Проблем при заплождането на козите

• K
    Имам проблем със заплождането на козите. Вече се разгонват за пети път. Имам 2 пръча. Проблемът не е само при мен, но и при други стада в района, включително и при овцете. В Средногорието съм, но чувам, че и в Северна България на места има същия проблем. Някой може ли да каже на какво се дължи това? Звънях в Инстутута по планинско животновъдство в Троян, но там ми казаха само, че имало такива години - да не се притеснявам. Щом се разгонват рано или късно щяли да се заплодят...
  • K
    миналата година до края на август всички бяха заплодени и началото на септември имаше само няколко повторки,но тая година и декември продължава,а мислех за коледа да заколя пръча...
  • N
    Мирчев,който се дразни да не чете.
  • M
    Колега,има разумно обяснение на въпроса ти,но понеже някои се дразнят,когато някой има познания,ще ти пратя отговора на лични,както и какво да направиш,иначе в Троян са прави-рано или късно (може и догодина)ще се заплодят.
  • B
    И на мен ми прави впечатление,че тази година по трудно хванаха част от козите ми.Съжалявам,че нямам отговор на въпроса ти колега.Но тук професори да искаш,стой та гледай.
  • N
    Колега преди три години имах същият проблем.Повечето кози се повториха и потретиха, а тези които родиха по график отново се заплодиха през месец май.Нито ветеринар, нито зоо-инженер ми дадоха разумно обяснение.Всеки вдига рамене,било от годината.Казват ти "няма страшно" не е точно така.Следващата година ще се разгонят в сезон,а това означава по малък млеконадой.А и тези късни ярета,поне при мен бяха трудна реализация.
  • M
    Аз съм от Тетевенско и при нас има 1 стадо със същия проблем . По 5 и дори 6 пъти се разпръчват и нищо . До преди 2 дни бяха по малко пръчовете и се съмняваха ,че е от това но от 2 дни съм пуснал мойте кози там и съм дал и мойте пръчове да помагат . Та това е напълно нормално за тази година колкото и да е лошо да се каже . Пре мен нямаше такива проблеми , но козите ми бяха малко , а пръчовете 2 и на ден е имало по 1 разгонега . Поздрави и успех . Ако започнат да се разпръчват пак вземете още 1 пръч .

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта