КЪМ ПОЗНАВАЧИТЕ НА КОЗИ ?

• Z
    Здравейте колеги козевъди! Някой може ли по тези снимки да ми каже това животно каква порода би могло да бъде и дали си заслужава като разплодник? Благодаря предварително!
  • S
    Колега не става въпрос за смесване на кръвта или безразборно кръстосване с моите животни искам да внеса от тази порода за да видя какъв резултат ще има при пасищно отглеждане. Дали ще се аклиматизира добре при нашите условия тези животни ги отглеждат оборно в Испания не защото има по големи резултати а защото просто не може да пасеш 10 часа на ден тези животни в тези райони като в БГ ОТ АПРИЛ ДО СЕПТЕМВРИ НЯМА ДЪЖДОВЕ пък за трева и храсти за кози да не говорим и 40ти няколко градуса жеги говорил съм с козар който ми обяснява, че не може само оборно животните имат нужда от движение и малко разнообразие на храна. С две думи не може само с кебапчета трябва и гарнитура. За Малакенята щом ти смяташ, че ще се адаптира при нашите условия то би трябвало и мурсианата да се адаптира успешно при затворени помещения. Като дойде време да се прибера в БГ ще внеса няколко бройки от мурсиана ако намеря и малакеня и от двете. За мен по добра порода от ББМ и Местните ни кози за нашите условия няма, но и те не се намират лесно вече повечето си мислят като е бяла на цвят и с две големи рога е ББМ и една шепа виме където не дава и 2 литра на ден на космически цени над 10 лв живо тегло за женско яре. Успех желая на всички колеги козари.
  • M
    Sertan При сравнение характеристиките на две или повече породи от една географска местност е нормално да имат някой сходни черти.Има породи при които изходната база е една и съща, но при сформирането на линейната структура(сложно възпроизводително кръстосване) се използват различни породи подобрителки, по различни схеми на кръстосване.Тези и още куп неща определят и сформират всяка като отделна порода.Не разбирам определението ви” едната + втората = третата”! Също и не виждам смисъл от вземането на няколко разплодника с цел да впръскате кръв от желаната порода във вашето стадо и да очаквате в дългосрочен план положителен ефект.Има стопани които са в състояние по собствена преценка и методика да създават хибриди първо поколение за увеличаване на стопанският потенциал на стадата,но за постигането на подобна ефективност освен знания и опит е необходимо да са налице редица други определящи фактори в стопанството.Най правилният вариант винаги е бил чистопородно отглеждане на високопродуктивни породи, но уви времената не позволяват подобни инвестиции в момента.
  • J
    здаравейте колеги.искам да се вкюка в тази дискусия понеже има голям мерак за около 50 кози но незнам каква порода и откаде мойе да се намерят и н а каква цена, колебая се между овце и кози ДАЙТЕ МНЕНИЕ И КОМЕНТАР
  • I
    При тази цена на млякото няма смисъл да се внасят! Те да са тука няма защо да ги купуваш, ако ще им продаваш млякото на 60 ст. Камион от там, заедно с документите, вероятно ще струва към 8 хил. евро за средно 350 ярета, с фирите ще дойдат тук на 400 лв. за бройка. Когато се купуват вносни кози няма смисъл да са по-малко от 20-30 бройки. Отделно трябват инвестиции в помещенията за да се направят както трябва и да са отопляеми, че този порода трудно деяни на минус 25 градуса, а всички породи дават много мляко само при отопляеми помещения за да се поддържа дълга лактация.
  • S
    до- min4o_praznikov Колега разликата между тези две породи е много малка. Мурсианската + Малакеня =Мурсиано-Гранадина
  • S
    Здравейте колеги ако някой желае да внася от тази порода да каже, че и аз съм мераклия. Март месец питах за цените на ярета с документи от центъра за селекция на 4 месеца със всичките необходими документи и ваксини и чип 150€. Проблема е с превоза до БГ ако някой е навит и има превоз може да внесем по няколко бройки ще разпределим разхода за пътя 3900км до БГ едната посока аз живея на 60 км от центъра за селекция. Има и по евтини животни във ферми 2 -3 категория. Ето и линк за центъра от където са тези снимки www.capriselec.es
  • R
    пожелавам на всички козари такива условия
  • R
    колкото повече прясна кръв от чужбина(нова порода),толкова по- голяма продуктивност в българия, всички кози имат родствена връзка и се изродиха,в много ферми двуполови се раждат от близкородствена връзка...
  • M
    Аз ще си гледам,това,което имам и при нужда ще си внасям,каквото ми трябва,пък експерименти да прави който има излишни средства!Желая все пак успех!Колеги,в никакъв случай не съм скептичен към не внасяни до сега породи,дертзайте!
  • N
    Ейй това са тънкостите на занаята предлагането му е майката .Само дето не са времена за показатели и проценти бре юнаци!Ама вий си пробвайте някой завалия МОЖЕ и да клъвне ама НАДАЛЕ
  • M
    Г-н Иванов! Относно MURCIANO GRANADINA не мисля че тази порода ще правилен избор за българският козевъд.Вярно е че от доста години се правят опити като се отглеждат малки популации както в Румъния, така и в Сърбия но резултатите не са това което се е очаквало.Добри резултати са получени само при изцяло оборно отглеждане.Ако все пак някой желае да заложи на испанска порода,по добрият вариант за нашите условия ще е RAZA CAPRINA MALAGUENA.В Испания тази порода се отглежда предимно пасищно или смесено както в планински така и в равнинни терени с по слаб тревостой.Голямо преимущество е високата адаптивност на породата.Понося добре високи разлики във влажността на въздуха, издържа много добре на високи температури и сравнително добре на ниски.Млеконадоят не е както при саанизираните породи( варира от 700 л. до 1300л. на лактация ), но показателите на млякото са по-добри.Общият сбор на сухото вещество при тази порода е приблизително 15 процента; протеини- от 4 до 4,5;мазнини- от 6 до 6,2; един от най-високите проценти на белтъци при козите млека (в Испания от това мляко се произвеждат най-реномираните сирена и казеинови извари). Тези стойности позволяват постигането на висок рандеман когато се произвежда мляко за преработка, но процента на лактоза е по висок в сравнение с ББМ което прави нашата порода предпочитана в направление за прясна консумация.Друг положително качество е високата скорозрелост на породата.Кланичният рандеман при ярешките трупчета стига до 55 % При нормални условия на отглеждане и добър здравен статус, женските достигат полова зрялост на 8 месеца.Плодовитостта е над 200 % . Характеризира още с дълъг стопански живот и пригодено виме за машинно доене.За сега в България не са правени официални проекти за работа по тази порода и затова искам да подчертая че информация за продуктивните биологични качества на породата не са доказани в страната ни.Пак ще отбележа че създаване, усъвършенстване и подържането на дадена порода не може да се осъществи нито в малката кошара нито в голямо стопанство.
  • I
    Това е испанска порода, която с отглежда в малки количества и в Румъния и вероятно може да се аклитиматизира добре и в България, а и е доста по-евтина от швейцарските и немски кози. Дава значително по-малко мляко, примерно 60-70% от тях, но с по-висок рандеман при производството на сирене, може да потърсите на Murciano-grenadina.
  • R
    при добро хранене няма лоша порода...
  • R
    познай породата...
  • M
    здравеите колеги зърно производители и животновъди асъм момче на 29 години имам ферма за кози от бяла българска млечна порода една коза ми дама на ден от 2.500литра до 4 литра на ден мляко но исках да зе мам сиански породи доста хора и колеги ми писаха за тази кози сианска порода по слочаино от крих човек прецедател на козовъството прочететего и се запитаите дали на истена има такава порода във българия или не Саански кози в България няма от повече от 40 години никой не е внасял. преди 21 часа Харесва ми Коментирай

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Колко мляко дава една коза като ббм

От известно време мисля дали да не си купя малко кози да спра да работя за хората а да раб...

160 0

Кaкви сa цените нa млякото в моментa и кои облaсти?

Здрaвейте колеги, кaкви сa цените нa суровото мляко и в кои облaсти, зa Ямбол и окръгa ?

443 0

Окозване

Здравко: Препоръчвам ти на 3-ия ден да започнеш да й даваш по-малко храна от обичайното. Нека това...

180 1

Печели ли се от кози

Kolega!: Колега, моят съвет e бегай от козите. Не е просто стока да се гледат. Отглеждането е специ...

660 2

Моля за съвет

т: Не го прави, по добре проси в София, ще си по-добре, поне ще си на печалба. В момента в к...

796 2