Знаете ли дали земеделските производители ще бъдат облагани с данък

• D
    Колеги знаете ли дали и от кога ще бъдат облагани с данък земеделските производители за произведената от тях и продадена продукция и какъв като размер ще е този данък???
  • Днеска подадохме декларации в НАП казаха че тази година ще се плаща а за догодина не се знае.може и друго да измислят .затва че,стягаите дупетата и аиде към НАП [angry]
  • АБЕ ХОРА ПИШЕТЕ НА КИРИЛИЦА ИНАЧЕ НИКОИ НЕ ВИ ЧЕТЕ А ДИСКУСИЯТА Е ИНТЕРЕСНА И ВАЖНА. ПОСЛЕДНО ПЛАЩАМЕ ЛИ ДАНЪК НА СУБСИДИИТЕ ИЛИ НЕ?
  • Трябва ли да се попълва декларация и да се заплаща данък върху субсидиите по СЕПП,получени през 2010 година
  • Явно тези проблеми не ви интересуват така че бъдете живи и здрави явно тука не е мястото за коментар на проблеми на ЧЗП а на хора политически близачи !!!!
  • D
    kolegi napravete si edna prosta smetka ima6 100dka koito raboti6 sam -polu4ava6 subsidii za edinica plo6t -vika6 ei golqma rabota - da ama kakvo ti ostava smetnete sami-osigurovki na 240 leva minimum 16% doo 6%zdravni ili okolo 800 leva osigurovki - 10%danak ili 240 leva za danaka I TO KVO OSTANA-POLOVINATA PARI- QZAK VI ZA SUBSIDIITE SAMO PRIKAZKI ILI KAKTO KAZVA NARODA VZEL KOLIO DAL KOLIO I VSE GOLTAK [:talk] TAKA 4E BLAGODARIM TI PARTIO LUBIMA GERB MERSI OT TAKIVA PARTNERS DETO TI KOPAQT GROBA
  • adreana 2011 6e podavame za 2010 i togava 6e ima danaci za vsi4ko za 5 godini na zat 6e si platim danacite deto ne sa ni vzemali ne boite se da da 2011 nqma da mojem da se preplatim 6e ni vzemat i drehite ot garba toq ideoti da zemedelie v balgariq ve4e nqma samo danaci i rashodi a za pi4alba [:slap:] as 6e priklio4a skoro vreme s vsi4ko za6oto dogodina 6e e kasno pomeslete i vie
  • B
    Поздравления за професионално поднесения коментар!
  • D
    adriana не приемам само тези отговори който ми изнасят а тези който са конкретни и подплатени с факти от закона.Прочетете и вие отговора от колегата dgr81 на първата страница \благодарство на момчето за точния и изчерпателен отговор\ За да ви стане ясно ПОНЕ ЗА КАКВО СЪМ ПИТАЛ Останете си със здраве [banan-kitara]
  • много изчерпателно.Браво.Оттук вече трябва да се разбере,че има различни видове регистрации на ЗП и така да се спори и заявява"грешка".Поздравления.
  • D
    Относно данъците, с които се облагат доходите на физическите лица /в т.ч. и ЕДНОЛИЧНИ ТЪРГОВЦИ/, регистрирани ИЛИ нерегистрирани като земеделски производители: Закон за данъците върху доходите на физическите лица /в сила от 1.01.2009/ чл 13. (3) Не се облагат с данък доходите от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, включително извършващите дейност като еднолични търговци, за производство на непреработена растителна и животинска продукция, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност. Чл. 29. Облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон , се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва: 1. с 40 на сто за: а) доходи от продажба на произведени, преработени или непреработени продукти от селско стопанство (включително от продажба на произведена декоративна растителност), от горско стопанство (включително от събиране на диворастящи билки, гъби и плодове), от ловно стопанство и от рибно стопанство; И така, 1. Регистрираните като земеделски производители физически лица /включително извършващите дейност като ЕТ/ не се облагат с данъци върху доходи от продажбата на НЕПРЕРАБОТЕНА растителна и животинска продукция /това е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който се използва в естествен вид, без да е подлаган на технологична обработка или преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава./ НЕ СЕ облагат с данък и получените субсидии /вкл. по СЕПП/ от тези производители! Тези лица попълват ПРИЛОЖЕНИЕ 8 към годишната си данъчна декларация /подава се до 30.04.2010 г./, като в част ІІІ на приложението попълват една табличка по вид произведена продукция. Дали ще се посочи субсидията на отделен ред, или ще се добави към "Доход в лева" като обща сума към всеки отделен вид продукция, пропорционално на декарите - не мисля, че е от такова значение. Така или иначе, данъчнете не ги вълнува особено какви суми има посочени там, тъй като са необлагаеми. В случай, че не е реализирана продукция през годината, това приложение не се попълва /дори да имате получени субсидии!