Плодовитостта при овцете

• T
    Колеги, миналата година подготвих овцете си за случната кампания подхранвайки ги. Бяха в сравнително добро телесно състояние и за кратко време ги заплодих и очаквах висока плодовитост, но тя беше 35 на 100. Тази година имах нужда от много пари и неможах да подготвя овцете, а на всичкото отгоре ги доях 5 месеца а сега имам плодовитост от 50% какви са вашите наблюдения. В книгите пише, че при добро хранене по-добра плодовитост, но ....?.
  • V
    Не се хваля нито продавам но за родителите ГАРАНТИРАМ
  • I
    Мисълта ми беше, че външният вид на овцата е странен за кръстоска на романовска със суфолк, което ме кара да мисля, че и в двамата родители е имало доста чужда кръв.
  • V
    Иванов из съм си прос овчар акъл взимам от специалисти като теб ама от моя си се неделя защото по 24часа съм при овцете от 15 год.Тези кръстоски съм ги получил от романовски овце заплодени с коч суфолк-дребни са но плодовитоста е над 220% и агнетата са с много добър труп и рандеман
  • I
    veselin_chavdarov, Интересна кръстоска, обикновенно от суфолк и романов се получават съвсем различни агнета. Аз лично съм давал акъл за такава кръстоска, но се получи друго, което ме навежда на мисълта, че е добре преди да някой да купува суфолк или романовска в България да се посъветва с Иванов. То верно, че ще му излезе по евтино да купи 10 крави, ама все пак....
  • N
    Мирчев никога не съм имал романовска просто казвам как е при съседите.
  • M
    Добрев,мнението си давам на базата на личен опит,като никога не съм отричал темперамента на породата.То някои и по два литра от коза на ден трудно доят,но при мен животните се гледат "по учебник".Който иска да вярва.Даже съжалявам,че се включих в тази дискусия.
  • V
    романовска по суфолк
  • I
    Танжу, кой ти продаде овцете? Или коча ти е за смяна или някой специалист по породите трябва да ги види.
  • M
    imax xios nebiax dovolen vzex go ot instityta care brot tam sa go ispolzvali za iskysveno zaplojdane pri men ne se nay4i da ska4a
  • N
    Възможно е.Каквото пиша е мое мнение.Съветвам те да поразпиташ на повече места и тогава ще се убедиш за Хиоса. Мирчев до мен имам от царската фамилия.Не ми се струват много кротки.За млечноста при комшията е около 120 л. на лактация.
  • T
    Защо ве Ники имам приятел е доволен от Хиоса
  • M
    Изследвания има за влиянието на романовската овца при схеми на кръстосване с месодайни породи.Аз не съм си правил експерименти да кръстосвам местни овце с романовски коч,защото млякото на местните и без това не е много,а остана да агнят и по тройки-примерно.Кръстосвал съм романовска с нещо си друго по необходимост(да избегна близкородствено съешаване)или така нареченият инбридинг.Наследяват многоплодието на майките-близнят 100%,спокойни животни,но като мляко не мога да ти кажа,че нямат-имат,но контроли не съм правил.
  • N
    Само Хиос не ползвай
  • T
    Ако използвам романовска, млякото пада ли
  • M
    Не съм срещнал никъде някой да е твърдял,че хиоса подобрява плодовитостта,въпреки,че породата се характеризира и с добра плодовитост.Института в Ст.Загора се занимаваше с тази порода.Не знам какво стана със животните в с.Севар

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта