да си вземам субсидиите за мои ниви без да ги работя ?

• F
    Здравейте колеги.Аз съм регистриран ЗП като физическо лице и си очертавам нивите които гледам в нашето землище. Но имам малко собствени земи и в съседното землище което е към друга община. Досега ги давах под аренда на други арендатори, но не съм доволен от рентата. Искам да ги очертая аз и да вземам субсидиите за единица площ, а пък досегашните арендатори да продължат да си ги работят на принципа каквото си посеят и ожънат да си е за тях. А аз да си вземам субсидиите само.\r\n\r\nВъпросът ми е: ще е проблем ли да си вземам аз субсидиите за моите собствени ниви ако не ги работя аз и не работя никакви други земи в това землище ?\r\n\r\nМерси предварително
  • Може да вземеш от трите пръста наи-дългия,аман от такива гладници и мошеници и нвнаситни твари.Като искаш да взимаш субсидия и да очертаваш работи си ги сам.
  • A
    ...Аз ако съм на твое място,продавам тази в съседното землище и купувам в моето...Решаваш си проблема кардинално (е...може малко да си назад с парите,но това не е важно ,по-важно понякога е да стане на твоето)Успех в борбата,ти можеш
  • Ами да ти кажа не съм арендатор гледам си мойте си ниви защото ми трябва храна за животните ама такива тарикати като теб дето да си вземели субсидиите пък който иска да ги работи нивичките тук при нас ги обикалят и си вдигат плуговете не ги вдигат на ръце я и ги обикалят от години 2 -ма са арендаторите ама след такива тарикатлъци и двамата отказват да ги работят въпреки че като видяха че няма да вземат ни рента ни субсидия пак им ги предлагат, а и друг няма да дойде за мижави декари.А за колчетата трябват ти че като дойдат на проверка искат точно къде ти е нивичката да покажеш а номера еееей там някъде е не минава
  • Здарсти Сашо, Не съм намерил никой с земи с който да ги "заменим". Иначе не ми се вярва колегите да ми заобикалят нивите и да не ги работят нарочно. Просто и на тях ще им е много неудобно да ги заобикалят защото са пръснати на 7 места и все се падат по средата на блокове: трябва да ги бележат къде са, да си вдигат плуговете всеки път като минават през тях, да ми оставят път-достъп и т.н. Но щом казваш че мога да си очертая земите без да подписвам споразумението е добре. Само не разбирам защо е добре и да им слагам колчета - това повярвай ми доста ще ме затрудни. Поздрави
  • Здарсти Сашо, Не съм намерил никой с земи с който да ги "заменим". Иначе не ми се вярва колегите да ми заобикалят нивите и да не ги работят нарочно. Просто и на тях ще им е много неудобно да ги заобикалят защото са пръснати на 7 места и все се падат по средата на блокове: трябва да ги бележат къде са, да си вдигат плуговете всеки път като минават през тях, да ми оставят път-достъп и т.н. Но щом казваш че мога да си очертая земите без да подписвам споразумението е добре. Само не разбирам защо е добре и да им слагам колчета - това повярвай ми доста ще ме затрудни. Поздрави
  • S
    Не си ли опитвал да намериш някой от съседното село, който притежава земя в твоето, и да си ги замените, и разликата в декарите ще си я доплатите. Колкото до очертаването, какво ще стане ако арендатора разбере че искаш да си очертаваш ти земята, и я остави необработена. Тогава, нито субсидии, нито рента. А пък колкото до участието ти в споразумението, може и да не участваш, щом земята ти е в реални граници, но е хубаво да имаш забити колчета на парцела.
  • Мерси за отговорите макар и критични доста. 1. Селата са едно до друго но ги разделя голям дол с дере и не винаги може да се мине лесно от там - затова и не съм искал да ми комасират в споразумението земите ми в другото село - просто за 42 декара не си струва да ходя до там и обратно. 2. Иначе земите в двете села са долу-горе равностойни - от 3 до 5-6 категория и моите наследствени за които става дума са също такива 3. Какво се чудите че има различни ренти. В нашия край са такива. В добруджа са от 35 до 50 лева. Има пък други крайща са около 4-5 лева/декар. Разни земи, разни арендатори, разни практики съответно и разни ренти. Само за пример ще ви дам едно нашо съседно село - няма да му казвам името. Там "бизнесмена" който купи фалиралата кооперация дава рента 3 лева (ТРИ ЛЕВА) на декар. Това дава, който иска да не ходи да си я взема ако му идва малко. Добре че нямам там земя, нали? Ама селото е глухо, забито в гората, заобиколено от всякъде с долове и гори и никой друг не ходи там да работи и като няма конкуренция, няма и причина онзи да дава по-големи ренти. Освен това обработваемата земя едва ли е повече от 2000 декара и той е монополист за дълго бъдеще там. Иначе земята си е пак от 3-4 до 5-6 категория и даде и тази година 350 кг жито. НО МОЯТ ВЪПРОС БЕШЕ : има ли чисто административни пречки да си очертая аз земите в това село и да си вземам субсидията, а пък другите да я работят и да си вземат каквото си посеят. Според мен пречка ще това че аз не гледам други земи в това село - тоест не участвам в споразумението за комасиране. Пречка ли е това според вас? Другото което ме притесява е че селата ни са към различни общини и съответно към различни ОСЗГ. Това проблем ли ще е според вас ?
  • Решил си другата година да си очертаеш земите,да си вземеш субсидиите,а другите да бъхтат земята....ама помисли ли ,че ако ги очертаят и тези дето я работят,ще има застъпване и никой няма да спечели от тая простотия.Особенно ,ако си подписал аренден договор,ще те спукат от проверки .Така,че или си я работи СОБСТВЕНАТА ЗЕМЯ,или си предоговори рентата [angry]
  • Всъщност прав е колегата sasho6911.Ама през моя поглед ,като се има предвид,че земите са ни 8,9 а имаме и един блок 10 категория 8 лева си е много а 22 е направо смехотворно
  • S
    Добре фазанчо,наистина 8 лева е малко,ама не казваш каква категория е земята за която плащаш 22 лева и земята за която ти дават 8 лева. Аз при мен имам на 35 лв., имам и на 15 лв., а има и такива които въобще не ги искам, въпреки че ги дават и на 5 лв.,ама разликата е голяма, с тази от 15 лв. наем, можеш и да не си ги върнеш при суха година, а при другата излизаш с печалба винаги, независимо от големия наем. Така че какво ти пречи, щом землището е съседно - засей ги, ама изглежда земята е калпава и не ти се пипа, и си мислиш че е по лесно да изнудиш арендаторите, все пак успех, щом си тук, значи обичаш земеделието.
  • Бре, ще ме изядете, бре. Да не съм ви някаква бабичка от село че да ми обяснявате колко ви струва торта и колко ви е нафтата. Аз също съм ЗП и също работя земя и плащам ренти. Обясних подробно че аз работя в едно землище а имам земя и в друго съседно. Само че аз плащам рента 22 лева, а колегите в другото землище искат да ми дават (за мои наследствени земи) тази година 8 лева/декар. Викам им чакайте бе да не съм баба ви Стойка че да ми разправяте колко лоша ви била реколтата.... но на глава не излязох с тях. Затова съм решил да си ги очертая напролет, а пък те нека си ги работят. И не ми изкачайте с номера че не сте на печалба ако нямате субсидии. Преди да има субсидии какво правехте ???? Все бяхте на загуба ли ????? Ако не можете да излезее на печалба значи не знаете как се гледа земя !!!!!
  • Ти явно си голям тарикат,искаш да вземаш без да влагаш.Ако ти се работи земеделие ела да ти дам 2500дка.аз ще ги очертавам ти ще ги работиш.
  • M
    Ей такова нещо ще ме е страх да си го помисля камо ли да го напиша?Хубаво е на"работата лекотои на хляба мекото", но така до никъде не се стига.Аман от играчи на дребно.
  • ela az 6teti dam moite nivi tigi raboti aaz 6te vzema arendata na 1000 \1 se namirat takiva glypaci ti ilisi koravo srde4en ili neti raboti pipeto
  • От такива хитреци като теб сме на тоя хал.Ако можеш направи сметка как се сее на 2 лв нафта,как се тори на 700 лв/тон и как се продава на 20 ст.Очертай ги ,не ги засявай,че като дойдат от РА да те проверят да ти сложат наказание и за бъдещ период и тогава да ти дойде акъла.Аман от такива!!После-що имало застъпвания [angry]

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Българско Сиво Говедо и Сиво искърско говедо

Здравейте имам няколко въпроса и ако някой знае ще съм благодарен да сподели информация. О...

38 0

Субсидия

Здравейте, някой може ли да ми каже, ще има ли фирми за продаване на орехи и да ми каже ко...

162 0

МЯРКА 11

Има ли информация за плащанията по мярка 11 за кампания 2019г ? По индикативния график...

237 0

oбвързано подпомагане

Колеги, на много от нас бяха намалени плащанията, знае ли се дали ще бъдат изплатени и ког...

106 0

Овце и кози

Боре Бомбата: Трябва ти бюджет около 30 - 40 бона, 1 - во трябва да се осигуряваш като фермер 1 2 години...

182 1