/. 2. Регистрираните като земеделски производители физически лица /вкл. ЕТ/, които произвеждат ПРЕРАБОТЕНА селскостопаска продукция и/или декоративна растителност се облагат с данък - 10% върху доходите от продажбата на тази продукция, след приспадане на признатите 40% разходи. Получените субсидии /вкл. по СЕПП/ са част от облагаемия доход за тези производители! Тези лица попълват ПРИЛОЖЕНИЕ 3 към ГДД - таблица 4, като следва до посочат и получените субсидии. 3. Нерегистрираните като земеделски производители физически лица /включително извършващите дейност като ЕТ/, които произвеждат селскостопанска продукция се облагат по същия начин, както лицата по точка 2. _______________ Както предопалагам сте разбрали, с промените от 1.01.2010 г. на ЗДДФЛ, облекченията по чл.13. ал.3 отпадат, и доходите на всички физически лица регистрирани като ЗП ще се облагат с 10% данък /без значение дали произвеждат непреработена или преработена продукция/. Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва: 1. (нова - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) с 60 на сто за доходи от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност; 2. (предишна т. 1 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) с 40 на сто за: а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) доходи от дейността на физическите лица за производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство (включително от продажба на произведена декоративна растителност), от горско стопанство (включително от събиране на диворастящи билки, гъби и плодове), от ловно стопанство и от рибно стопанство; Вижда се, че вече не споменават физическите лица регистрирани като ЗП, които извършват дейност като еднолични търговци. Техните доходи ще се облагат по общия ред - приходи минус разходи и т.н. Колкото до физическите лица регистрирани като ЗП, но не ЕТ, те ще си плащат данъците без оглед на техните действителни разходи, дори и да превишават нормативно признатите 60% от приходите. Простата сметка показва, че плащането по СЕПП напр., което вече ще е облагаем доход при всички физически лица, ще се обложи с 4% върху цялата преведена сума. Отделно ще се обложат и доходите от продажба на продукция, след приспадане на 60% НПР. И един въпрос за размисъл. Какво се случва с онези 7,55 лв национални доплащания на декар за 2009 година, които не бяха изплатени в края на 2009 г? Защото те вече ще са доход получен през 2010 г., т.е. доход върху който ще се плаща данък! Да не говорим, че някои колеги не са получили все още и "европейската субсидия", а отделно има НР1, НР2, животни и т.н.
  • A
    колежке, Мария. Така го правя до сега-не означава, че е правилно, нали? И като си счетоводител, защо не влезеш в някой счетоводен форум и напишеш това същото и там? Айде, остани си със здраве!
  • Аз съм юридическо лице - също ли е 10 % данъка за дейност от земеделие
  • явно,че говорим на различни езици.Не искам да влизам в спор с теб,защото нищо не печеля или губя,но това съм го обсъждала с колеги-счетоводители със собствена счетоводна къща.По същия начин са ми попълнени моите декларации и слава богу не са ми върнати от НАП.Ползвам без проблем всички преференции за ЗП и досега никой не ми казал, че е грешно.Явно е въпрос на манталитет. Трябва малко повече да почетеш или поработиш.Съжалявам за този тон,но явно някои хора трябва да обсъждат,а не да налагат мнение. това е коментар.
  • A
    Няма промяна в ставката-10% е за физическите лица
  • Какъв е % на данъка, с който ще се облагат доходите от земеделие през 2010 година? След отпадане на облекченията ме интересува

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Разпределяне на рента за минали години

wladd: Белите петна са плащат за целия имот, "Новите" собственици нямат основание за получаване н...

409 2

Обработване на земя без договор

ZzZ: Ти си тарикат така че давай - жъни я! А като се окаже, че кооперацията има сключен едногод...

474 9

Право на дейност, върху земеделска земя?

solun1: Тряба да й смениш статута и тогава вече ще можеш да стройш.

268 1

Влизане в чужд имот, отъпкана пшеница

Веселин: Към полицията задължително. Подадохте ли и за предишните случаи? Трябва да ги регистрирате...

338 2

СПЕШНО!!! Подвеждаща информация/измама

За първа година съм земеделец.Наясно съм със селективните и с тоталните хербициди,но нямам...

803 0