Молба за съвет за отглеждане на тиквички . торене и поливане

• D
    Молба за помощ посадих около 6000 корена тиквички loreaf1 под найлон на тунели с капково .кристалон специален и амониева по капката 4кила кристалон и 4кила амониева на декар но листата им са жълти и за 10 дни почти не са се развили . Моля за идеи какъв тор да ползвам.И възможноли е това да се дължи на капката защото до сега винаги сам ги поливал на ред и никакъв проблем
  • I
    lithovit.global-rts.bg lithovit.net
  • V
    колега, според мен проблема е във водата. много начинаещи с капката искат да удавят всичко и поливат ама поливат ти казвам 10- 12 градуса на водата а аз се съмнявам дали е толкова- едва ли си я мерил та такава температура особенно ако я опраскаш в топло време-след като е напекло хубаво си е убииство. проблема не е в това, че не се е слепнала почвата около кофичките. корените могат да минат няколко см във въздуха ако има достатъчно влага. според мен проблема е в стреса от студената вода. едва ли някой по добре от теб може да разбере проблема. според мен разрохкай с мотика близо до корените и поливай само рано сутрин с малка капка.
  • D
    А нивата несъм подхранвъл понеже не е ползвана от 3 години на есен оран февруари пак и преди садене фреза.защото тиквата обича кали и мислех с водо разтворими торове да подхранвъм затова започнах с по бързо усвоими торове които да сменям през около 10 дни
  • D
    Наторих на втора поливка или5-6 дни след разсаждане а проблема се появи преди това .
  • N
    Аз също поливам и торовнасям през капково и нямам проблем. Разликата при мен е че освен при разсадите и при засаждането аз ползувам NPK с завишен фосфор - за кореновата система , и чак след прихващането на разстенията изравнявам показателите на NPK. Дано азота да не е дошъл в повече при твоята комбинация.Следващата поливка според мен задължително я прави с ч иста вода.
  • K
    да, но също така каза че от блок 35 деката, само неговите 5.5 дка са в такова състояние и само той има капково!!
  • D
    От 7 години съдя по един начин лореа или алия старото рътене от1до5 февруари и садене в големи кофички смес стара овча тор торф и пясак по равно и малко перелит .тази година ги сложих да рърът на 13 в кофичките на 15 .забавих с 10 дни единственото което промених е капката за това питам дали несъм обелиск нешо с торта и начина на поливане
  • N
    А бе човек, измери си почвената температура и ще се увериш ,че проблема е в това ,че си ги садил "посред зима".Всеки иска да спечели , всеки иска да изпревари , всеки иска максимална цена и май понякога забравяме природните закони.Това , че въздушната температура е над 25градуса ,не означава че температурата на почвата не може да бъде примерно 5-7 градуса.При мен вчера по обяд при отворена врата на оранжерията беше 35градуса, днес сутринта локвите около оранжерията бяха замръзнали , по обяд отново отварях вратите. Защо си мислиш , че ситуацията в началото на април около твоите тунели и коренно различна?Домат и краставица разсадих на 21.03. и до този момент не са мръднали , дори жълтеят , а разсада който оставих за подсаждане е весел и вече ги е изпреварил с по два-три листа.Слънце трябва,слънце и търпение
  • K
    ъхх, стана много запечена тази тема, ето ти емайла ми, нека там да обясня по-подробно: k.chausheva@gmail.com миналата година, помогнах на майка ми да си направи капково в двора, да си гледа зеленчуци и корнишоните се получиха много добре, а те са по-капризни от тиквичките, ако мога ще помогна със съвет...
  • D
    Възможнолие капката да не е слепила достатъчно почвата около корените и затова да боледуват
  • D
    Вложилсъм 10 кг.18-18-18-3 на яра и 10 кг амониева на около 6000 корена засяти на 5.5декара редове 70см.корен от корен 70см два реда пълни два празни мисля че несъм прекалил с торта
  • N
    Разрови почвата в някой от тунелите и на дълбочина от 10-12см. постави термометър.Ако нямаш специален за почвена температура , термометър от аквариум върши отлична работа.Зарови го така , че целия да е в почвата /да няма възможност слънцето да напича скалата/.След час-два го провери.Торове се внесъл достатъчно и като се постопли земята корените ще я усвоят. Относно листното торене - не забравяй , че то е е спомагателно и от него има ефект когато когато започне усвояване на торове и през корените.За ранно засаждане на тиквички аз ползувам мулчиращо фолио и тунели като и двете ги разпъвам поне седмица преди разсаждането- за да се затопли почвата.
  • K
    според мен това са проблемите, прекалено концентриран торов разтвор, растенията се тровят, а също така температура от 10-12 градуса не напълно достатъчно.
  • D
    Водата която ползвам е с подпочвена и и е доста топла окло10-12градуса а торта разтварям добре 8кила тор в около 40литра вода и после през торосмесител .в целият блок има около 35 декара тиквички само моите са на капка и само аз имам проблем
  • K
    почвата може и да не е прекалено студена, но водата с която поливаш трябва задължително да се затопли, иначе ефекта ще е същия. Най-добре е тези торове първо да се разтворят в резервоара с водата и да се подават с напояването. трябва да се внимава за ph и ec на разтвора, твърде възможно е в твоя случай ph-то да е прекалено ниско.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Капково поливане

Здравейте, Моля за помощ при избора на помпа за капково напояване. Разполагам с 3200 мет...

149 0

Пазар на тиквени семки?

Иван: Иди в ЛИДЪЛ там се продават опечени осолени и пакетирани тиквени семки има и цена.

778 4

ЦЕНА НА ТИКВИ 2018г. ???

Има ли накой идея как ще тръгнт цените на тиквата в Силистренски регион ?

1508 0

За Гъбарниците и ХЕИ

Здравейте, от скоро отглеждаме гъби кладница в една бивша промишлена сграда. Сградата...

490 0

Гъби

Здравейте интересувам се от отглеждането на печурки моля хора с опит да ми пишат имам дост...

479 0