Фунгицид при пшеницата.

• V
    Колеги според вас оправдано ли третирането на пшеницата с фунгициди при условие че няма видими признаци на заболяване просто като застраховка.
  • M
    Ясно [:namigvane:].Днес е празник,все пак хайде на здраве на все земеделци
  • N
    много го хвалят фирмите продаващи РЗ препарати.
  • M
    А за широко рекламираният ПИКТОР какви са ви наблюденията.
  • N
    Карамба
  • M
    Колеги какви фунгициди ползвате при рапицата?
  • V
    Аз също мисля,че е задължително.По- добре превантивно,отколкото при наличие на болест.
  • A
    Браво колега добра тема!!! По мое наблюдение - фунгицида освен, че лекува и предпазва от болести, но и запазва флаговият лист зелен по дълго време и не позволява ранното(преждевременно) съзряване. Той не е разход а инвестиция, която увеличава добива с минимум 20 процента, а ако е болен посева спасява поне това което има. Това според мен го прави задължителен.
  • M
    Иво когато ти говориш за листно торене или валиране на посевите след зима като тази,някой от колегите се смеят все едно вицове разказваш а после се вайкат и чудят къде им е добива.
  • M
    Иво знаеш ли колко колеги не са проверявали никога в какво състояние е почвата им?Колко са на мнение да спестяват необходими почво-обработки,растителна защита и прочие?
  • V
    Благодаря ви че се отзовахте и аз съм на това мнение но макар че доста се колебах дали да не пропусна този разход.
  • I
    За съжаление Мартине това е факт и непрекъснато го установявам при огледите. Особено септорията настъпва като чума. При повторките е пълен ужас - цялата таблица с болести. В случая не само фунгицидите са важни, а също и подхранването - особено наличието на фосфор и някои от микроелементите отговарящи за имунитета. За това е толкова важно третирането с листни торове. Внасянето на НПК предсеитбено е важен фактор и за устойчивостта срещу болести. Просто борбата трябва да е комплексна. В случая става въпрос за спасение на стоката, която всеки изкарва на пазара с много труд и разходи.
  • M
    Основен проблем е че в продължение на години неправилно се прилагаха много мероприятия от голяма част стопани.
  • D
    Колега, като видиш признаците на заболяването вече ще си назад с добива. Фунгицидите действат по-скоро превантивно, въпреки че е възможно да спрат съществуваща болест и да лекуват посева. А болести ще се появят, на това можеш да разчиташ.
  • M
    Иво според мен това за което говориш не след някоя година а е вече факт в много райони.
  • I
    Още някоя и друга година и ще стане така, че като няма фунгицид няма да има и свестен добив. При някои заболявания, особено на кореновата система, когато има визуални признаци вече е доста късно. За предпочитане е да се влиза с широкоспектърни фунгициди хващащи септория, фузариум и ръжди. За да се облегчи проблема с гъбните болести преди сеитба трябва да се внася НПК по 20 кг/дка. Има сериозен ефект върху устойчивостта на посева към болести и особено към ниски темпуратури. Това важи особено много за ечемика.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

1629 1

Фунгицид при слънчоглед

Cheha: И аз съм се замислил по този въпрос, но смятам да поизчакам с фунгицида защото съм пръскал...

320242 4

Браншеста мана по пшеницата

fendtpower: няма такава доза 2 гр на Дербито бъркаш дозата започва от 2.5 до 3.3

16610 14

Мнения за хибридите на царевица сорт Euralis

digital88: Здравейте колеги, нека всеки сподели мненията си за отглеждане на царевица. Досега не съм...

2119 1