резитба на кайсиеви дървета

• L
    Колеги през миналата година кайсиевите ми дървета направиха голям прираст видно от снимката до 2 метра.Сега трябва да се съкратят от 2/3 до 1/2, но това ще доведе до нови разклонения и нова височина - вероятно!Ако ги оставя от плода те ще се прегънат надолу и от тях излезат нови лакомници- вероятно!МОЛЯ ДАЙТЕ МИ СЪВЕТ ЗА РЕЗИТБАТА виж снимката
  • я
    Основни принципи на резитбата на овошки Независимо обаче как се оформя едно дърво или колко годишно е, има някои общи правила, които винаги се спазват. Да се осигури здраво срастване между скелетните части. Здравото срастване предотвратява отцепването, което може се получи при обилен плодов товар. Да има подходящ наклон на скелетните клони и разклонения. Скелетните клони се срастват здраво с водача, когато ъгълът между тях е по-голям от 45 градуса, когато те са по-тънки от водача и когато са не повече от 3-4 в етаж. Най-подходящ наклон за скелетните разклонения е около 30 градуса спрямо хоризонтала. Резитбата гарантира съподчиненост на отделните скелетни части. За водач се избира най-големият и добре развит клон. След него според големината се определят скелетните клони и разклонения. Короната на новозасаденото дърво може да се оформи от първата до третата година след засаждането му. Избира се дали да е чашовидна или вретеновидна. В днешно време повечето овощари предпочитат вретеновидната форма, защото с нея дръвчето е по-прибрано и заема по-малко място. Ако короната се оформи като чашовидна, на един декар могат да се засадят 50 дръвчета. Разстоянието между редовете трябва да е 4-5 метра, а вътре в реда между растенията – пак толкова. При вретеновидната, разстоянията са по-малки. Между редовете са 4-4.5 метра, а вътре в реда – 1.80-2 метра. Така върху един декар могат да се засадят два пъти повече фиданки. Чашовидната корона се формира като се отреже върха. Това дава сила на скелетните клони и те се развиват силни и мощни. Оставят се 3-4 основни клона. Вретеновидната корона е дава сила на водача, и затова и при нея скелетните клони не се развиват особено. Тя се нарича още свободно растяща. Основната разлика между резитбата на семковите и костилковите видове е в това, че при семковите – ябълка, круша, дюля и други се оставят двугодишните клонки, защото дръвчето формира върху тях плодни пъпки. А при костилковите – праскова, кайсия, череша и т.н. се оставят едногодишните клонки, ако искаме да берем плодове. Как се разпознават едногодишните от двугодишните? Лесно. Едногодишните клонки са с по-нежна кора, по-свежи и по-светли са. Разбира се, важно е да се знае какъв е сорта на плодното дърво, за да се прецени колко да се натовари. При някои сортове праскова например се оставят по 50-60 плодни клонки. Как се прави резитбата за плододаване на костилковите? При костилковите се маха двугодишната дървесина Едногодишните се оставят, режат се всички двугодишни клони. Тези, които се оставят, се скъсяват до 40-50 сантиметра. Ако някоя едногодишна клонка има силен и буен растеж, е по-добре да се отреже до дъно. Тя е лакомец, който само ще черпи от силата на дръвчето без да роди. Специално при прасковата е важно след зимната резитба, да се следи дръвчето. Когато се образуват плодчета с големината на лешник, може да се направи прореждане. Това означава да се премахнат гъсто разположените завръзи, за да могат плодовете, които останат, да израснат по-едри и здрави. При прасковата се прави и лятна резитба за просветляване на короната. Това става в края на юни и началото на юли. Нищо, че на дървото може да има узрели и неузрели плодове – не пречи. Резитбата на семковите е подобна с тази разлика, че при тях се премахват всички едногодишни клонки, върху които дървото не ражда. Двугодишните се съкращават на 50-60 сантиметра. И там ако имаме клонка, която расте свръх нормалното, се премахва, защото е лакомец. Резитба за подмладяване се прави, когато дръвчетата са над 12 годишни. Там нещата са прости – съкращават се скелетните клони, за да се появят нови разклонения
  • L
