Вермикомпост VS. азотни торове

• W
    Драги фермери! Ето моят фундаментален въпрос: Кога земеделито ще стане от химично - органично?\r\n Вермикомпоста е най-добрият тор който може да се използва в индустриалното и домашното растениевъдство. При цени цени доближаващи се към NPK торовете,какво още е нужно да се пристъпи към използването му в голям мащаб?\r\n Вермикомпост 210лв/т. Разходна норма 200кг/дка (42лв/дка)\r\nТоренето с вермикомпост осигурява:\r\n-почвеното плодородие (културите узряват 2 седмици по-рано,спрямо конвенционално отглежданите) \r\n-възстановява структурата на почвата(задържа влагата по-дълго)\r\n-има действие на естествен антибиотик дължасто се на хуминовите киселини.\r\n-освобождава постепенно хранителните вещества (N,P,K, не се отмиват от първият дъжд)\r\n \r\n Институт по зеленчукови култури “Марица” -\r\nПловдив\r\n \\\"Прибавянето на вермикомпост (10%) подобрява качеството на разсад\r\nдомати, увеличавайки масата на надземната част на растението с 39,9% в\r\nсравнение с контролния вариант и с 21,4% в сравнение с варианта с минерално\r\nторене. Предвид агрохимичния анализ на продукта считаме, че още по-добри\r\nрезултати биха се получили ако количеството на компоста като компонент на\r\nразсадната смес бъде увеличено.\\\"\r\n\r\nЗП Димо Стефанов\r\nс. Хаджи Димитрово,общ. Казанлък\r\n+359 88 6738267\r\nwastenomorefarm@gmail.com
  • G
    Колега бързичко ще ти отговоря при норма 200 кг/дка за 1000 дка ми трябват 200т при средна цена на транспорт от 0.15 лв/т км за да ми го доставят от 1 км до мен са 30 лв от 100 км са 3000 лв транспорт ако аз сега торя 500-800 дка на ден с този тор ще трябва да постигна производителност от 100-160т на ден - това е сериозен логистичен проблем. Отделно и като цена все още е доста скъпичко 42 лв/дка Като при торене: ТСФ (троен супер фосфат) 15 кг/дка (885 лв/т)~ 14 лв/дка САС 35 кг/дка (595 лв/т) ~ 21лв/дка Или общо 35 лв/т т.е още 7 лв на дка и така за торенето на 1000 дка сметката стана 10 000 лв по-скъпо без да отюитаме и самата логистика за самото торене

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта