Хлоротично пожълтяване при пипер

• K
    Колеги отглеждам пипер за първа година ("куртовска капия"),и като цяло общото състояние на пипера е добър,но от десетина дена почнаха отделни растения да пожълтяват хлоротично,без някаква причина,и след това изсъхва цялото растение заедно с плода.Първоначално бяха само отделни растения,но от ден на ден се увеличават,и в момента може да се каже ,че е достигнало към 20%.Моля кажете на какво може да се дължи това.Понеже много бързам,при проявен интерес ще пиша по подробно и ще приложа повече снимки.
  • E
    Здравей, радвам се, че сме успели да ти помогнем, поне малко със съвет и морална подкрепа. Ако имаш узрели плодове, е добре да ги прибереш, защото те ще променят типичното си оцветяване и ще омекнат. А за изкореняването е добре, макар , че според мен си закъснял вече с това, но опитай, поне може да спасиш малка част от реколтата. Симптомите в зависимост от климатичните условия се проявяват от 3 до 10 дни. Спокойна вечер
  • K
    Благодаря ви колеги,за отзивчивостта!След вашите отговори веднага се поизрових в интернет за повече подробности,и наистина (за съжаление) е вирусното заболяване "столбур".При това положение още утре почвам да изкоренявам всички болни растения макар,че това едва ли ще спаси положението,защото останалите ако са заразени вече,ще продължат за загиват.Не знам за колко време ще загинат останалите,т.е.засега не проявилите още болестта растения. Според вас трябва ли да бързам с брането на здравите плодове,и има ли опасност да се развалят и те.
  • E
    Здравей колега, за голямо съжаление трябва да Ви съобщя, че полето Ви е заразено, освен със столбур както каза колега в изказванията, но е и съчетано със видове мозайка (тютюнева и люцернова), който са вирусни заболявания и спасение при тях няма. Единственото нещо което е могло да се направи при първични единични появи да се отскубнат растенията и да се изхвърлят далеко от полето. Но след появата на причинителя на болестите и с помощта на цикади, въшки и Вашето движение между полето са пренесли заразата почти масово. Не искам да Ви плаша но пожълтяването ще продължи още и ще нападне голям процент от реколтата Ви. Но Ви съветвам догодина да приложите по голяма растителна защита и сеитбооборот поне 2 години отстояние (да не засаждате на това поле пипера си).
  • P
    a taia mikoplazma i bakterialnite bolesti gi nosiat va6kite tripsa i taka
  • P
    kolega po dobre ne se ma4i da go spasiava6 no pyskai pompata i samo voda tova ti e zarazeno semito i e plen s prips no6tenka
  • H
    Колега, пипера ти е болен от столбур.Микоплазмена болест, която за съжаление не се лекува.Потърси в нета повече информация, трябва да има.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Кой сорт пипер ще ми препоръчате?

Искам да отгледат тази година повече пипер. Видях, че има десетки сортове. Не съм опитен,...

584 0

10 дка зеленчуци

Здравейте. Искам да започна да отглеждам зеленчуци - предимно домати и пипер. Имам собств...

499 0

Болест или мутация на пипера?

VasilD: Как ли пробвах, не мога да кача снимки. :(

454 1

Болест по пипера

vadoda1: Здравейте, пръскайте със Скор 5 мл, Радомил Голт 2 кибр кутийки, Актара половин пакетче...

2839 4

С какво да торя преди дълбока оран за Капия?

952.2: С оборски тор. Кравешки или овчи. Задължително прегорял. По 2 ремаркета на декар. Ремаркет...

1194 2