    Браво Людмиле, страхотен резултат!Аз приключих с резитбата!По тази тема ще направя снимки и ще видим при мен как ще бъде с плододаването!Направих и консултация с Опитната станция и те ми дадоха съвет да направя резитба както и при теб.
  • L
    Аз съм чувал че и най-калпавото рязане е по-добро отколкото да не се режат, пък всеки сам да си решава, дали да продава качествен плод или само за ракия. Имам колеги също с кайсии, които не режат както трябва и после питат що ми се чупят клоните.
  • T
    Браво колега много ми хареса градината.Всеки си решава дали да реже или не но аз мисля че намя овощен вид който да не се реже.Ако знаеш как да режеш ще береш доста повече отколкото ако не режеш. [dalavera]
  • L
    цъфтеж
  • L
    Сорт Унгарка
  • L
    и ето резултата, вкусен, едър и ЛЕСЕН за бране
  • L
    след резитба
  • L
    Аз ги орязах моите вече, остава да видим ще дадат ли нещо Ето снимки от преди 2г когато са били горе долу като твоите. Снимка преди резитба
  • Y
    Колега,чудесна градина.Не режи!
  • V
    Навремето четях всичко което излизаше за СС пази боже от книгите на въпросния господин. От всичко разбира, нищо че нищо не му е ясно.Ще цитирам кога се прибират дините от неговите книжки" Дините се прибират когато са узрели" предполагам, че и кайсииите се режат тогава. Успех колега!
  • L
    Благодаря от сърце, страхотно си го написал!Ако утре е хубаво времето започвам!
  • T
    Много добре написано!!!Режи колега както е описано и няма да имаш проблеми!!!И аз имам кайсии не си сам в България,има и други
  • S
    Това е от мен колега дано съм бил полезен. Поне за мен беше полезно ще запазя кайсииките и ще има компот Нищо общо с черешите и ябълките. Ако има някакви правописни грешки се извинявам ма е 3 и 30 Успех и пиши как е минала резитбата... [banan-kitara] Поздрави от Кюстендилско - аз имам поне 1 седмица резитба на черешите тепърва е мойто
  • S
    През периода на началото на плододобиване добри резултати дава лятното пензиране на силни леторасти. Леторастите с дължина над 30-40 сантиметра се съкращават на 1/4 до 1/3, а по-силните с 1/2 от дължината им, което предизвиква развитие на няколко предивременни прираста и се оформят плодни пъпки. Най-подходящ срок за съкращаване на леторастите е последната деседневка на май, не по-късно от 5 юни, когато затихне първата вълна на растежа. Кайсията плододава върху майски букетчета, спроци, цветни, смесени, понякога и силни дървесни клони. Плододаването е съсредоточено главно върху 1,2 или 3 години къса плодна дървесина. По-старата 4-5 годишна плодна дървесина се премахва. Плодове с най-високо качество се получават от клончета разположени непосредствено или близо до скелетните и полускелетните части на короната. При кайсията както и при другите овощни видове, растежът прогресивно спада със стъпването на дърветата в плододаване. Съкращаването влияе силно върху прорастването на пъпките и силата на растежа на леторастите близо до отреза. При съкращаване на многогодишна дървесина се засилва прорастването на пъпки и растежа на леторастите близо от отрезите, като хранителните вещества се разпределят равномерно между растежните точки. Ако не се извършва редовна резитба прирастът намалява на 8-10 сантиметра( при редовна резитба е 35-40 см) плододаването се изнася по периферията на короната, добивите се понижават. Това изисква периодично подновяване на плододаващата дървесина и поддържането на силен годишен прираст, като запазва нормалното съотношение между едногодишни, двегодишни и многогодишни клонки и редовност в плододаването на година.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Kakvo shte kajete za praskovkite

minka1: И аз имам такива в градината си. Смятам първо да почистя раните ( да ги остържа). После ще...

1435 3

Какъв сорт праскови да избера?

Здравейте, Искам да засадя 10 дка праскови. Решил съм да посадя три сорта които зреят -...

2381 0

Въпрос относно кайсиево дръвче

marinov55: Здравей,колега! Обърни внимание,дали около въпросното дърво в диаметър на 100м.има други...

2202 2

Възстановяване на овощна градина

minkap: Може да стане градина и сега е подходящия момент да се започне с възстановяването ѝ. Първо...

1812 2