Хранене на кози.

• K
    Имам 3 бременни кози .Имам и бали с люцерна,зърно-жито и бали със пшеничена слама.Въпроса ми е по колко храна да им слагам на ден.Балите са голями машинни.Нещо от рода една бала на еди колко си дни да я разделям ще ми е от полза.И мога ли да ги пускам да бръстят клонки в снега като разгрее малко времето или да не рискувам.
  • I
    Всяко животно яде много, ако не дава продукция. Козите са много добри животни, да не казвам най-добрите млечни, при две условия - да си до голям град и да продаваш частно част от млякото или да правиш сирена, не обаче "бяло саламурено", а кози сирена. Има и други варианти, но те са свързани с много работа и по-несигурната реализация на яретата.
  • В
    В нета прочетох следното,,Ей,това комунист и коза нямат наяждане",та искам да разбера така ли е?
  • D
    kozite zimata se pyskat osnovnno da se razkarat no ne v snega de i ne v slanata rano sytrin.Za xraneneto vseki 6ti ti kage razli4no,no naistina e vagno da ima raznoobrazie.TRQBVA I SLAMA I LWCERNA I ZURNO PO VAZMOGNOST DOBRE E DA SE MELI
  • F
    Здравейте, колегата Mirchev, е написал всичко за конкретния случай. Искам да добавя само, че при така изброените компоненти, ще се получи отрицателен баланс на протеина в търбуха (БПТ), което не е добре за животните. ако имаш възможност да си набавиш малко кюспе или друг високо протеинов компонент ( соев шрот и др.) е добре да се дава към концентрирания фураж 0,200 кг на 1,000 кг (принципно се изчислява, но за твоя случай това върши работа. Често при козите не достига и КАЛЦИЙ и ФОСФОР ( особено с тези компоненти, които ще храниш няма да достига половината от необходимия калций) затова трябва да се добави към фуража или да се сложи дикалциев фосват и готварска сол в сандъче да ближат на воля. Трябва да се има предвид, че сега нуждите на козите на са толкова големи но когато родят и започнат да лактират отделят огромно количество калций в млякото, което ако не се набави започва да се извлича от организма и животното въпреки, че се храни започва да влошава състоянието си и намалява постепенно продуктивността.
  • B
    Козите навън само при подходящо време, нахранени и напоени.Не рискувай,защото крие рискове от простуда или аборт!Обърни внимание на водата с която ги поиш в помещението да не е мн студена,аз поя директно от 15 м кладенец,винаги прясна с температура от 17 градуса.Успех!
  • K
    Благодаря на всички.За другите кози не знам,но мойте ядат слама като невидели.Слагам им лицерина да се нахранят и през няколко дни по 1 бала слама за постелка.Те като заровят глави в нея и хрупат с пълни усти.Сигурно защото има останало по нея тук-там по някой клас със зърно.Не знам.
  • M
    Младежо,ако имаше и най-малката представа що нещо е написано в дебелите книги по хранене на преживните животни,които ти не си виждал а аз съм изчел и ако имаше поне бегла представа какви са моите животни и как е създавано такова стадо едва ли би ти дошло на ум да спориш с мене.Фермерството е съчетание от наука и практика .Едното без другото е мъка.Това,че ти си избрал да се мъчиш не ти дава основание да се опитваш да го налагаш,като начин на поведение.До сега отдавах изцепките ти на твоята младост,но сега вече си пораснал и това се категоризира по друг начин.Съжалявам само,че съм си губил времето и аз,както и други колеги да те съветваме,което видимо при теб не даде резултат!
  • M
    Никакво пускане на козите при температура под определени градуси,както и слабоумните изпълнения да се пасат на сняг.Това са теории на неграмотни и мързеливи хора,които когато е трябвало не са си събрали необходимият груб фураж. Много благодаря за комплимента . Не знам на хората козите какви са , но моите определено не искат да си стоят в къщи . И това , че се пускат на разходка почти всеки ден да си бръстят е по скоро здраве за животните . Но не мисля да споря и да съсипвам темата на човека , както сме свикнали тук .
  • S
    Колега,не бих ти отговорил защото темата е доста дълга и не става с два-три реда,но понеже зададе конкретен въпрос ще ти дам и конкретен отговор. През различните периоди на бременноста на козите потребностите са различни,но в общи линии дневно може да даваш по 1,5 (килограм и половина) сено и половин килограм люцерна на животно.От зърното само овеса и слънчогледа може да се дава цял,останалото смляно! Добре е да се смилат няколко компонента,но при тези години всеки храни с каквото има.Преди окозването не е необходимо да се дава повече от 150-200 гр. на коза.След раждането обаче нормите са други-според млечността на животното,неговото телесно състояние и др.Това ако те интересува мога да ти напиша с подробности,но на лични.Никакво пускане на козите при температура под определени градуси,както и слабоумните изпълнения да се пасат на сняг.Това са теории на неграмотни и мързеливи хора,които когато е трябвало не са си събрали необходимият груб фураж.Козите при подходящо време зимата пускаме на РАЗХОДКА ,но след като са достатъчно нахранени.За да доиш мляко,специално козите искат топли помещения.От студа ,влагата и вятъра се напукват виметата и при доене или сучене на яретата не спускат напълно млякото,което не рядко води до мастити.Ако действително се интересуваш от тънкости и имаш мерак -питай на лични хора,които имат опит и знания от години.Успех!
  • M
    Колега,не бих ти отговорил защото темата е доста дълга и не става с два-три реда,но понеже зададе конкретен въпрос ще ти дам и конкретен отговор. През различните периоди на бременноста на козите потребностите са различни,но в общи линии дневно може да даваш по 1,5 (килограм и половина) сено и половин килограм люцерна на животно.От зърното само овеса и слънчогледа може да се дава цял,останалото смляно! Добре е да се смилат няколко компонента,но при тези години всеки храни с каквото има.Преди окозването не е необходимо да се дава повече от 150-200 гр. на коза.След раждането обаче нормите са други-според млечността на животното,неговото телесно състояние и др.Това ако те интересува мога да ти напиша с подробности,но на лични.Никакво пускане на козите при температура под определени градуси,както и слабоумните изпълнения да се пасат на сняг.Това са теории на неграмотни и мързеливи хора,които когато е трябвало не са си събрали необходимият груб фураж.Козите при подходящо време зимата пускаме на РАЗХОДКА ,но след като са достатъчно нахранени.За да доиш мляко,специално козите искат топли помещения.От студа ,влагата и вятъра се напукват виметата и при доене или сучене на яретата не спускат напълно млякото,което не рядко води до мастити.Ако действително се интересуваш от тънкости и имаш мерак -питай на лични хора,които имат опит и знания от години.Успех!
  • M
    Козите по принцип не обичат да стоят затворени пускай ги да си бръстят когато няма лед иначе и да е студено не ги бърка също и колко е дълбок снега само да не опира в кормите им . Храненето е по 2 кг. сено на ден за 1 коза и 300 гр. зоб на коза . В нета някъде имаше статия точно как трябва да се хранят козите през зимата всичко беше описано под час . Ще се опитам да я намеря и ще го пусна тук . Успех .

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Колко мляко дава една коза като ббм

От известно време мисля дали да не си купя малко кози да спра да работя за хората а да раб...

131 0

Кaкви сa цените нa млякото в моментa и кои облaсти?

Здрaвейте колеги, кaкви сa цените нa суровото мляко и в кои облaсти, зa Ямбол и окръгa ?

428 0

Окозване

Здравко: Препоръчвам ти на 3-ия ден да започнеш да й даваш по-малко храна от обичайното. Нека това...

168 1

Печели ли се от кози

Kolega!: Колега, моят съвет e бегай от козите. Не е просто стока да се гледат. Отглеждането е специ...

644 2

Моля за съвет

т: Не го прави, по добре проси в София, ще си по-добре, поне ще си на печалба. В момента в к...

789 2