Старт с овцевъдство. Моля за съвети

• S
    Здравейте искам да се занимавам с гледане на овце.Имам сградата и земя.\r\nНякой може ли да ми каже от къде мога да си закупя добра,елитна порода овце и кочове.Ако може дайте ми съвет каква порода да отглеждам за месо и каква за мляко.\r\nАко някой може да ми даде някакви съвети относно отглеждането ще съм му благодарна\r\n
  • Добър ден на всички животновъди. Имам един въпрос към този който може да ми помогне. Краен семестър съм на аграрно инженерство-магистър. За задача имам както се знае дипломна работа в/у овцевъдството. Като тема имам 2 варианта да си избера: "Ресурсно осигуряване на овцевъдна ферма" и/или " Технологии за отглеждане на овце" . Която и тема да си избера трябва да включва проектиране на сграда на ферма с долу горе съответни чертежи, и някакво предложение за кандидастване за помощи по европейски проекти. Това трябва да включва дипломната ми работа като от обем на минимум 50 страници. Някой би ли могъл да даде идея или някъкво подточково упътване,например последователност - как да направя дипломната работа в/у нещо ,което не ми е много от областта. Да подчертая че живея в северо-източна България и разполагам с 16 дка земя на 2% страничен (надлъжен)наклон и непосредством до земята има течащо дере. Удобството за ток е безпроблемно и земята е на 500 м от главния път. Това което казвам няма да се осъществи реално, просто е дипломна работа ,а това за земята го казвам,защото поне за това имам представа. Сега отново бих помолил ,койтп може да ми подаде ръка
  • Колежке аз съм на 33год.и от 4 год.се занимавам с овце.От Перник съм и ние отглеждаме местни кръстоски.Започнах ме с 30 бр.и първата год.бяхме на пълна печалба,успях да си сърна всички кредити и нещо друго закупихме овцете през мес.Октомври,защото са евтини,без мляко и агне.Но от следващата год.всичко се убърка.Пари за сено,пари за почистване на обора,животните вече са 50 бр.млякото почти без пари на мандрата защото виждаш ли имало високо киселинност,пробват го с чист спирт.Ипак разходи,пари за фураж защото се слага почти целотодишно,пари за стрижба ооо забравих заплатите,а мъжът ми беше по 24 часа в фермата.Беше забравил как изглежда дъщере му,няма спокоен празник и добре,че сме добри в сметките за заплождането винаги смятахме.И така започва ягнилната кампания с разходи за лесарства за голями и малки,а забравих есенното ваксиниране и обезпаразитяване.С много мъки и везсънни нощи идва великден и гергиовден,тази година продадох всичсо на 7-8лв.живо.Но разходите не оправдават нервите и средствата.Затова си помисми много добре.Тази година изкупната цена на млякото беше 70 ст.вначалото през м.Април през м.Юни падна на50ст.Ане можахме да се доредим и за субсидията за литър мляко 0.25ст.Защото крупните овцовъди бяха източили фонда през м.април.Етова не бях виждала и чувала през м.Януари да се предава овчо мляко на мандра.От какво ли живеят малките.Ипак довре го обмисли.Ако имаш въпроси аз имам регистрация под това име в fermer.bg
  • Да, грешката е при мен- проверих първо се кандидатства по 112 и след това по 121.Ако има получена субсидия по проект по 121 не може да кандидатства по 112. По отношение на приема на проекти в момента не се приемат, но Мярката не е с изчерпан ресурс, освен това ще има прехвърляне на средства от други Мярки. И по-скоро ще я пуснат , говоря за 112- Март някъде. Поздрави
  • F
    [:slap:] Колега анонимен... Неискам да прозвучи грубо обаче май не сте много наясно с ПРСР... Първо и по 112 и по 121 приема на документи отдавна приключи (има някакъв лъч надежда по 121 да се приемат още няколко проекта но чак след 5-6 месеца; Второ принципно смисъла за кандидатстване е първо по 112 после по 121... и т.н. 112 е единствената мярка по която е са допустими инвестиции за закупуване на животни,нама как да модернизираш нещо което го нямаш... А освен това и двете процедури траят най-малко година. Иначе за овцете съм съгласен най-добре е 100 като за начало ако имате такъв капитал... защото както знаят всички колеги всяко начало е трудно...
  • Добре сте се ориентирали за овцевъдство,какъв е капацитета на овцефермата.По Мярка 112 може да кандидатствате като Млад фермер, но 25 000 евро ще са ли достатъчна инвестиции за овцеферма- ако се налага ремонт да правите в овцефермата, а за покупка на животни дават ли пари по тази Мярка. Знам, че ако решите да кандидатствате и по 121 Инвестиции в земеделски стопанства за овцеферма и по 112 като Млад фермер, първо кандидатствате по 121 изпълнявате проекта и после по 112. Ако направите проект по 112 за овцеферма първо и после решите да кандидатствате по 121 за модернизиране и разширяване не е възможно. Добре е да прецените фермата ви с какъв капацитет ще бъде, естествено не закупувайте всички животни наведнъж, започнете с 70-100. А за породите избирайте приспособими към нашите климатични условия. Успех
  • zavisi ot ovcata [:namigvane:] [:namigvane:] [:namigvane:]
  • A
    колко струва една овца
  • C
    Успех тогава и наслука
  • S
    Да има кой да ми помага.Приятелят ми е ветеринарен доктор и на времето са гледали овце и баща му е бил овчар,но исках и вашето мнение.Много ви благодаря за отзивите от ваша страна. На този етап няма да наемам персонал на заплата.Приятелят ми също ме посъветва да започнем с около 100 овце зада има някакъв резултат. [:tractor:]
  • C
    и още нещо,като си правиш сметките знай,че средната цена на 1 кг агнешко на едро е между 3.70 и 4.20лв.,а на млякото 0.80-1.00лв..Агнетата се търсят от 20-30,32кг.,най-добре им се ще да са 25.Твой ред е да си остриш химикала и да смяташ
  • C
    или започни с много или не се захващай въобще,а за това дето ти писах дали си преценила имам предвид,какви познания имаш за овцевъдството защото това не е ори,мели яж-бучни пръчка пий вино,трява да имаш сериозни познания за животните и методиката им на отглеждане или близък човек с такива на когото можеш да се довериш инак си обречена на провал за съжаление,помисли добре как ще инвестираш парите си. Следващият ти проблем са работниците даже е по-голям и от първият,а такива анонимки дето те укоражават ти правят мечешка услуга,ако искаш да се занимаваш сама без да плащаш заплати и да купуваш груб и зърнен фураж почни минимум с 60 майки а ако ще плащаш ги удвои това е моя съвет.А и още нещо някой беше те посъветвл виж какъв ти е пазарът на продукцията-ценен съвет.Ти реши кой ти мисли доброто. Това за близкото бъдеще са химери. Между другото аз имам 170 животни и съм четвърто поколение овцевъд. Успех с размислите
  • svetle tez ded ti kazvat vnimavai s kakvo se zaxva6ash 4e v jivodnovadstvoto nqmolo bade6e spored men sa palni gluposti te sa se oparili edin pat na oganq i ve4e se otkazvat spored men FERMERITE koito oceleqn sledvashite 5-6 meseca za tqx 6e ima bade6e.Miroslav naidenov nemoje za 3-4 meseca da naprai 4udesa V.Cvetanov kolkoto pari ne dadi na fermerite a si gi prisvoi.Taka4e dobra ideqtie xrumnala spored men ne se otkazvai
  • S
    Благодаря знам,че е така с животните с това съм наясно затова се колебаех какво да правя.имам към 50 дк земя от които 20 са към овфцифермата а др. са пръснати,но това не е проблем.Мислех да засея тези 20дк с бадеми но пък и от тях ще имам доход след 3-4год.незнам какво да правя ,но засега ще послушам съвета ти и ще започна с 20-30 овце,но това ще е др.година в началото някъде. извинявай за късният отгонор но имах малко проблеми с интернета
  • V
    Светле ти хубаво си намислила ама трябва да ти е ясно ,че от овцете се взимат пари един път в годината.моя съвет е не разчитай само на овцете - гледай ги междудругото започни с 20-30 и си оставяй всички женски агнета става по бавно но е сигурно.От животни както се печели така се и губи затова почни с малко .

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта