ГМО в зърнопроизводството - мнения и съвети

• I
    Здравейте колеги, през последните дни се заговори усилено по проблемите на ГМО семената и културите. Аз лично не съм сял с ГМО< но имам познат , който сее 2-3 години поред - царевица, на Монсанто, знаете че дилъра за България е от нашия регион, а именно - Попово.\r\n\r\nТа въпросът ми е има ли някой от вас, който да сее ГМО, да каже на коя фирма са семената и да сподели опит. Гледам, че все повече фермери на запад се сблъскват с проблема, че ГМО-тата имат добри добиви само през първите години, а след това става страшно ...
  • Потърсете тук малко филми за ГМО http://kolibka.com И се ограмотете! [:tractor:]
  • P
    БЪЛГАРИЯ-ЗОНА СВОБОДНА ОТ ГМО П О К А Н А ПП ЗЕЛЕНИТЕ Ви канят да участвате на кръгла маса за обсъждане и планиране на гражданска законодателна инициатива за осигуряване на свободна от ГМО България и здравословна храна за нейните граждани. След приемането на Закона за изменение и допълнение на Закона за ГМО са необходими последващи бързи и адекватни действия в посока контрол и санкциониране, както и неотложни промени в законите за храните, фуражите и посевния и посадъчен материал. Каним ви да сложим началото и на тези необходими инициативи. Кръглата маса ще се проведе на 25.03.2010 в София, хотел „Св. София” , ул „Пиротска” №18, от 14 до 17 часа. ПП ЗЕЛЕНИТЕ За контакти: Борислав Сандов – 0887 096 757 Христо Генев – 0889 41 89 26
  • R
    " ...Много е трудно да кажем "не" на генно модифицираните организми (ГМО), заяви председателят на Европейския парламент (ЕП) Йежи Бузек в отговор на студентски въпрос по време на лекция в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Бузек каза, че самият той е против ГМО, Той повтори, че е много трудно да има зони свободни от ГМО, но би могло да се помисли за правила и според него все пак може би трябва да се опита. "... КОЕ БЕ , ЧЕРКЕЗОВ НЕ УСПЯ ДА ПРОУМЕЕШ ??? НЕ ЧЕ НЕЩО МОЖЕШ - ИНАЧЕ НЯМАШЕ ДА СТАНЕШ МЕКЕРЕ НА МОНСАНТО И БАСФ.... ХУБАВОТО Е , ЧЕ ВЕЧЕ В ЕС ЗАПОЧНАХА ДА ГО ПРОУМЯВАТ И СЕ СЪОБРАЗЯВАТ С БЪЛГАРИТЕ . А ВИЕ ПРОДАЖНИЦИТЕ , АКО ПРОДЪЛЖАВАТЕ ДА ЛАЕТЕ ЩЕ ВИ ПОСТАВИМ НА ГМО-ДИЕТА , ЗА ДА МОГАТ УЧЕНИТЕ ДА НАБЛЮДАВАТ В РЕАЛНИ УСЛОВИЯ "ЛИПСАТА" НА ОТРИЦАТЕЛНИТЕ ВЪЗДЕЙСТВИЯ ! А "ЛИЗИНГОВИТЕ" СЕМЕНА И ПОДСИГУРЕНАТА РЕАЛИЗАЦИЯ НА ПРОДУКЦИЯТА ИМ - ЗАВИНАГИ ЛИ СА ИЛИ ЗА ЗАРОБВАНЕТО ИМ САМО ???!!!
  • http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2812971 Не можем да се откажем от ГМО, трябва да мислим и за третият свят, не само за собствените си кореми. П.С. На лизинг семена, е една алтернатива за бедният и мачкан от държавата земеделец.
  • I
    Ха ха ха. Иванов - анонимен, направо ще ме спукаш от смях. Дето не можеш да пишеш, ами и сметка не можеш да си направиш. Какво се продава на лизинг за цели пет години? - Много скъпите неща. Питай ги тия дето те работят дали семената им не са златни отвътре или са с диаманти. Когато случайно ги изплатиш ще видиш, че нищо не ти е останало за продаване. А защо пазара им в Афганистан и Ирак е сигурен сам си отговори. Там и без това е война и умират хора. Ако умрат хора от тая продукция никой няма да се сети, че е от нея.
  • I
    Колега, това което пишеш е крайно обезпокоително. Наглостта и самоувереността на ГМО дилърите и лобисти нямат граници. В момента е абсолютно забранено култивирането на ГМО царевица на територията на страната - валидна е 30 км зона около Натура. Глобите са зашеметяващи. Добивите ти ще мръднат с 15% - това е абсолютна истина, но в посока надолу. ГМО царевицата не може да има по-високи добиви от конвенционалната. По принцип тя има нужда от повече вода и представи си при засушаване как ще даде по-високи добиви от конвенционалните. Пролетта може да е много мокра, но кой ти гарантира и влажно лято? Освен това няма растение, което третирано с хербициди да дава по-високи добиви, независимо дали е обикновено или ГМО. Просто се мъчат да те направят на маймуна. Ще смесиш семената на ГМО с обикновените, но вече има лаборатории за ГМО контрол и ако те хванат ще отнесеш супер глоба. Има и апаратура, която хваща ГМО на полето. На всичко отгоре семена на лизинг - явно са много скъпи. Обявиха, че Монсанто е вдигнала семената си с 27%. Интересно това колко пари са в момента - звучи страшничко. Не се връзвай.
  • http://www.bezplatno.net/listing-484788-prodavame_purvokachestveni_semena_i_lizing.html Някой си е купил на лизинг от Монсанто. Тук в Дупница също ми предлагат семена на лизинг за 5г. Казват ми че ако смеся обикновенни с биологично моделирани семена, никой няма да разбере и ще ми се вдигне с 15% ДОБИВА! Това вярно лие, или търговски трик? Увущават ме да пробвам с 1000декара, дават ми сечената сега, плащам ги наесен. Отделно ако насадя 5000декара, специален кредит от проправителствен американски фонд!!! Някой взимал ли е подобне кредите, с помоща на Монсанто?
  • Какво си писал ве тъпунгер 10 минути не мога да схвана. Нямаш ли кирилица? Пиши поне каква култура ще изнасяш за Авганистан ве кратуно проста. Щял пет години да изплаща семената - малоумник.
  • glupa si tiq selski uruspii, deto otri4at biologi4noto genno injinerstvo. Tazi godina 6te polu4a ot Monsanto sveji semena za 5000 dekara, kato 6te gi pla6tam za period ot 5godini i imam osiguren pazar za irak i afganistan. Kolegi, koqfirma osigurqva takiva usloviq?! Nikoq, 6te budem naistina tupi selqni, ako ne se vuzpolzvame=
  • haaa i tukj li pak pishesh gluposti q se skriii nqkade kadeto ne minavat hora bee ccc maleee golqma napas ste breeee cccc kadeto ptvorish si na vsqkade ccc ako znaqt horata kolko si presss da da dobre 4e ne te poznavat kakav si as te poznavam pove4e ot kolkoto trqbva sam ne znaesh kolko te poznavam kakava graka si i na pas bojiq da da as sam hristiqnin makar 4e koito e gledal filma vreme razdelno 6e razbere 4e pomacite sa nai 4istite Balgari te sa izma4eni i ot tam idva dumata pomaci poma4ini trqbva da priemat turskata bqra za da sa jivi i ot tam idva pomaci zna4i poma4ini da i ti si taka Bili77 [:slap:] da ni mnogo poma4eni sa hristiqni i taka trqbva da e no ti bili ne si ti si zaklet nqma da kazvam 4e ve4e se drazna ot takiva glupaci kato teb po to4no otvorkovciiii skoro 6e si namerish maistora s taq golqma usta da moje i nqkoi drug da postrada pokrai teb glupak vnimavaiii ne se pravi na takaV KAKAVTO NE SI POZNAVAM TE MNOGO DOBRE I NA UM NQMA DA TI DOIDE KOI SAM ZA6OTO SI MNOGO NAIVEN I GLUPAV QZAK NA JENATI CCCC EEE AKO NE SI TI DRUG 6E E EEE TEPI4NO PRI VAS PPPPPPPP
  • Selqni prosti, GMO 6te spasi sveta|!! Nqmate akul za 5stotinki, da protestirate! Basta!
  • Отглеждал съм царевица устойчива на Раундъп. Царевицата се сее и във фаза 8-10 лист полето се пръска с Раундъп. В този момент цялата нива е зелена и царевицата не се вижда от плевели. След 10-12 дни всичко изсъхва освен културата.Тогава /преди 8-10 години/използвахме този сорт за да се оттървем от балура от коренище, който вследствие на 10 години лошо земеделие се беше намножил много особенно на бивши поливни полета.Срещу други коренищни и кореновоиздънкови плевели не е удачен, защото троскота и капината израстват по късно, но има частичен ефект срещу паламида и родилна трева.За едногодишните плевели е ясно.Добивите в никакъв случай не бяха по-високи от масово използваните тогава хибриди на Кнежа и при жътва бяха с висока влажност.Най опасно е обаче продължително пролетно засушаване, защото така оставена царевицата в конкуренцията на плевелите в начална фаза много трудно се възстановява и добива е изключително нисък.Това са моите впечатления.Може би ще има ефект ако някой прави нулеви обработки.Не съм пробвал.Иначе със сегашните хибриди, които ми осигуряват 400-500 кг/дка с влага12-14% и едно добро сеитбообръщение и агротехника не си и помислям за тази ГМО царевица. Освен това при сегашните нагласи в обществото къде ще се продава.Търговците ще отрежат яко цената. Модифицирани соя, рапица,и др не съм сял. Там не знам, но мисля, че трябва да правим само чисто от ГМО земеделие. По лесно ще си продаваме стоката. Благодаря за вниманието.
  • M
    Освен хората занимаващи се със земеделие, трябва и ние животновъдите ясно да застанем против ГМО, аз лично не бих хранил животните си с нещо подобно а разбера ли че го има във фуража, вярвайте ми ще съдя до дупка производителя.
  • Аз като един потребител не бих си купила храна с гмо!!! Нито искам да се отглежда в България!Към всички, които се канят да почват или вече са започнали - не знаете какво вършите - престъпление спрямо хората и природата!
  • Здравейте! Виждам,че много хора се хващат на думите на въпросния Черкезов.Моят съвет е вместо да хабите енергия и време да му отговаряте със заядлив тон,обърнете внимание на това,което казва.Той ви предизвиква чрез скрита и не чак толкова скрита ирония.В един от постовете си от името на Черкезов този подстрекател ви писа,че парламентът ще приеме поправките в закона въпреки протестите.Това е намек,че всъщност политиците ни са кукли на конци и че ще направят това,което се иска от тях.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Индустриален коноп/събиране на реколта

Здравейте , дали някой може да помогне с контакт на човек или фирма в София или покрайнини...

15 0

Пръскане на кориандър

С какво пръскате срещу широколистна трева в кориандъра?

131 0

Помощ и съвет !

Здравейте ! Разполагам с 100 декара земя в така известната на всички добруджа. Нямам никак...

120 0

Пазар на лимец

Някой знае ли фирми изкупуващи лимец и някакви актуални цени ?

168 0

Жътва на люцерна с claas dominator

Колеги какви сита ще ни трябват и какви са настройките за люцерната, че ще ни е за 1 път :...

169 0