Валиране на пшеница след поникване.

• T
    Здравейте колеги!rnМоля компетентните по технологията за отглеждане на пшеница, да дадат своето мнение. Към края на Октомври ожънах 40 дка царевица след което дискувах два пъти и засях пшеница. На другия ден заваля дъжд и след около седмица тя поникна. Не посмях след това да вляза с валяците в нея. Постоянно, като се сетя за това обаче нещо ме притеснява. Така, че дайте компетентни отговори по този въпрос. Благодаря предварително за компетентните съвети. Успех на всички занимаващи се със земеделие.
  • E
    Здравей, Според това което знам, валирането се прави: 1. Веднага след сейтба за да се уплътнят семената и да поникнат заедно и при първа възможност. След като е валяло и са поникнали - няма смисъл да се прави. 2. Когато има изтегляне на растенията рано на пролет, ако сеитбата е била плитка и растенията са изтеглени - т.е. не са добре вкоренени в земята, а се държат само на някои малки коренчета. Изтеглянето се получава при подходящи атмосферни условия (често замръзване и размразяване на повърхностния пласт почва). Добре е да се валира с членести валяци за да се притиснат растенията по-добре и да се разбие коричката на почвата. 3. Прези зимата, когато има дебела снежна покривка която се задържа за повече от 2-3 седмици, и температурата на почвата под нея е над нулата. В такива условия растенията се развиват но без липса на светлина започват да гладуват след като изразходват натрупаните асимилати, без да могат да създадат нови. В такъв случай се валира с дървени валяци за да се притисне снега до почвата и да предизвика нейното замръзване, което ще спре развитието на растенията докато не се разтопи снега. Ако валирането не е приложимо към някоя от описаните ситуации, е ненужно според мен. Не мисля, че валирането има някаква връзка с торенето. Освен това, валирането на поникнал посев се прави, само ако има нужда от това. Все пак то поврежда част растенията. Поздрави, Георги
  • J
    Пролетното валиране се прави тогава, когато среднодневните температури са достатъчно високи за да стимулират вегетация на културата, а торенето може да стане малко преди това особенно ако не е торено през есента.
  • T
    Май ще почакам напролет. То валя поникна, след това пак валя и времето е все още топло, очаква се тия дни пак да вали. Но тогава сега въпросът ми е, преди торене, след торене или няма значение. Благодаря на всички отзовали се на въпросите ми още веднъж. Аз се двоумих по този въпрос и мисля, че вече започвам да се ориентирам. Ще видя какъв ще е резултата и ще сравня добивите с другата пшеница която успях да валирам.
  • J
    Не влизай сега с валяците!Има опасност да извадиш или начупиш по късно покълналите разстения.Ако наистина е валяло както пишеш, имай в предвид че това си е един вид валиране. Влез рано на пролет да валираш за да стимулираш братенето и развитието на разстенията.
  • P
    и по добро братене
  • P
    до колкото разбрах не си успял да валираш след сеитба ако е така валирай веднага по този начин създаваш условия за по добра кълняемост и най важното добро презимуване на пшеницата
  • A
    при замръзване и затопляне през зимата корените остават във въздуха итрябва да се валира с леки валяци
  • T
    А какво се постига с това валиране през пролетта?
  • A
    нямаш работа в нивата ще валираш рано на пролет когато е сухо и да не е замръзнало и преди да са тръгнали растенията

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Фумигация

Здравейте, прибирам пшеницата с по висока влага, заради плевелите в нея и ще се наложи да...

91 0

Второ пръскане на пшеницата с фунгицид и инсектицид

masterbol: Колега аз пръсках с Танго, но щом е тръгнала разгледай някой от новите Sdhi фунгициди. По...

505 2

Цена на пшеницата

Каква е цената на пшеницата на 3елено ?

331 0

Обработка на почвата

Здравейте житото сея след овесени смески и така нататък след силаж ора дискова два пъти...

704 0

Торене на пшеница 2019 г.

Здр : Сняг може да чакаш, но ще е мартенски .

3116 7