Класатка в пшеницата

• E
    Здравейте колеги,\r\n\r\nКакто добре знаете при нас в Ямболско беше много сухо допреди няколко седмици. Резултата е, че в посевите които успяхме да засеем до преди 1-2 седмици има доста класатка и кориандър, защото не поникнаха лятото. \r\n\r\nПо тази тема искам да помоля за помощ относно следните въпроси:\r\n1) Какви препарати сте ползвали за житни плевели на посев с пшеница?\r\n\r\n2) Какви препарати сте ползвали за широколистни плевели на посев с пшеница?\r\n\r\n3) Кога сте пръскали (напролет или наесен) и какъв е бил ефекта при вас за двата вида плевели?\r\n\r\n4) Ако сте пръскали наесен, в коя фаза на посева сте пръскали?\r\n\r\nЩе съм ви много благодарен ако споделите мненията и опита си.\r\n\r\nПС: Най-много ме притеснява класатката.\r\n\r\nПоздрави,\r\nГеорги
  • E
    Благодаря много за информацията. Сайта е доста добър заради описанията на продуктите. Поздрави, Георги
  • K
    Горе долу е така За заплевелеността не мога да ти кажа брой плевели на кв.метър знам само че трябва да имаш не по-малко от 450-500 растения . За прилепителя е препоръчително . А цената не мога да ти кажа точна сума , но ми се върти в главата нещо около 4.50 - 4.80 лв/дка Тук много зависи от кой и колко ще купуваш ! Виждал съм каква ли не наглост по тия агроаптеки и съвсем съм спрял да ги обикалям работя само с дистрибутори откакто видях в една агроаптека литър Лактофол 20 лв , при положение , че от дистрибутор е под 5 лв ! Направо са побъркани тия хора http://www.clearfield.bg/wheat.htmlтук може да намериш малко повече информация за Палас
  • E
    Здравей, Благодаря отново за информацията. Генералните изводи които си правя са следните: 1. Препарата Палас е подходящ за моя случай (житни плевели в пшеница). 2. Препарата се прилага от братене до втори стъблен възел на пшеницата. 3. Задължително е да има прилепител (мисля че палас-а си идва с такъв). 4. Може да се пръска и напролет и наесен, като основните критерий (дококото разбирам) е заплевелеността на блоковете както и фазата на посева. Иначе разбира се, ще огледаме всеки парцел поотделно (още повече че те са сети по различно време) и ще преценяме на място дали ще го пръскаме сега или напролет. Ако намеря някои агроном с опит ще го извикам, аз лично не познавам някои на които да разчитам :(... Моля те само да споделиш ако някои от изводите по-горе е неправилен, и ако се сещаш за правило по което да определя заплевелеността - например над определен брой плевели на квадратен метър означават силно заплевелен посев. ПС: Ако си спомняш и цената на препарата ще съм ти благодарен ако я споделиш .. Поздрави, Георги
  • K
    Здравей Георги По принцип както писах в горния пост ние винаги сме пръскали напролет във фазите братене/вретенене , но досега не сме имали проблеми със заплевеляването наесен ! Конкретно за Палас-а проверих в каталог на BASF и там пише че се прилага от братене до втори стъблен възел . Не пише дали напролет или наесен ! Лично аз ако имах такъв проблем бих напръскал сега с Палас (ако имаш желание може да вкараш и някой листен тор) и напролет с някой хербицид против широколистни (в зависимост от заплевеляването), но е добре да покажеш посевите на някой специалист и той да ти даде конкретен съвет . Все пак така пред компютъра земеделие не се прави и да ти кажа "пръскай сега" или "не пръскай сега , а напролет" мисля , че би изглеждало смешно за един трезвомислещ човек . Ще ти дам само един съвет - препоръчително е да сложиш и прилепител на палас-а за по-добър ефект . Не помня дали беше в опаковката или се вземаше отделно . Дистрибутора , от който купуваш би трябвало да ти каже , но има такива които си го спестяват и правят "отстъпки" за сметка на прилепителя . Поздрави и сподели какво сте решили
  • E
    Здравей Краси, Много благодаря за отговора. Препарата значи е ясен (Палас), остава само да видим кога да пръскаме в нашият случай. Можеш ли да помогнеш с обяснение как да преценя дали трябва да пръскаме на есен (сега) или да изчакаме до ранна пролет? Благодаря предварително, Георги
  • V
    Благодаря ти.
  • K
    Досега не ми се е налагало да третираме посевите наесен . Винаги сме третирали посевите напролет във фаза братене/начало на вретенене . Успоредно с хербицида вкарваме и листни торове и фунгицид ! На снимката с папката просто не стигна палас-а за около 5-6 дка , остана една ивица и ползвахме хербицид останал от предната година , който беше само срещу широколистни . Срещу див овес съм ползвал пума супер и съм доволен
  • V
    Краси...и при мен е същия проблем само че с див овес .На снимките се вижда много добре каква е разликата .Ако може да споделиш кога са третирани посевите т.е.през есента или пролетта .И ако имаш някъкъв опит с есенно и пролетно третиране моля да го споделиш ще ти бъда благодарен.
  • K
    Тук може да видиш къде тракториста е изтървал ненапръскана ивица с пръскачката !
  • K
    Използвах Палас тази година за първи път в семепроизводствени посеви За момента незнам дали има по-подходящ хербицид ! Мисля че на снимката се вижда ! Просто ефекта беше поразителен ! Където е контрола е шръскано с хербицид обхващащ само широколистните плевели
  • E
    Здравейте колеги, Класатката (както аз и казвам) се казва още овсига (Bromus commutatus). Засега съм се спрял върху препаратите Хусар и Палас 75 ВГ. Ето коментар които намерих в интернет: ### "Установено е, че най-висок хербициден ефект срещу полската овсига (Bromus arvensis L.) се постига чрез използването на хербицидния препарат Палас 75 ВГ, независимо от фенофазата на културата и плевелите в момента на третирането. Контролът на полската овсига е невъзможен посредством противожитните хербициди Аксиал, Топик 080 и Пума супер 7,5 ЕВ. Срещу този плевел хербицидният препарат Хусар макс ОД има ограничено действие, само ако се приложи не по-късно от края на братенето на пшеницата и полската овсига. (Статия 31-Н)" http://www.au-plovdiv.bg/cntnr/Proceduri/Tonev/spravka_prinosi.pdf ### Ето още малко информация по темата: http://agris.fao.org/agris-search/search/display.do?f=2009%2FBG%2FBG0909.xml%3BBG2009000350 Ако някои може да сподели опит, ще съм му много благодарен. Поздрави, Георги

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта