Как да се грижа за 20 отводки?

• C
    здравейте колеги дълго мислих с какво да се захвана и накрая реших пчеларство . \r\nкупих 20 отводки преди 1 месец с по 4 5 6 рамки и 2семейства с по 10 рамки та питам храних ги редовно да се засилят сега някои са 6 7 8 рамкови да продължавам ли да ги храня а и нямат много прашец абе направо си нямат какво да правя нататък значи храних ги с захарен сироп \r\n1-1 и немска течна храна през ден ги редувах сега отново купих от немската храна несъм почнал да ги храня
  • 8
    здравеи млад пчелар сам имам 4 кошери и на 4 от питите има пити на другите 6 немат билими казал на какво се далжи
  • I
    Не много е рано най много да си отслабиш останалите силни семейства. Тези неща се правят най рано края на април или след рапица, акацията ако има такива при теб когато пчелите ще са се развили....
  • E
    Мога ли сега да взема 2-3 рамки от силните семейства с пило и да ги преместя в празните кошери ? и ако може да ги чакам ли да си правят майки или да им купя (имам много рамки с пълен мед)
  • C
    взех ги януари месец от една жена която имала 30 кошера но арендатора праскал и ги уморил,взех общо 11 и на есен им е слагала лентички за акар..Ха честито аз миналата година есента купих от едно село до Мездра 13 кошера пролетта останаха само 6 броя другите избягаха.Лошото е ,че тоя проблем се прехвърли и на моите кошери.Селото е КАЛЕН.
  • E
    взех ги януари месец от една жена която имала 30 кошера но арендатора праскал и ги уморил,взех общо 11 и на есен им е слагала лентички за акар..
  • I
    Незнам какво да ти кажа за Акар е доста рано да се развие до такава степен че да ги накара да напуснат. Третирал ли си с нещо на есен. Нещо друго е най добре говори с някой друг колега от твоя район дали и той има подобни проблеми
  • E
    : ) хахаха днеска 2 кошера ми изчезнаха баба вика че на обяд,че нещо като рой е станало голямо кълбо са е образувало и излетяло на някаде...не знам какво да правя скоро ги оправих имаха много мед към 4-5 рамки пълни с мед имаше пило и само 1 кошер беше много слаб и му сложих 1 рамка с мед ноо защо така са излетели тея 2-те семейства ? : (
  • I
    Аз магазините преди да ги сложа на плодника ги напръквам с малко сироп и това останалата работа е вършат пчелите
  • E
  • M
    magazinite ne gi pravi nishtomoje da napraskash sas voda magazinnite piti vzimash nqkakav pulverizator za da pravish vodata na magla i gi napraskai po malko za da mogat po lesno da gi pochistqt
  • E
    Благодаря,сутринта ще махна парцалите и ще ги огледам : ) А магазините който съм прибрал трябвали да ги измия или дезинфекцирам с нещо когато ги слагам пак върху плодника
  • I
    Да започнем от парцалите са напълно безмислени както ти каза колегата спокойно може да ги махнеш. Аз с нищо не ги завивам нито слагам допълнителни затоплящи материали въпреки че съм с малко кошери а като станат повече хептен няма ми идва такава мисъл в главата. Това че не го чуваш това семейство не значи непременно че има проблем може да не е разпуснато кълбото за това да не го чуваш, най добре в някой ден който не духа вятър го отвори. Без това сега е времето когато вече се дават питки за да се позасилят аз съм на второ раздаване вече. А колкото до цепнатините по кошерите купи си Ц 200 разбъркай с стърготини от най ситните в всяка дърводелна ще ти дадат и с сместа запълвай, китът за дърво никаква работа не върши пука се и пада. Умрелите пчели да не те притесняват ако са в малко количество и да има на дъното като се облетят ако не са го правели отдавна ще си почистят сами къщичката. Ако имаш горни прелки на кошерите и са запушени може спокойно да ги отвориш защото вече гледат пило и сега вече им е нужна вентилация. Лентичките за акар аз ги слагам към края на март началото на април седят 30-40 дни и ги махам, ползвам Варостоп и слагам по 3 на семейство. Тази година за първи път ще пробвам да третирам за акар с опушване но на есен пак ще заложа на Варостоп. Дано съм бил полезен ако има нещо питай. От тук нататък вече им трябва само храна и хубаво врем
  • M
    v koi raion si?tezi partsali gi ostavi v istoriqta ne ti trqbvat. pcheli ot stud ne umirat a ot glad taka che ako imash zdravi silni semeistva zazimeni sas dostatachno med ne ti trqbvat partsali. sazdal sam si praktika (koqto kolrgi shte otrekat) okolo nova godina izbiram studen den vdigam vazglavnitsata i poglejdam kade e kalboto ako e preminalo sredata na ramkata podhranvam s pitka uspeh
  • E
    Здравей те скоро си купих 11 пчелни семейства (ДБ) с 1 плодник и магазин,когато ги купувах ги отворихме беше доста топло времето всички имаха майки имаше доста силни семейства и питите имаха достатъчно медец...НоОо скоро сложих маркуч да ги чуя и като чукна леко на едното семейство все едно не съм чукнал бучи силно а другите като ги чукна бучат и спират мисля,че има проблем ? 2-ри въпрос плодниците са завити от горе с дрехи+сезал и капака е от горе магазините съм ги прибрал в нас и искам да разбера трябвали да ги дезинфекцирам,след 15-16 дена мисля да ги карам на овощна градина. 3-ти въпрос кошерите са старички ще издържат поне още година а и нямам кинти за нови с какво и как да ги пооправя,долу на дъното има умрели пчели но не мога да изкарам дъното защото е едно цяло как да процедирам как да ги почистя от вътре и изобщо ще трябва ли. 4-ти въпрос кога трябва да им слагам лентички и трябва ли сега преди овощната градина да ги подхранвам Благодаря предварително;края на март ще кажа какъв е ефекта от 11 кошера като свърши първата ми паша (150дек. череша 30дек. бадем)
  • K
    ранната прави борбата 300-400 гр сироп през 3-4 дена по често има възможност да задръстиш питите със сироп следователно намаляват площите за яйца и задължително поради липса на паша и слабо семейство входовете трябва да са макс 3-4 см че почне ли нападение нема спасение прегледи само късно над вечер верно ще жилят повече но трай бабо за хубост казват хората

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Идеи за защита на кошерите

Трифон: Преди време четох за един кошер , който беше снабден със защитна система. Май го представи...

96 1

Какви са изискванията за пчелин?

Здравко: Здравей! Тук можеш да прочетеш полезна информация - https://www.naas.government.bg/bg/...

161 1

Полезно ли е подхранването със захарен сироп през пролетта?

Mitko: Зависи от много неща. Например в моя район си трябва. Даже не чакам да дойде пролетта. Зап...

324 3

Осиротяло семейство

OSZ: Ако е станало търтовка ще има търтеево пило.... Аз бих ги смесил като ги напръскам с разре...

114 2

Имам едно въпросче

alex93: izvinqvam se za latinicata prosto nqmam kirilica! Kolega kato cqlo nqma znachenie dali sh...

655 4