Болест по пшеницата

• E
    Здравейте,\r\n\r\nВече няколко пъти ми се случва да наблюдавам по различни посеви в по-голяма или по ниска степен ефект като на снимката - пожълтяване на някои от листата на растението на петна в блока. Версии различни съм чувал, но ми се иска да чуя още мнения . Ще съм ви благодарен ако споделите каква според вас е причината.\r\n\r\nПоздрави,\r\nГеорги
  • H
    .
  • H
    Относно пшеницата и проблемите свързани с нея, ще дам пример с проблеми срещани в регион Добрич актуални за момента. Обработката на площите на места(предсеитбената за пшеница) беше много трудна за изпълнение задача. Проблемите свързани с нея се проявяват веднага след поникването на пшеницата поради не добре обработената почва това пожълтяване на листата, което освен на листната маса влияе зле и на кореновата система. Друг голям проблем са неразтворените в почвата хербициди използвани при слънчоглед, тъй като беше едно много сушаво лято при нас в Добрич и дъждовете тук се изсипаха едва след сеитбата на пшеница, там където предшественикът е слънчоглед в началото на поникването всичко си беше наред, но след това се наблюдава едно много силно увреждане на пшеницата след разтварянето на останалия в почвата хербицид, който е бил приложен при слънчогледът.
  • E
    Благодаря за съвета! Аз торих със смесена тор, с фосфор, калии и азот. Азота беше най-малко даже. Но като цяло мисля да направя и двете неща - да пръскам с фунгицид и да торя с листна тор. Въпросът е кога да пръскам с фунгицид - март месец в началото, или да изчакам към края на фаза вретенене-начало на изкласяване. Нямам възможност да пръскам два пъти... Поздрави, Георги
  • P
    Колега, аз продължавам да съм на мнение че в твоя случай не става въпрос за ифекциозна болест . Казваш , че си направил есенно торене , което е много добре , ако си внесъл N ,P,K още по-добре , но ако е само азот трябва да внимаваш. Калият е имуностимулатора за растенията , дори и да е внесен есента , той неможе да се усвои толкова бързо , затова те съветвам при първа възможност пролетта да напръскаш с л. тор с повече калий . Така и така ще пръскаш с фунгицид , остави го за по-късно. В началото на изкласяването напръскай с един хубав фунгицид , за да запазиш и класчето и продуктивните листа .
  • E
    Препоръчайте ми някои препарат които е ефективен за моя проблем. Като изключим Дует Ултра, съм си харесал: - Фалкон - Алерт С - Танго Супер Кой според вас е по-ефективен като качество-цена?
  • T
    Както е написала колежката използвай фунгицид със силно изразено действие срещу септориоза. Това особено ще важи за преовлажнентите почви тази година. Дует Ултра го остави за второ пръскане и то само превантивно, че не е от най-добрите на пазара. Той и затова е от най-евтините варианти
  • E
    Колеги, моля коментирайте фунгицида които е подходящ за моя случай, пък и превантивно за пшеница. Мисля че всички ни засяга това с какъв фунгицид да се пръска превантивно и кога. Поздрави, Георги
  • E
    Благодаря за отговорите! Относно пръскането с фунгицид - ще го направя така или иначе, но се колебая кога точно и кои препарат да ползвам. Засега си мисля за Дует-Ултра, но него го дават да се ползва във фаза флангов-лист, изкласяване. Ако не е подходящ според вас, препоръчайте друг. За условията в които трябва да се пръска, също ще ми е полезно да чуя мнение. Кога, при какви температури, в коя фаза на растението? Благодаря предварително. Лисно торене също ще направя на пролет. Поздрави, Георги
  • W
    от толко съкращения човека не разбра(май) от какво му се е батарисала нивата и как да я съживи
  • P
    Колега , това са повреди вследствие на реутализация на хранителните елементи , т.е. пренасочването им от долните към връхните етажи на растението. Това явление се наблюдава често при висока въздушна температура , когато развитието на растението се възобнови напролет , или при есен като тая , и при ниска почвена температура , която задържа нормалното функциониране на корените и снабдяването на растението с минерални елементи.Рано напролет влез с листен тор .
  • I
    Направи си фунгицидно пръскане против септориоза.
  • M
    Резка промяна на температурата се отразява по същият начин.
  • M
    Ще се оправи.Торил съм есенно торене.Вчера хвърлих по 10 кг амониева.Март още по 15кг и няма да има последствия стига да няма мъртви братя.
  • W
    4-5 нощи подред им трябва слана и минус 10-12-13 (нищо че през деня е топло)и така става с връхчетата!ама напролет се оправят! има по-слаби "братя" дето са по-податливи на студа и най-лекия студ ги "жарка"
  • E
    Снимката е от декември месец - топло си беше още... От суша - има вероятност, но не беше чак толкова зле при нас... От торене - торихме предсеитбено, не вярвам да е прегоряло... Иначе, аз знам, че ще се оправи ор предни години, но искам да знам защо се получава, и най-вече, да не е някоя болест ...

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта