЛИ МИ ДАЛИ СЪВЕТ,ДАЛИ БАДЕМИ ДА ЗАСАДА ИЛИ ЛЕШНИК.ДВОУМЯ СЕ И НЕ МОГА ДА РЕША.С ОВОШКИ НЕ СЪМ СЕ ЗАНИМАВАЛ И ДА СИ ПРИЗНАЯ ЧЕСТНО НЕ ГО РАЗБИРАМ ОВОЩАРСТВОТО.ОСНОВНО СЕ ЗАНИМАВАМ С ЛОЗЯ ТОВА МИ Е СЛАБОСТТА,НО СЕГА РЕШИХ ДА ЗАПОЧНА ДА СЪЗДАВАМ ОВОЩНА ГРАДИНА,КАКТО И ЗАПОЧВАМ ДА САДЯ НОВО ЛОЗЕ.НАМИРАМ СЕ В ЦЕНТРАЛНА СЕВЕРНА БЪЛГАРИЯ И НЕ ЗНАМ КАК БИ СЕ ОТРАЗИЛ КЛИМАТА ТУК ПРИ МЕН.ПРАВИХ ПОЧВЕН АНАЛИЗ ЗНАМ КАКВО ИСКА ПОЧВАТА(ИНСТИТУТА ПУШКАРОВ) НО НЕ МОГА ДА РЕША КОЕ ОТ ДВЕТЕ.АКО НЯКОЙ СЕ ЗАНИМАВА С ТАЗИ ВИД ДЕЙНОСТ МОЛЯ НЕКА ДА НАПИШЕ ВСИЧКО ЗА И ПРОТИВ ,ЗА КОЕТО ВИ БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО.
  • D
    Moga li da izreja vsi4ki izdanki po tova vreme na godinata drav4etata mi sa pochti 5 ta godina i na kolko santimetra da reja ot pochvata
  • K
    лешниците са гадно нещо казвам го от опит почват да раждат на 7-8 година след многократни презасаждания и непрекъснати поливки берат се трудно дават малък добив и никои не се интересува от тях
  • I
    Има десетки лаборатории, които се занимават с анализи на почва. Това обаче за овошки не е достатъчно, особено за бадеми и в по-малка степен за лешници. Трябват валежи, ветрове, слани и т.н., неща които най-добре може да каже местен агроном. Бадемите са крайно ограничени като природно-климатични условия в България, могат да се отглеждат на 3-4 места, лешници по-бива, ако има изкупвач.
  • П
    Къде мога да получа оценка на почвата върху която предвиждам да садя ? Сметката за брой на декар не е сложна - 1000 кв. м. разделени на 52 лешника са по 19.3 кв.м. за храст или дръвче, каквото е там. Тогава : 4 на 5 е 20 кв.м. - не става, 4 на 4 е 16 кв. - става ... и т.н. Приблизителната цифра е 4.30 х 4.30 = 18.5 кв. Като си съобразите формата и размерите на имота и ако предвиждате обработка в междуредията - да ви е удобно и на да му хареса .... 19.3 / 4.8 = 4 м. шахматно , бод зад игла, една кука .. жените ги измислят тия ... На кой да занеса пръст аз - да ми каже какъв корен да й набуча ? Гинеколага не ще да е
  • F
    Здравейте искам да попитам за югозападния район кое ще е по добре да садя лешник или бадем и кое има по бърз растеж и горе долу какво минимално количество дават на парвата беритба
  • G
    има едни инструкции на фонда намерете ги и ги прочетете там ясно е написано минимум колко броики в декар при три на четири излизат 82 броя доста повече от минимума 52
  • P
    Мисля,че схемата 3 на 4 е най-подходяща
  • E
    smetkata e slednata - 1 dekar e 1000 kvadratni metra !!!! sistema 5 na 5 se umnojava i pravi 25:1000 pravi 40 dravcheta i taka na tataka s 4/4 4/2 4/3 4/5 po qsno nqma kak da go kajem
  • P
    Тази година е края на програмния период 2007-2013. Има програми по които можеш да кандидатстваш,да направиш нещо и да получиш помош. От 2014 започва новия програмен период до 2020 година. Почвата НЕ трябва да бъде само КИСИЛИИННА !!! Незнам кои ти говори за 100 бр в 1 дка. Има колеги,които дават съвети и се опитват да изкарат лев от т.н. НОВОБРАНЦИ - нови колеги. Каквото има пиши. Хубаво е да се обменя опит
  • B
    Да наистина през ноември месец е най-подходящото време за засаждане на лешника. Така е,но ако не си си потготвил земята като хората го остави за догодина. - дълбока оран на земята,за да измръзне бурена през зимата - пролетна оран,за да върнеш зенята - дисковане на земя - дупки -засаждане - !!! ЯКО ПОЛИВАНЕ !!! Иначе за 5 дка ако си по програма ти трябват минимум 52 бр в 1 дка. НЕ ИЗПОЛЗВАЙ схемата 5/4. При нея НЯМА да ти се получат бройките в дка. А Ако имаш въпроси пиши или звънкай УСПЕХ Значи ми трябват около 60 бр/дк. така ли да разбирам ? А на мен ми казаха около 100 бр/дк. А и друго исках да те питам каква трябва да е почвата за да нямам проблеми? А и каква е тази програма дето споменаваш и има ли пазар - къде продаваш стоката си Благодаря
  • P
    С колегата ми от София имаме сключен договор за износ на орехево ядка. Тази година е мнго добра и съм АДСКИ доволен. Каква машина купи??? тази,която ние вземахме ни излезе малко солено 80 000 евро,но все пак си заслужава. Сега чакам 121 и вземаме комбайн за събиране на орех,лешник и бадем.
  • G
    колега продаде ли био ореха чух че имало голямо турсене особенно на ядка аз сега си купих машина и започвам да чупя
  • G
    колега продаде ли био ореха чух че имало голямо турсене особенно на ядка аз сега си купих машина и започвам да чупя
  • P
    пич до тебе е наи големия разсадник за лешници в преслав собственника се казва владо ако искаш връзка пиши ми на лични иначе лешника може да се сади до февруари тои е с по ранно развитие не е задължително да се оре може да се гледа на чим а ако ползваш тераует и хуматни таблетки може да се спасиш от якото поливане добра схема е 5 на 3,5 излиза 56 броя в декар и е допустима по програмите Колега,извинявай,но искам да те оборя относно поливането. Да тази година нямаше жегите на 2012,но какво лято ни чака през 2014??? Както казват старите хора питай пътило!!! Лешника е много капризен. не верее на всякакъв вид почви и има нужда от доста вода. Ако искаш да ти е по-лесно се захвани с ОРЕХ. При него хване ли се нямаш проблем,но най -подходящото време за засаждане при него е пролетта. Относно разсадника - важни са сортовете. Най-предпочитаните ж BG според колеги са Ран Трапезунски,Римски,Сонда Джентале
  • G
    пич до тебе е наи големия разсадник за лешници в преслав собственника се казва владо ако искаш връзка пиши ми на лични иначе лешника може да се сади до февруари тои е с по ранно развитие не е задължително да се оре може да се гледа на чим а ако ползваш тераует и хуматни таблетки може да се спасиш от якото поливане добра схема е 5 на 3,5 излиза 56 броя в декар и е допустима по програмите

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

цена на синя слива

някой може ли да ориентира за цени на синя слива

168 0

Сливи стенлей падат още докато са зелени

Здравейте колеги, имаме овощна градина със сливи стенлей, забелязах че сливите са почнали...

145 0

Моля за съвет относно сушенето на сливи

Здравейте! Интересува ме лесите задължително ли трябва да са от дърво? Възможно ли е да...

380 0

Смокиня, младо дръвче, трябва ли подрязване на върха

Здравейте, Имаме въпрос за младо смокиново дръвче посадено миналото лято. В момента дръ...

511 0

Какъв сорт орехи бихте препоръчали да се засадят в северозападна България?

Искам да засадя 15 декара орехи и се чудя какъв сорт да са?

511 0