На какво се дължи да имам умрели пчелни семеиства

• M
    Колеги на какво се дължи измрелите пчелни семейства.като имат мед питките им седят от зимата също и пчелен прашец по килийките.също така сме слагали за варотроза.моля споделете ако знае някой.
  • S
    Наистина-Параграф 22!Какво правя в този случай-освен молбите?
  • S
    Всичко разбрах,но не ми е ясно защо в Здравеопазване на животните не обявяват епидемиологична картина и мерки за превенция?И чия работа е това?След като лечението е с толкова активен препарат,няма ли аналогов на тази основа?Излиза,че всеки си прави нещата по свое усмотрение!А последиците? Системата работи по друг начин-не е близък до логиката!Миналата година отидох с резултатите от лабораторните изследвания и с констатацията на микробиолога в Областната ветеринарна служба-отговориха ми,че съм само аз и нищо не могат да направят,трябва да има определен процент смъртност от това заболяване,констатирана от тях или акредитирана лаборатория,за да се обяви епидемиологична картина. Потърпевшите пчелари не носят проби за изследване.Удоволствието е скъпо,а ако няма застраховка не си заслужава разхода.Застрахователна култура нямаме-все още. Акредитираните лаборатории в България останаха три или четири на брой-голямо пътуване и размотаване ще падне,докато се стигне до резултат! Спорите на тази нозематоза са много по-малки от аписа и трудно се диагностицира,ако не е опитен микробиолога или не го насочиш в точната следа. Аналогов препарат няма-фумагилин в България не се внася от 2002г-забранен е за употреба.Йодосъдържащите превенции не помагат при цераната. Параграф 22. Молиш се да не те среща мечка и това е! Контрола на употребата на антибиотични медикаменти в пчеларството се извършва само от фирмите,изкупуващи меда!Следите от употребата им се акумулират в продължение на пет години. Ако се продава на бурканченца-забрави за следенето на забранени лекарства...
  • S
    Всичко разбрах,но не ми е ясно защо в Здравеопазване на животните не обявяват епидемиологична картина и мерки за превенция?И чия работа е това?След като лечението е с толкова активен препарат,няма ли аналогов на тази основа?Излиза,че всеки си прави нещата по свое усмотрение!А последиците?
  • L
    ИЗМИРАНЕТО НА ПЧЕЛНИ СЕМЕИСТВА СЕ ДЪЖИ НА 80% ОТ НОЗЕМАТОЗА ЦЕРАНА И ОСТАНАЛИТЕ 20% СА ОТ ГЛАД И ОТ СТУД И ДРУГИ ПРИЧИНИ. НОЗЕМАСТАТА НА ПРИМАВЕТ ЗА МЕН НЕ ЛЕКУВА ЦЕРАНАТА, ЕДИНСТВЕНОТО ЛЕКАРСТВО КОЕТО Я ЛЕКУВА Е ЗАБРАНЕНО ДА СЕ ДАВА НА ПЧЕЛИТЕ ТЪЙ КАТО Е АНТИБИОТИК, КАНАДСКО Е И СЕ НАРИЧА ФУМАГИЛИН.НЕКАЗВАМ, ЧЕ ТРЯБВА ДА СИ ТРЕТИРАТЕ ПЧЕЛИТЕ С НЕГО, НО ПОНЕ НЕ СИ ДАВАИТЕ ПАРИТЕ ЗА ЛЕКАРСТВА КОИТО НЯМА ДА ВИ СВЪРШАТ РАБОТА.
  • E
    Ние също третираме с оксалова и мравчена киселина - те действат против почти всички болести, вкл.вароатоза - готови препарати от аптеки не използваме. Трябва да се спазва схемата на третиране. Против нозематозата се продава лекарство - Препаратът нозестат съдържа йод и мравчена киселина-това са му действащите съставки. Но дали имат нозематоза се познава по многото умрели пчели по дъното, които са с черни издути коремчета. Може просто да са измрели от това, че са били малко-не са могли да се греят и не са могли да достигнат до храната,която сте им сложили. Тази зима както сте чули предполагам измирането е масово,заради суровата и дълга зима.
  • L
    Колежке, кошерите умират от едно заболяване което се нарича нозематоза церана, което върлува от 2007г. в Б-я.Заразата се развива през зимата и умират най-силните семейства при условие, че си имат и много мед ако разровиш в умрелите пчели ще видиш, че майките на умрлите кошери са си умрели в кошера.Не е за подценяване и акара затова ако питаш мен трябва да се третира с два различни препарата, за мен най-добрия е оксалова киселина макър, че някои от пчеларите отричат пролетното тртиране с нея, аз третирам с ОК по 3 пъти през 7 дена и пролет и есен.
  • M
    kolega, nqma p4elar koito da ne dava sre6tu Varo .problema e kakvo se dava. masovo p4elarite dosega davaha evtini preparati i zatova tazi godina e takova polojenieto , az sy6to sym ot tezi i zatova sega mi pu6i glavata.
  • K
    майката е уряла, или ако кошера се е роял предното лято, като в моя случай-майката не е била оплодена

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта