Пръскане преди поникване на слънчоглед

• P
    Споделете мнения и препоръки-препарати и технология! Преди години сеехме нахут и валирахме след това пръскахме и после грапихме за да може препарата да навлезе максимално в почвата, сега ме съветват за слънчогледа - култивирам сея валирам и пръскам , като всичко трябвало да стане в рамките на максимум два дни за да може препарата да навлезе в почвата чрез почвената влага.\r\nКой от двата варианта е актуален за слънчото и по добър ест ?
  • G
    Всички съвременни сеалки имат широки претъпкващи колела ,които"валират" в реда.Влагата се запазва и никненето е дружно и редовно.В междуредията е добре да не се валира,тъй като при засушаване се образува кора,особено на по-леки и песъчливи почви,поникването е трудно,а окопаването след това е ад.
  • P
    от казаното до тук , си правя извода че ще сея, пръскам и след това ще го валирам, така или иначе моите валяци са правени и са по леки , така че няма да забавят кой знай колко никненето,благодаря за всички мнения , особенно на Skadman хич нямаше да следя редовете , а щях да си пръскам както дойде , ако не ме беше открехнал
  • R
    тези препарати са с 4 5 лева по скъпи на декар вчера пробах сеялката както я бях зазимил семето потъна на 17 сантима при норма 8 10 почвата тази година е идеална нетрябва валиране пръскай с евтен препарат успех
  • L
    Аз не използвам почвени,но в нашият район корпорирането го правят с култиватора,пръскаш,култивираш и сееш!Според мен това е много по-добър вариант,по-добре се омесва почвата с препарата,а и си спестяваш излишно тъпкане и разходи след сеитбата,естествено тук говорим за почвени препарати,които изискват корпориране,защото вече има много нови,модерни и ефективни препарати на които не им е необходимо(но влага им трябва на всички)!
  • W
    Валирането по принцип се прави когато е по сухо за да извлече влагата по бързо,когато има достатъчно влага може и без валиране.Когато ползваш почвени хербициди пръскай с повече вода на декар(40-60 литра). Аз две години вече при конвенционалните сортове ползвам комбинация от някой противожитен хербицид и гоал(50мл на дек)като гоала в тази доза ми дава много добър ефект с/у бутрака.
  • S
    Пламка затова давам този пример - сам да прецениш кога да валираш, според мен ти си млад човек и най важното го правиш за себеси, ще се постараеш да не го газиш като пръскаш, защото знаеш какъв е крайния резолтат, смачкания от трактора ред не никне- навреме. Аз препоръчвам последно да е пръскането...
  • P
    Да разбирам ли тогава че валирането трябва да е след пръскането ?
  • S
    Izhel аз поне не валирам, защото последното култивиране, правя с компактор които тежи 6 тона, с два реда валяци, сеялката с торовнасяне, и тя е с претъпкващи колела. Кооперациите около мен имат Ямболски сеялки и валират обезателно, но никненето им после се забавя поне 10 дни, а пък като валират им изчезват редовете и следтова като пръскат цели редове ги няма, защото този с пръскачката не вижда редовете и ги гази и става една мътна и кървава. Това само го споделям... Силви сподели нещо за Харнес и от него имам и тази година ще го пробвам...
  • S
    ДА Иво! Затова написах- препоръчват валиране.
  • I
    А трябва Силве, задължително е.
  • S
    Пламен,препоръчват валиране с цел инкорпориране -по добро объркване на почвата с препарата.И аз и доста други колеги не валираме.Сеем и пръскаме.
  • P
    а да се валира или не? на мен така ми обясниха , че трябва да се валира ,за да потръгне тревата и препарата да я сгащи по бели гащи [:duel:]
  • S
    Пламен,освен изброените препарати Гардоприм,Стомп и Пеликан можеш да ползваш и Харнес.Аз също съм ЗА това което е обяснил колегата Skandman.Сееш,на следващият ден по раничко сутринта пръскаш и до окопаването нямаш работа в полето. Успех!
  • P
    Грапене означава същото което ти му казваш брануване т.е. с леки зъбни брани! рабрахме се един друг вече иначе доставчика така ми каза сея ,валирам и пръскам в рамките на два дни , но препарата не му помня името.
  • K
    хаха,колега това дискуване от каде ти дойде на ъкъла. Аз говоря за брануване с леки зъбни брани,след сеитба,дискова ако вкараш... Щом си знаеш сортовете,от фирмата ти доставчик ще ти кажат какъв препарат да вземеш и до колко дена пръскаш. Това което му викаш грапуване ли какво беше,слято култивиране ли означава.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта