Съвет за отглеждане на прасета - малка свинеферма

• M
    здравеите на всички фермери искам да ви питам дали има някакъв ефект във отглеждането на прасета и по точно как стои въпроса със продажбите как е по добре да се продава живо или трупно питам защото отглеждам две майки но се замислям да направя една малка свине ферма всеки съвет ще ми бъде от полза благодаря предварително
  • B
    Знaчи ще ми бъде достa трудно , все пaк блaгодaря зa отговорa
  • M
    Аз също съм се насочил към направата на малка свинеферма , така че ако някой знае нещо повече по този въпрос и иска да помогне да коментира . Благодаря предварително ! ! ! С колко майки искаш да стартираш?Смятай,че теоретично прасето ражда 2,5 пъти в годината,но практически ги брой 2 пъти.Ето ти елементарната аритметика за 10 майки,ако ги вземеш на 4 месеца и чакаш до 6-7 мия,за да са на първо разгонване.Около 3 месеца хранене до първа бременност са грубо 30 кг фураж дневно или около тон месечно.Това са минимум 600лв/месечно,ако купуваш фуража.Ако си го меляш или имаш дружки с ресторанти за помия смятай надолу,но все пак не забравяй,че само на помия не става.Трябва и фураж в съотношение 1:3 поне.При бременността калкулирай фураж около 1,3-1,5т. месечно или 780-900 лв/мес.Бременността им трае както казват бабите по село "3 месеца,3 седмици и 3 дни" или грубо смятай 4месеца.След това разхода остава приблизително същия за майките,но смятай и стартерен фураж за малките,който е по-скъп,но за сметка на това ядат малко.Сятай средно 10 малки от майка и отглеждането им до 55-60 дни,за да можеш да ги реализираш.Тук вече разходните норми на фураж варират,взависимост от това кога са се родили малките,но ако приемем теоретично,че са по едно и също време то калкулираме за 100 малки прасета за целия период на угояване по около 300 гр/среднодневно,което ще рече около 1,5 т или около 1200 лв до момента на реализацията.И всичко написано дотук е само средствата за изхранване.Слагай ветеринар,оплождане,ако нямаш нерез,ток,труд,гориво,кварцови лампи,първоначална инвестиция и т.н.Имам познат,който е със 7 майки и е супер доволен,но има откъде да взема помия и не смята собствения си труд.Аз мислех да се захващам,но ми идва доста трудно и неприятна работа.В нашия край почти няма малки прасета,защото малко хора гледат,така че мога да ти съдействам с пазар.Ако твърдо си решил напиши един мейл или звънни на 0894393555 да помагам с каквото мога.Успех в начинанието!
  • M
    здравеите на всички фермери искам да ви питам дали има някакъв ефект във отглеждането на прасета и по точно как стои въпроса със продажбите как е по добре да се продава живо или трупно питам защото отглеждам две майки но се замислям да направя една малка свине ферма всеки съвет ще ми бъде от полза благодаря предварително С колко майки искаш да стартираш?Смятай,че теоретично прасето ражда 2,5 пъти в годината,но практически ги брой 2 пъти.Ето ти елементарната аритметика за 10 майки,ако ги вземеш на 4 месеца и чакаш до 6-7 мия,за да са на първо разгонване.Около 3 месеца хранене до първа бременност са грубо 30 кг фураж дневно или около тон месечно.Това са минимум 600лв/месечно,ако купуваш фуража.Ако си го меляш или имаш дружки с ресторанти за помия смятай надолу,но все пак не забравяй,че само на помия не става.Трябва и фураж в съотношение 1:3 поне.При бременността калкулирай фураж около 1,3-1,5т. месечно или 780-900 лв/мес.Бременността им трае както казват бабите по село "3 месеца,3 седмици и 3 дни" или грубо смятай 4месеца.След това разхода остава приблизително същия за майките,но смятай и стартерен фураж за малките,който е по-скъп,но за сметка на това ядат малко.Сятай средно 10 малки от майка и отглеждането им до 55-60 дни,за да можеш да ги реализираш.Тук вече разходните норми на фураж варират,взависимост от това кога са се родили малките,но ако приемем теоретично,че са по едно и също време то калкулираме за 100 малки прасета за целия период на угояване по около 300 гр/среднодневно,което ще рече около 1,5 т или около 1200 лв до момента на реализацията.И всичко написано дотук е само средствата за изхранване.Слагай ветеринар,оплождане,ако нямаш нерез,ток,труд,гориво,кварцови лампи,първоначална инвестиция и т.н.Имам познат,който е със 7 майки и е супер доволен,но има откъде да взема помия и не смята собствения си труд.Аз мислех да се захващам,но ми идва доста трудно и неприятна работа.В нашия край почти няма малки прасета,защото малко хора гледат,така че мога да ти съдействам с пазар.Ако твърдо си решил напиши един мейл или звънни на 0894393555 да помагам с каквото мога.Успех в начинанието!
  • B
    Аз също съм се насочил към направата на малка свинеферма , така че ако някой знае нещо повече по този въпрос и иска да помогне да коментира . Благодаря предварително ! ! !
  • V
    питай господин йорданов от екопродукт силистра и успех от мен
  • B
    triabva da ima6 dobri ysloviia ce da imas smetka
  • M
    blagodarq za potkrepata priatel az kakto sam napisal pogore tezi dve praseta gi gledam za sopstvena konsumacia a ne za prodan prosto imam jelanie da se zanimavam sas tova i misleh 4e vse nqkoi opiten v bran6a 6te spodeli opita si no qvno balgarite naistina sa dosta sviti kogato stava na vapros da pomognat a po skoro sa skloni da popre4at no az nqma da se otkaja ta dori i na slqpo vse pak ot tova po4ti ni6to ne gubi6 pozdravi
  • T
    eeeee nedeite taka s 4oveka de kolega ako iska6 da ima6 dori minimalna pe4alba ti trqbvat pone 5 praseta maiki s 2 nqma kak da stane 2 maiki se samoizqjdat na jargonen ezik a ostanalite 3 moje i da izkara6 nqkoi lev dokato ne opita6 nqma da razbere6
  • M
  • S
    otkaji se dokato e vreme priqtelu kazvam ti go ot li4en opit 7 godini gledah maiki i ugoqvanePROSTO SE NASO4I NA DRUGADE NE I SVINE V MOMENTA
  • M
    znam 4e ako gledam 200maiki 6te e po razli4no az tezi dve praseta gi gledam za sobstveni nujdi pitam dali ima efekt i pokritie kartofskia trud koito se polaga za tezi 200 maiki znam 4e ne e lesno trqbva qko ba4kane no men ot rabota ne me e strah strah me e ot lipsata na realizacia na produkta na dobra cena zatova pitam kak stoi vaprosa sas prodajbata jivo--ili--trupno i pazarna cena na edro pozdravi
  • V
    ОТГЛЕЖДАЙ 200 МАЙКИ И НЯМА ДА ЗАДАВАШ ТАКИВА ВЪПРОСИ АКО ГЛЕДАШ 2 ПРОСТО ЩЕ СИ ЧЕШЕШ КРАСТАТА.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта