Млечни кози за лично стопанство

• X
    Здравейте, аз млад човек който иска да вземе кози за лично ползване.В смисал искам 2-3-4 млечни кози за прясно мляко, кисело мляко, сирене за собствена консумация.Защото в магазините вече млякото така да се каже не е от мляко, а аз си обичам истинския домашен вкус!Въпроса ми е каква е средната млечност на ден на ББМ коза и какъв е разхода за тази млечност на фураж, сено...... Също откъде мога да закупя ярета или млади кози?
  • V
    при толкова практици аз теоретика ще замълча
  • M
    Ivanov_i_brat_my,ти да не си на ясла в асоциацията на ББМ
  • I
    Сега се загледах в козите. Кафявата е типичен мелез на тогенбург с наша, а след това приплода пак с наш пръч. Двете бели са саанизирани, особено тази отзад и затова дават толкова мляко.
  • S
    тази козичка с рогата ..кафяво черната е прекрасна.
  • I
    От козите, които се отглеждат в България и могат да се купят без проблем най-добри са ББМ. Това го казвам като практик. ББМ е уникална саанизирана коза, естествено ако е вярно, каквото казват за нея, а няма причина да не вярвам. Поне от саанизираните кози по света които познавам, а те са от Мексико до Малайзия, с млечност от 600 кг. ББМ е най-добрата. Напр. Сръбската Бяла има среден млеконадой от 430 кг., а само най-добрите дават по 660 кг., турските са около 300-350л., Ливанските около 400 и т.н. Същото е и по отношение на раждаемостта. Рядко другите саанизирани дават повече от 1.5 - 1.7 ярета на една оярила се коза, докато за нашата се говори, че са 1.7 - 1.9. Аз лично, ако реша да започна с кози и имам възможност да ги отглеждам при добри условия, ще взема ББМ, а след това ще се обърна към Иванов за консултации. От т.нар. екзотични(т.е. от други страни) кози принципно най-добра е англо-нубийската. Казвам принципно, защото като фактор действа аклиматизацията. За съжаление тази коза е все още прекалено рядка тука и няма развитие. Може би до известно време, да речем следващата година ще се внесат количества. Не трябва да се подценяват и добрите местни кози. Не само да не се подценяват, а високомлечните да се пазят на всяка цена и особено пръчовете, защото първото правило в селекцията е абсолютно доминиращата роля на разплодника.
  • Z
    Послушай mirko_93 и няма да сгрешиш,абсолютно прав е!
  • M
  • X
    И това е вариант Ще си помисля а между времено приемам и още съвети за всичко около козите.
  • M
    Аз купих есента 2 кози от едно село до мен . Жената която ги продаваше ми каза ,че през лятото дой по 4 л. на ден от коза . Взех ги по за 70 лв. Доих ги 2 месеца след това и парите ми се върнаха . Млечността им е найстина добра . В момента след намаляването на стадото останаха те 2 те и още 3 . Много съм доволем пролетта ще ви кажа дали имат 4 л. за които ги взех , по издоеното късно есента мисля ,че ще ги имат . Не съм привърженик на ББМ не ги харесвам особено ,но пък всеки казва ,че крастоската между местни кози с пръч ББМ е много добра .И за това тази година мисля да опитам с такъв пръч . Аз те съветвам като за начало по обикновени животни да натрупаш малко опит . И най вече каквото те интересува да питаш . Те тук повечето не обичат да дават съвети и се присмиват обикноменно , но все пак има и свесни хора който могат да ти помогнат . Успех от мен.
  • G
    Винаги може да намериш в някое село близо до теб и обикновенни добре гледани кози със същата млечност разликата щее в парите и визията
  • X
    Ще чакам ако трябва, тъкмо ще ми се стабилизират финансите
  • G
    Ако найстина имаш интерес към края на април щесе задомиш аще има и хубави ярета имам познати който също отглеждат но в момента няма за даване
  • X
    Интересуват ме от къде мога да закупя и какви са цените (на Англонубийски) и дали ти продаваш може на лични?
  • G
    За ББМ нямам наблюдения но Англонубийските който отглеждам дават от 3 до 5 лт на ден но трябва добра храна и най вече концентриран фураж без който неможе

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Колко мляко дава една коза като ббм

От известно време мисля дали да не си купя малко кози да спра да работя за хората а да раб...

162 0

Кaкви сa цените нa млякото в моментa и кои облaсти?

Здрaвейте колеги, кaкви сa цените нa суровото мляко и в кои облaсти, зa Ямбол и окръгa ?

446 0

Окозване

Здравко: Препоръчвам ти на 3-ия ден да започнеш да й даваш по-малко храна от обичайното. Нека това...

180 1

Печели ли се от кози

Kolega!: Колега, моят съвет e бегай от козите. Не е просто стока да се гледат. Отглеждането е специ...

661 2

Моля за съвет

т: Не го прави, по добре проси в София, ще си по-добре, поне ще си на печалба. В момента в к...

796 2