Цени на домашно сирене и кашкавал

• V
    Колеги споделете на какви цени продавате домашното сирене и кашкавал
  • к
    Продавам биволско сирене на 7лв,моцарела на 2 лв сто грама,кашкавал на 10лв
  • G
    Колеги споделете на какви цени продавате домашното сирене и кашкавал siraneto go prodavam vav momenta samo za 14 leva
  • F
  • F
  • F
    продавам много хубаво домашно сирене 6 Лв кило тел 0885084434
  • F
    продавам домашно краве сирене тел:088508443 цена 6 лв
  • I
    Здравей Старийо, Кашкавала може и да е дошъл от Италия, но е важно, че в един голям списък на млечните продукти на ФАО, за кашкавала пише, че е български продукт, който се прави от 16-ти век и е разпространен от границите на Сърбия с Хърватска до Ливан, а на север вкл. и Румъния. За бялото саламурено не се класираме въобще, а българско кисело мляко вече не се произвежда в България, та е останал сама кашкавала. По рецептите. Рецептата за операция от апандесит е следната: режеш корема, вадиш апендисита и шиеш разреза. После погребвате оперирания. Та рецепти има навсякъде, но майсторите сме кът. В тази за сиренето са обяснени основните процеси, но ги няма тънкостите, които дават производителност, т.е. за единица време да произведеш максимално количество сирене и отделно то да стане както трябва от минимално количество мляко. Само маята и калциевия хлорид могат да дадат 10 - 20% преразход, а ако си новобранец и повече. Аз съм работил с мая и калциев хлорид на наша фирма и на най-добрите чужди и нашите бяха по-добри. Самият начин на работа, т.е. технологията може да доведе до още преразход и най-лошото до компрометиране на серенето, което при това е в тенекии и като ги отвориш след 2 месеца само смяташ загубите. Аз лично винаги съм държал да една неописана в тази рецепта операция, без която, според мен, ще има проблеми с качеството на сиренето, доката една друга е напълно излишна и загуба на време.
  • S
    Иванов за кашкавала бъркаш пренесен е в България комай от Италия от евреи мандраджии преди 200 и кусур години може и да бъркам но това съм чел това съм го пускал и друг път да видиш че и сам може да си направиш и мандра и кашкавал Рецепта за производство на кашкавал .....Мандрите са изплитани с пръти покривани с дъски, с по три отделения: За подсирване и преработване с температура от 18-20 градуса , сушилня за кашкавал с темп.12 до 15 градуса, склад до половината в земята с насрещни отвори за вентилация, с темп.също 12-15 градуса. Инвентарът им се състои от / два казана, три, четири чебура -това са прерязани наполовина бурета, 7,8 ведра, две,три бъчви за масло, една буталка или чебур за избиване на отварата и един тезгях- всичко от дърво /, калъпи за кашкавал от дърво, преса с тежести, бъркачка-кръстачка и цедило. Изисква се млякото за подсирване да бъде много чисто /иначе кашкавала потъмнява и добива лош вид, млякото достига в мандрите топло /веднага след издояването му и да не се избива по пътя /. То е прецеждано през 8-10 цедки, като най-горната е сменявана често. Затопляно е до 28-30 градуса и подсирвано със сирище, приготвено по описания вече начин. Подсирването трае 40-45 минути. Сиренината се нарязва с дървен нож или телена резачка и след 5 минути се рабърква с телена лира или с дървена кръстачка в продължение на 8-10 минути. После суроватката се отделя с помощта на цедило, натискано с ръце. В действителност месенето на сиренината за кашкавал и отделяне на суроватката не е извършвано с ръце, а чрез газене с крака. Изцеденатата сиренина се нарязва с едър нож на едри късове и се изважда на конопено цедило върху тезгяха. Късовете се раздробяват с ръце на дребни парчета, събират се в цедилката и се пресуват от начало с тежест 4-5 кг на 1 кг сиренина, а в края до 12-14 кг в продължение на 1,5 ч. до 2 часа. Пресуването е извършвано с примитивни преси, най-често с един лост запънат неподвижно в единия край, а на другия с тежести от квадратни камъни, закачени върху лоста с куки. Според описанието на Тахтунов изцедената сиренина се изважда от цедилката, нарязва се на парчета с размери 10 на 20 см и се оставя да зрее 2-3 часа при тем.15-20 градуса, покрита с черги докато дойде /хамура/ В студено време в планината зреенето продължава дори до 1 -2 дни. Правени са проби , като късче от сиренината се потапя в тиганче при 60-65 градуса за 30-40секунди. Проверявана е и еластичността на тестото и при установяване, че /хамурът/ е готов , е започвало/ хашладжийството/ - паренето на кашкавала. Готовата за парене сиренина се нарязва на тънки филийки с нож на ръка, взема се от нея с кошчето по десетина кг измерено на око и се потпя в казанчето с топлата вода при 65-70 градуса, като се бърка с дървена пръчка. След това