Вкопано капково напояване!!!

• T
    Здравейте колеги!\r\nОт известно време ми се върти в главата идеята за изграждане на капково напояване на големи площи, което да е вкопано в земята.\r\nНякой има ли идея дали се предлага в България или дали вече е правено?\r\nБлагодаря!
  • V
  • L
    Вальо, аз съм си добре с математиката, но явно не съм обяснил подробно написаното от мен. "1,4" х "1000" са разстояния. И не е необходим 700метра маркуч а 714м, така е. Целта ми беше да поясня само. П.С. Ако трябва да съм математически точен се изчислява по следния метод: Декарите се делят на разстоянието на редовете. Съответно 1дка / 1,4м = 714 Така обясних ли по-добре, макар че като погледна предният ми пост изглежда както си го описал
  • T
    Ето намерих нещо набързо за желаещите да се просветят. успех http://www.soilandhealth.org/01aglibrary/010139fieldcroproots/010139toc.html
  • T
    Сигурно си прав. Не съм специалист по мелиорации. Още повече капково. От това което съм прочел по разни сайтове определено на няколко места споменават, че не е икономически изгодно, но не и невъзможно, да се използва след сеитба за дружно поникване на културата. Дори и пшеница да поливаше, пак кореновата система в по-голямата си част е разположена на дълбочина до 30см, което не значи, че няма и на по-дълбоко. Време е някой специалист да се включи и да каже се как е разположена кореновата система на царевица, слънчоглед, пшеница, ечемик ...
  • V
    Както писах по-нагоре естественото движение на водата в топло време е нагоре по капилярите в почвата. Няма да има проблем за какъвто си мислиш. Не е задължително да е на 50см, може и на 35-40см стига да не го закачаш с обработките. Сега като се замисля ако само дискуваш може и на 20см да го сложиш, но не мисля, че това ще е удачно. приятелю тунето, може да си мислиш каквото искаш, но да накараш водата да се движи единствено и само нагоре е процес меко казано смешен. капилярото движение на водата не бива да се изключва, но движението надолу под действие на земното притегляне е в пъти по голяма иначе казано водата за да излезе от 30 см дълбочина или трябва да се подава със дебит по голям от скоростта на попиване което е почти невъзможно или ще поливаш до дълбочина 1 м преди водата да намокри горния слой. за доказателство ще ти дам следния пример лятото защо дори и в ливадите с подпочвена вода на един метър почвата отгоре изсъхва- защото капилярното изкачване е супер малка величина. [:bee:]
  • T
    Хммм едно време учихме една математика(геометрия)дето две прави винаги се пресичат. Така че познанията са относителни и зависи от гледната точка
  • W
    е все пак в познатата ни математика 1.4х1000=1400! дали ще е на майтап или насериозно все същия резултат се получава!
  • T
    Вальо стига де. Момчето се объркало. Пък и не ни трябва чак такава точност в момента. Недей да компрометираш и тази тема във форума 700м или 714м няма да е от голямо значение при положение, че не знаем колко струва 1м маркуч. Като стане време за сметки ще го смятаме точно! По добре да се пише по същество, а не да се захващате с дреболии.
  • W
    по математиката на ЛАМЕР можем да докараме 1000х2=500
  • W
    абе ЛАМЕР как 1.4м умножено по 1000 го докара да е по-малко от 1000! тоя дето те е учил на математика му кажи да си изяде дипломата!1.4х1000=1400!а иначе 1дка представляват 1000м дължина на 1м ширина!при ширина 0,7м дължината идва приблизително 1428,57.....м!
  • L
    Колега тези 500 долара за декар които мислиш да платиш за маркуч, колко години живот му дават щом го заровиш? По спора с математиката: на ширина 1м дължина 1000м съответно 1х1000=1000; 1.4м х 1000м = 714. Ако мислиш да сееш зърнени култури и маркучите да са ти на такова голямо разстояние ще са на половина ефективни.
  • T
    Един продълбочител с леки модификации ще свърши работа. Така го полагат по филмчетата. Всичко друго ще е много скъпо и неефективно.
  • G
    Аз поне няма да мога да намеря такава техника за полагане на маркучите и се замислям по какъв начин ще могат да се закопаят!
  • T
    Както писах по-нагоре естественото движение на водата в топло време е нагоре по капилярите в почвата. Няма да има проблем за какъвто си мислиш. Не е задължително да е на 50см, може и на 35-40см стига да не го закачаш с обработките. Сега като се замисля ако само дискуваш може и на 20см да го сложиш, но не мисля, че това ще е удачно.
  • V
    идеята на капковото е да не хаби тор и вода. ето защо с капково се полива често с малко за да може да поливаш изключително там където има нужда, за да не се получава излишно преовлажняване и от там загуба на торове

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Цена на слънчогледа 2019, добиви ?

georgievis: добиви около 300кг цени Силистра 550лв.

124 0

Слънчоглед 2019 цени и добиви

Колеги, започва жътвата на слънчогледа, дайте прогноза за цени. Врачанско-Кнежа предлагат...

385 0

Цена на слънчогледовото олио

: рафинирано наливно слънчогледово олио 1380 + ДДС лв./т. тел. 0888321760

266 1

Колеги какви са ви наблюденията за "ВИСОКООЛЕИНОВИТЕ" слънчогледови хибриди?

Колеги какви са ви наблюденията за високоолеиновите слънчогледови хибриди? Добиви, пазар...

223 0

Хибриди слънчоглед

fermer123: доволен съм от продуктите на maisadour, тази година сях Пионеер ЛЕ25 300 кг добив, при пол...

659 3