Съвет за създаване на свинеферма

• P
    Здравейте. Може ли да ми дадете малко информация за свиневъдство. Искам да направя rnсвинеферма .Има ли смисъл в това? И колко би ми струвало де се направи от нулата?rnБлагодаря Ви предварително !
  • R
    Здравейте, търся да закупя романовски коч за разплод...
  • M
    абе хора строежа е лесен само да имащ пари пазаритеса трудни ако няма пазари какво даги прави ако пита мен да направи както мен почнах със три прасета първоначално да види дали ще можи да продаде малките и ако му устанат големи дали щеги продаде от тази порода дето ас имам бели прасета върви на килграм от 3.20 до 3.50 на килграм за клане а малките вървът по 120лева до 140лева на два месеца първо да почни със малко ако му върви пазара тогава да мисли за повече броики
  • I
    Аз не че с животни лягам и ставам, но като е станало дума: 1. Отглеждат се свине-майки за реализация на малките прасенца; 2. Отглеждат се свине-майки за угояване на техните приплоди; 3. Отглеждат се малки прасета, купени от другаде, до достигане на 100-110 кг. Като се реши този начален въпрос се минава на следващите: Годно ли е мястото за отглеждане на прасета? 1.Вероятно ще се изисква промяна на статута на парцела. Няма нужда от промяна на 100 дк., за отглеждане на 10 майки и 80-90 прасета на партида стига и 1 дк., но е хубаво да се смени предназначението на поне 5 декара. Това ще излезе средно 10 хил. 2. Отглеждането на майки няма как да стане без ток, само на теория без ток могат да се угояват прасета, но това е твърде екзотично. Това означава разходка до съответното енерго и искане на становище за електрификация на парцела, а това става след промяна на статута на самия парцел. Ако няма ток и трябва да се вкарва цената може да варира между 15 и 50 хил. лв. 3. Вода. Може и да е от сонда след проверка, но за прасета трябва да е в изобилие. Там цената може да е всякаква. 4. Самите помещения по принцип не са скъпи, но там ще трябва да се говори с ветеринарят и хората, които ще я узаконяват. Проблемът е, че плащаш проекта на всичко, помещенията, двора, пом.помещения и т.н. там само проекта може да струва 30-40 хил. лв и повече. Ако ги правиш полу-легално, доколкото това още е възможно, за 10 майки и угояване на приплодите ще ти трябват 2 помещения - от около 70-80 м2 за майките и едно от 110-120 м2, 35-38 м дълго на 3 широко, задната стена 1.80, предната 2.1 м високи (може и по-ниски но не е удобно за работа). Повещението може да е общо но да има 5-6 малки врати и една нормална за хората. Пред цялото помещение правиш открит двор широк 2.5-3.0 м.
  • M
    каквиса тези пари това са глупости ас имам свинарник със 100 маики от порода бели прасета теса само на месо зградата от нулата ми струваще опщо 10000 хиледи лева но асъм сиго правил сичко ако на еми маистори зидари заварчици и теи на татъка по скъпо излиза
  • B
    За да отглеждаш свине майки ти трябват 10....милиона,засега лева Колега, защо подвеждате момичето, да не би да е тръгнала да прави ферма за 50 хил. прасета, защо не я попитахте първо какво иска?
  • I
    За да отглеждаш свине майки ти трябват 10....милиона,засега лева
  • P
    Реално имам около 100 декара обработваема земя. Първоначално мисля да започна с 10 свине майки и постепенно да ги увелича. Ще Ви дам скипа си ако може да поговорим там , но ще мога да говоря след 10 , ако вие удобно на вас. iliana.petkova819
  • B
    Ако наистина си го решила, да започнеш да се занимаваш със свиневъдство, отговори на няколко въпроса, за да можем да сме по-полезни. Първо колко животни мислиш да гледаш или с какъв пъвоначален капитал си готова да започнеш. Какви са ти познанията и в кои области. Какви са ти даденостите - земи, техника. От това може да се започне, защото има огромно значение. Не е едно и също дали ще правиш ферма за 100 прасета или 5000. Има разлика дали имаш някаква земя, която е подходяща за свинеферма или тепърва ще се закупува, дали имаш някаква обработваема земя или не и т.н. Иначе хубаво е, че имаш желание, но само с него не става.
  • A
    Чудя се дали да ти се радвам на ентусиазмът или да приготвя пакетче кърпички и за теб.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

болест при свине

doc: ако има още живи-бягай при ветеринарния лекар да им слага серум венозно

745 1

Виетнамска свиня - помогнете с информация колеги

Ivanov_i_brat_my: Ти какво искаш да правиш с тях, за да знам какво да ти отговоря?

4000 2

Помощ за хуманно отношение към прасета и птици

Колеги , тази година ще има ли плащания , за хуманно отношение към прасета и птици. За др...

955 0

Имам желание да се занимавам със свиневъдство

nushageorgieva: Майките раждат най-много два пъти годишно, цената е г/д 500лв. Един съвет от мен в момента...

2005 1