кошът се вдига и топлата сиренина се измесва с ръце. Всичко това се извършва от калфата и се нарича /хашладисване/.../от 1926 г. във водата в казанчето за парене се слага сол, с което се въвежда и вътрешното осоляване на кашкавала/ Измесената в коша сиренина се изсипва на тезгяха и се омесва отново два -три пъти. Сега вече майсторът събира краищата, измества тестото добре, като откъсва пъпа /гюбека/ и го слага в калъпа -форма. Питата се обръща през 5-10 мин.,втори път след 10-15, и трети път след 20-25 мин. Кашкавалът престоява в калъпа докато се втвърди- балканският за 4-5 часа, а полският за 24 часа. Калъпите са дървени, при полският - 5 см височина и 29 см в диаметър, а при балканският - 7-8 см височина и 30 см в диаметър. Една пита полски кашкавал тежи 5 кг, а балканският 7-9 кг. Соленето на кашкавала продължава 10-15 дни, с морска сол счукана на дребно и прекарана през едро сито. През първите два дни се соли два пъти дневно на 12-15 часа. След това се слагат по две пити, като често се обръщат. Понякога майсторите прибягват ,/макар и в редки случаи, към водно осоляване и то за преминали и шупнали пити/. След осоляването и узряването, което продължава 1 -2 месеца, кашкавала се почисва добре и се измива с хладха вода или солен цвик, всяка пита поединично. Измитите пити се нареждат за изсушаване на /кафез/ при отворени прозорци за проветряване. При хубаво време и температура от 12-до 15 градуса сушенето продължава 15-25 дни.Изсушеният кашкавал се нарежда до 6-7пити, една върху друга ва /дека/ и се притискат с тежести за да прилепнат питите добре. Деките се обръщат на 7-8 дни. ....из книгата на Г.Атанасов и И.Машаров "Млечната промишленост в България - в миналото и днес", 1981 г. Земиздат Поздрави на всички
    • В
      Точно така е правил ми е казвал баща ми. Дядо ми е имал Мандра преди 9-ти и е правил много вкусен кашкавал. За съжаление няма вече кой да хо прави по тази технология.Знам,че е бавна и трудоемка.Но накрая ядеш нещо истинско от истинско мляко.
  • S
    Писали сме го и друг път Жал ми става като чета как потомците на най овчарския народ на Европа са забравили уменията на дедите си Срам Срам Взимаш издоено овче мляко примерно 40 литра то си е с точната температура.Сипваш му две лъжици мая„това е относително спремо месеца и други неща които се учат постепенно.Бъркаш го бавно и му цвъркашправиш си устата на кокощи г... и дърпаш въздух навътреПоверието е че ако не му цвъркаш нема да станеОставяш го да престои два часа „и това е относително“ И хубаво го завиваш с кожухче най добре да има изолация. След двата часа го развиваш и то е станало като кисело млеко толкова гъсто Взимаш решетачната лъжица и го нарезваш налево и после надесно да стане на дребни късчета После трябва да имаш едно специално сандъче на крака с наклонено дъно отворено около 10 сантима отпред тураш цедилката вътре„това е тензух метър на метър“и с една чиния изгребваш закваската и я изсипваш вътре.Връзваш цедилката и туряш капака и един плосък камък отгоре и така то се пресова и почва да истича суроваткатаТова един час и после като спре да капе махаш камика и разтваряш цедилката и сиренето е като една пита Режеш го на буци 10на 10сантима приблизително и го тураш в две тави отдоле ръсваш морска сол и отгоре хубаво го ръсиш солта го стега и държи.И сабале го редиш в съдът в който ше зрее редиш плътно и ръсиш малко морска сол сипваш цвикът който е пуснало в тавите и зада се покрие добавяш от суроватката и отгоре един плосък камък да го натиска да не исплува ама и да не е много тежък да го сплеска че е още меко.И на камъка ръсиш от морската солчица. И го оставяш да узреекъм двайстия ден нее лошо да го пробваш и щом ти харесва почваш да ядеш Това е за сирене от овче млеко по БДС от 4200гр.става кило сирене но по мои наблюдения пуска повече Има голямо значение кога доиш кой месец майското и юнското млеко отиват екстра качество юли и август второима значение района в полето не става хубаво сирене па камо ли кашкавал.Кашкавалът иска Балканза да е Балкански Млекото се мени с времето и това трябва да гледаш Не ми се издаваха рецепти ама като гледам че никой не знае едно елементарно нещо не се стърпях ше фанем да умрем и край на рецептатанека се барем знае Поздрави пием Каменица К мирной жизни не пригоден
  • I
