На каква възраст се заплождат агнетата?

• J
    колеги ако може накои да ми каже на каква възраст се заплождат агнетата. един приятел ми дава 5бр. ноемврийски агнета от месни овце и казва че тази година щесе замрлят . благодаря на общивите колеги.
  • N
    vzimay gi ako gi gleda6 dobre 6te se zaplodyat np
  • B
    Ако добре се гледат на 7-8-9 месеца е нормално да се заплодят !
  • J
    като пари ми идват по150лв броиката
  • B
    добре е - взимай ги !
  • J
    никаде във форома не виждам от овцете които се отглеждат при нас от най старите мисля че породатае марижка с качулка на главата
  • I
    Породите в България са къснозрели по обясними причини, селекцията е била насочена другаде, а не към ранно заплождане, защото е безмислено. Така е навсякъде с тежък климат. Тези щи ги заплодиш следващия ноември и ще ти родят май-юни, после? Народът така е направил нещата, че овцете да раждат януари, агнетата първо да сучат и като излезе тревата да пасат, да ги продадат за Великден и Гьоргьовден, а женските да продължат да пасат още 5-6 месеца, да изкарат зимата с малко фураж и следващата година да ги заплодят. Освен това ранното раждане изтощава овцата. Може да се прави с вносните породи, където им е в гена и е важно получаването на много женски, а не продажбата на агнета в началото.
  • B
    Не го слушай иванов.Ако са родени ноември , и добре се гледат ще се заплодят септември и ще родят февруари ! С години наред я правя тази практика - дори сега имам оагнени шилета !И ако е живот и здраве за Велик ден агнетата им ще са за продан ! А що се отнася до следващото им заплождане ще е нормално с другите животни !
  • M
    Ако ги гледаш добре догодина по туй време 100% ще имаш агнета от тях.Аз всяка година оставям женските агнета и едно най-малко 80% от тях се агнят и нямам никакви проблеми за сега.
  • N
    тази година ще се заплодят вярно но ще останат малки
  • I
    Винаги е хубаво, а понякога и полезно една практика от 4-5 хиляди години да се промени. Още повече ако се проследи продуктивността и стопанското използване на ранно заплодените овце. Естествено и ако се отвори дума за какви породи става дума.
  • B
    А бе той да им дава сега по полвин кило зоб, и хубава люцерна на корем , па нека останат малки !!! Ще останат - ама друг път !!И другото преимущество на ноемврийските агнета е че който е регистриран на другата година веднага я зачита като овца-майка , а няма да чака за тоя момент 2 години !!!!
  • B
    А бе той да им дава сега по полвин кило зоб, и хубава люцерна на корем , па нека останат малки !!! Ще останат - ама друг път !!И другото преимущество на ноемврийските агнета е че който е регистриран на другата година веднага я зачита като овца-майка , а няма да чака за тоя момент 2 години !!!!
  • J
    kolega kade okolo plovdiv jivee6
  • I
    Начинът на отглеждане е такъв, че да няма разходи по овцата и да се вземат максимално пари от нея. Когато се роди нормално, расте от пашата, а след това от най-лошия фураж, защото не се търсят килограми, ще става майка, после излиза на паша, трупа маса и се запложда. В това е смисълът, защото с този концетрат и люцерна кравата ще даде по 1-1.5 кг. мляко или по 25-30 лв. на месец. Няма как да печелиш от овце при разходи, те се отглеждат само защото по-голямата част от храната им е без пари. Като парктик мога да посъветвам човека да ги угои добре и да ги продаде за Великден или после за Байрама и с парите от две агнета да си купи три овце.
  • B
    Желев, не слушай на иванов глупостите да продаваш шилетата ! Ако са от добри майки отбрани ги запази, защото като ги продадеш ще обереш на някой отпадъка , а пък така каквото си създадеш ! Пък и те ще са по над 40 кг за Влекден бре иванов- говорим за ноемврийски агнета !!!!

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Българска порода за месо

Здравейте фермери пиша ви защото имам един въпрос на който не мога да си дам отговор а и...

147 0

Изкупуване на вълна

Здравейте колеги знаете ли кой изкупува вълна и на каква цена

368 0

de minimis

Колеги проверихте ли попадате ли в списъците за деминимис? Пълна каша и отново браншшовит...

67 0

Твърдо Виме овца

Здравейте фермери имам 10 овце едната от тях е с уголемено Виме и на допир твърдо не е гор...

203 0

Високи заплати в овцевъдството затворен тип

чмв: Ако фермата е 250 овце не е проблем да се дадат 1500 заплата

1172 2