Облагане на рента - от НАП искат да я обложат с ДОД

• A
    Добър ден! Днес ходих до НАП и там ме убеждават,че рентата ,която раздавам е приход и искат да ми я облагат с Данък Общ Доход. Понеже ми се струва неправилно и искам да знам дали някой друг има такъв проблем,моля разкажете или дайте съвет. Благодаря
  • P
    Здравейте, имам огромна молба към вас аз съм студентка -магистратура и имам изпит: Трябва да канидаствам по която си избера мярка на ОС2 И ОС3 -КАТО трябва да попълня заявлението по мярката и биснес плана към нея; Идея си нямам как става , видях формулярите и не мога да си измислям неща които не съм компетентна, та МОЛБАТА ми е ако може ще съм страшно задължена да ми прати негово готово попълнено заявжление с нещтата!Трябва ми примерен такъв проект..просто да го видя и да го защитя устно..)))))) molq vi nqkoi da mi pomogne
  • A
    Въпросът не е за ДДС, колега Но така и така сте започнали поне не преразказвайте какво сте чули тук и там ЗДДС си има специален член за аренда и рента.Така, че няма нищо скрито покрито Бартер Чл. 130. (1) Когато е налице доставка, по която възнаграждението (изцяло или частично) е определено в стоки или услуги, приема се, че са налице две насрещни доставки, като всеки от доставчиците се смята за продавач на това, което дава, и за купувач на това, което получава.
  • S
    tarpanova e абсолютно права,че натурално раздадената рента се облага с ДДС,защото в НАП ти го тълкуват като продажба,въпреки че то не е-може да го приравниш към наем,аренда и пр. според договора. С тях обаче излизане на глава няма- вадят си някакви вътрешни указания,според мен несъвместими със законите и ние чинно си начисляваме ДДС върху рентата в натура. Може би свестен данъчен адвокат може да ги обори,ама нали знаете,че в нашта страна всеки си трае и гледа да няма разправии с подобни служби и те си правят каквото искат.
  • V
    Загорски, четете и питайте преди да напишете де.... ДДС се начислява само от регистрирани лица и ако даващия рентата в натура е регистриран начислява ДДС. Ако получаващия ретната е регистриран има право на избор ама това е работа за счетоводител.
  • A
    Ако получаващият я има доход под 50 хил. лв - не начислява ДДС - адриана, изпреварващ коментар :о) Абе, не е така, но стана твърде професионално и ще им доскучае на колегите
  • T
    Ако получаващият я има доход под 50 хил. лв - не начислява ДДС - адриана, изпреварващ коментар :о)
  • A
    натуралната рента тоес продукцията се облага задължително с ДДС преди раздаването а паричната не Изпреварващ отговор на незададен въпрос...все още
  • T
    натуралната рента тоес продукцията се облага задължително с ДДС преди раздаването а паричната не
  • I
    Андон-е, да платиш ДОД не е глупост. А НАП са ориентирали питащия колега към това. Т.к. се опитвам да проумея тяхната логика предположих, че натурата която раздава като РЕНТА НАП-ХАП я приемат като стока произведена и бартеросана с арендодателя. А щом си произвел значи данък. Все пак стъпвам на писаното от колегата в началото - той няма да си натрапва сам за себе си данъци. Идеята предполагам на всички мнения дотук са да не го прецакат колегата. Иначе разбира се това е работа на добър счетоводител.
  • A
    що се занимавате с глупости
  • A
    Очевидно от коментарите на колегите следва да се разплащаш (аренда), а не раздаваш натура (рента), за да няма ДОД. Поне аз така схващам.Натурата е вид бартер - да каже Адриана. Не сме казали такова нещо.Аренда, рента както искате го наречете не се облага с данък нито при платеца, нито при получателя...засега. При платеца се облага дохода, ако е ФЛ или печалбата, ако е ЮЛ. Изплащането на рента не е приход, а разход най-общо казано.
  • I
    Очевидно от коментарите на колегите следва да се разплащаш (аренда), а не раздаваш натура (рента), за да няма ДОД. Поне аз така схващам.Натурата е вид бартер - да каже Адриана.
  • M
  • V
    Иванов, по-объркано нещо от това дето си написал не бях чела. Чл.24 третира доходите от трудови правоотношения. ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА Необлагаеми доходи Чл. 13. (1) Не са облагаеми: 24. доходите, получени от рента, аренда или от друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя; Та, Величкова, доходите от рента са необлагаеми независимо кой ги е изплатил. Ако Вие сте платец на такива доходи до 30 април трябва да подадете справка по чл.73 от ЗДДФЛ. Самите получатели на рентата, ако са физически лица, не я декларират като доход никъде и пред никого поради това, че необлагаемите доходи не подлежат на деклариране. Ако става въпрос за отношения между фирми, за едната страна рентата е разход, а за другата - приход.
  • A
    Иванов, много ми е любопитно дали можеш да ми посочиш основание ООД да бъде регистрирано по Закона за кооперациите?Посочи членът от Закона, който да потвърди твоето мнение. Недей така, че много ще получат инфаркти от това ти твърдение.А и отговорът ти е за получена, а не изплатена рента или по-точно аренда. И за да сме адекватни най напред да си изясним понятията за себе си. И да не използваме разговорни понятия, а такива каквито са в закона. Разговорното РЕНТА е за баба Пена. РЕНТА- ако сме кооперация АРЕНДА - ако изплащаме доход на основание договор за Аренда( по закона за арендата.) НАЕМ - ако имаме договор по ЗЗД. И ВСИЧКИ ТЕ СА НЕ ОБЛАГАЕМИ за получателя на дохода ПО ЗДДФЛ. Чл. 13. (1) Не са облагаеми: 24. доходите, получени от рента, аренда или от друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя; Допълнителни разпоредби: 17. "Рента" е доход, който получава собственикът на земеделска земя за ползването й от кооперация, регистрирана по Закона за кооперациите. 18. "Аренда" е доход, който арендодателят получава по силата на договор за аренда

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Разпределяне на рента за минали години

wladd: Белите петна са плащат за целия имот, "Новите" собственици нямат основание за получаване н...

218 1

Обработване на земя без договор

ZzZ: Ти си тарикат така че давай - жъни я! А като се окаже, че кооперацията има сключен едногод...

295 9

Право на дейност, върху земеделска земя?

solun1: Тряба да й смениш статута и тогава вече ще можеш да стройш.

145 1

Влизане в чужд имот, отъпкана пшеница

Веселин: Към полицията задължително. Подадохте ли и за предишните случаи? Трябва да ги регистрирате...

286 2

СПЕШНО!!! Подвеждаща информация/измама

За първа година съм земеделец.Наясно съм със селективните и с тоталните хербициди,но нямам...

706 0