    Веселяк, това с рецептата хубаво, но е от учебниците и за да я направиш така вкъщи ти трябва отделно помещение, маси, специални сиренарски ножове и т.н. Няма как да догаждаш температурите дори относително точно, ако нямаш необходимите съдове и ако не работиш с големи количества сиренина. Затова и казвам, че правенето на кашкавал е за мандрите, при домашни условия и за малки количества няма как да се изплати. Не може да загубиш 1 ден и 100 кг. мляко за да направиш 9-10 кг. кашкавал за 120 лв., защото само надницата за такава работа трябва да е поне 30 лв. кашкавалът не се пастьоризира по други причини, зрее дълго и никакви бактерии не могат да преживеят това зреене. Всяко сирене, което зрее 2-3 месеца може да се прави с непастьоризирано мляко. Единствения пресен кашкамал, които се е ядял е т.нар. гюбек, който остава когато се оформя питата. На сметка сирене и кашкавал може да излезе само от овче мляко, особено от някой породи. Също така се печели много и от козе мляко, но не както се прави тука, тука е на загуба.
  • C
    В ЕЛБИ сиренето и кашкавала, са на много завишени цени, но те са за износ. Не съм сигурен колко, точно са но бяха от рода на 12лв. сирене и 21-2лв. кашкавал "Витоша", а "Балкан" е поне 26-7лв. БСС, киселото мляко и кашкавала, са чисто български продукти, но европейците не издадоха лиценза за БСС на нас, а на гърците (те само си им помагат де) и сега ние плащаме на гърците за да произвеждаме нашето си сирене ... Това с лимонената киселина не е кашкавал, нито извара!! Млякото за кашкавал, се загравя първо до102-3 гр. за 5 сек. и след като се охлади, то не не се патьоризира, а се термизира при температура 63-5гр. след това се подсирва, обработка на подсирката, след това кашкавала ЧЕДЕРИЗИРА, а не ферментира!!! След това се извършват 4 процеса на обработка (че нямам време да обяснявам) и се остава да зрее при температура 2 гр. за 45 дена "Витоша" и 60 дена "Балкан" !!! П.П. "Витоша" е от краве мляко, а "Балкан" е от овче, за незнаещите!! П.П. При обработката двата кашкавала се различават само в термизирането като балкана е 61-63 гр. !
  • E
    na 5 kg mlqko slaga6 1 paket4e limonena kiselina i 5s.l.sol. Здравейте1 И аз съм нова във форума, но искам да кажа, че го правя като г-на по- горе дето е писал, и става чудесен кашкавал,и спокойно може да си издържи в хладилник 2 месеца, може да не е по-европейски стандарти /ама извинете едно време нашите баби и дядовци да не са правили всичко по европейски я/ пък са били по-здрави и работливи от нас!
  • V
    Иванов в мойта рецепта са застъпени почти всички процеси до Хашладисването, а именно :1.Прецеждане на млекото;2.Подсирване;3.Нарязвам сиренината до размер на грахово зърно\при по-едра фракция става по-воден кашкавалът;3.Подгряване на сиренината до 42 градуса \бавно!\4.Изпичане на сиренината\това е задържането на температурата за 20 минути на подгрятата сиренина\;5.Отцеждане;6.Осоляване\това е мокро осоляване ,може и сухо осоляване на питката на края\;7.Чедеризация- топлата питка я завивам да стои топла поне 2 часа, така зърната се слепват и масата става хомогенна;8Зреене- От тук нататък охлаждам в хладилника и съхранявам на хладно при температура 12 градуса Хашладисването не е трудно- чедеризиралата питка се реже на тънки филий и се попарва във солена вода 55 градусова, обърнете внимание никъде в процесите не се достига температура на пастьоризация- 72 градуса, т.е. ценните бактерий са си вътре в кашкавала и оставен той зрее и белтъците се превръщат в чист Казеин и т.н.Опитно установих че при Хашладисването се губи рандеман но пък при 55 градуса се забавят или стопират доста от Ензимните процеси и кашкавалът зрее и става траен, но за консумация в рамките на месец два става и Нехашладисан !Не слагам закваски защото не пастьоризирам млекото и разчитам на щамовете бактерий които са си в него, Истинската Лактобацила вирее тук при нас и си е в млякото, иначе добавяйки кисело мляко половин час преди подсирването ще заразите млекото с някой щам но едва ли знаете какъв ще е, най вероятно ще е някоя Стрептокока в смес с малко Лактобацила, хубаво е млекото да е преседяло топло да се вдигне киселинноста така се вдига и рандемана на кашкавала, някои добавят лимонена киселина но в домашни условия няма как да титрувате и да следите киселинноста!
  • T
    Благодаря ви за рецептите!Аз искам да направя кашкавал за собствена консумация, а не за търговия.
  • B
    Така както ги раздавате тези рецепти ще станат много майсторите,а малко купувачите.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Земеделска земя и цената й

Здравейте, Решил съм да купя земеделска земя с инвестиционна цел - да я отдавам. Им...

222 0

коронавирусът и земеделието

Стефан: Какво правим със земеделските базари пазари и т.н.? ? Тази възможност за реализиране на пр...

370 5

Цена на лавандулата

Здравейте,колеги! Нека коментираме цената на лавандуловото масло за тази година.Някой от...

974 0

Ориентировъчна цена на лавандулово масло през 2016 г?

: Здравейте, Изкупувам лавандулово масло за износ. При интерес от ваша страна ще се радв...

1604 2