Съвет за 20-30 млечни черношарени за обновена ферма

• K
    Здравейте колеги!rnПреди няколко дни привършихме ремонта на фермата.Сега трябва да я населим с живот както се казва.А уж rnимахме уговорени... rnСтава въпрос за закупуване на 20 или 30 черно-шарени крави в зависимост от цената.rnЦелта е добиване на мляко,така че е излишно да казвам че държа кравите да не са стари и да имат приличен млеконадой,ако може заплодени.Цяло стадо е с предимство rnrnЕми това е,ако някой продава това което търся може да се чуем и разберем. П.П. rnНе е задължително всички да са черно-шарени.
  • V
    Има местни и още как, при мен са само местни, българско червено говедо и една местна издънка на симентала от фермите преди 25 години, и двете породи си се развиват супер, заплождам си с мои бици и съм доволен, наблягам на количеството а не на качеството, "По-добре 100танка руски Т-34 от колкото 10 Панцера немски ", ако някой ме разбира и така печелим воината
  • K
    Колега Тisko81,идеята дойде ей така някак спонатанно. И се почна.Купихме с много късмет стар 400кв. овчарник и двуетажна къща карабина към него и след 3 месеца ремонт го докарахме в много добро състояние.Изцяло нов покрив бетони нявсякъде,хранилки,поилки и прочее. Млякото при нас за пласмент не е проблем.Тук са Киана и още няколко мадри.Аз към момента работя с Киана,и съм доволен доколкото може да съм доволен от изкупна цена от 70ст. за литър мляко(за съжаление май минералната вода е по скъпа),но това за сега е най-добрата оферта.Уговорката ни с Киана е след категоризирането ни 1-ва група да вдигнем и изкупната цена.Не сме подписвали договор. Иначе в момента доим 8 крави като останалата част са сухостйни. Като тегля чертата в момента 8 глави изхранват цялото стадо. За сега доя от тях средно на ден от 65 до 85 литра мляко.Увеличих храната на дойните до 6кг. смески,като пробвах и допълнително захранване със по 10кг. силаж но не даде резултат в млеконадоя,и пак обърнах само на паша и 6кг. смески.Мисля да си пазя силажа за зимата.Сега паша има бол,а пък и там където ни се намира фермата не се гледат животни от много години,селото е на 500 метра от нас и има само 50 жители от 60 год. нагоре,така че паша има даже и зелена заради дъжда който валя скоро. Иначе ветернинарния ни лекар обеща да ни кара да видим ферма с 50 черношарени в едно градче в Гърция на 20км. от нас,и с млеконадой в момента от около 35 до 40 литра дневно.Обаче тайната е както каза Stariat в по-горния пост "ранъта прай борбъта".Човека там ги гледа свободно боксово,целогодишно на силажи,фуражи,люцерни и т.н.к Държавата му дава 450 евро на глава добитък,дава му и за млако,не знам колко и за земеделие,дала му е и пари за машини,абе най-простичко казано му помага. До Мirchev. Те животинките бяха поизмършавяли понеже от два месеца са били само на слама и каквото си съберат. Причината за това е преждевременната смърт на собственика и невъзможността на синът му да се справи с отглеждането им.Това колко мляко са давали кравите при предишния собственик го знам от мандражиятя който тогава е изкупувал млякото.Не че съм повярвал но се надявам да е така.Иначе си личи че човекът ги е гледал с мерак понеже стадото е на средна възраст на около 3-4 телета,като е оставил женски телета за ремонт които сега са на по 8 до 10 месеца.Вижда се че е мислил да ги гледа и подобрява. Сега ни остава само да чакаме да се изтелят всички които са стелни,да видим тези които доим дали вече не са за пресушаване понеже май натам вървят работите и те така.
  • I
    Без изключения високопродуктивните животни дават продукция само при много добри условия на отглеждане и най-вече оптимално хранене. Никой не отглежда високомлечни черношарени на паша, несериозно е! Кравата има примерно 300 дни лактация, първокачествена черношарена трябва да даде минимум 8 тона или по 26-27 кг. мляко на ден средно. това грубо са 24-25 КЕ(кръмни единици) 1КЕ=1 кг. овес. Ако изпасат 40 кг. трева, трябват още 18-20 кг. ярма. За какви 3 за какви 5 кг. ми говорите? И тези килограми са условно, защото по хранителна стойност трябва да се разделят на 10-12 кг. ярма, ляцерна, цвекло, силаж и т.н. за да работи търбуха и да има достатъчно водно съдържание за млякото. Пак повтарям, те не се пасат, защото е опасно и скъпо. Това са изнежнени и скъпи животни и не може да рискуваш крава струваща 3-4 хил. лв. да ти лепне нещо от пашата. По света фуража минава през едни тунели където се обеззаразява да УВ лампи. Като ги оставяте лятото само на паша кравите могат да дадат 20 кг. мляко, на разграждат собствена маса, отслабват, изтощават се бързо и т.н Ако нямате фураж се взимат и разчитате основно на паша трябва да търсите други крави, особено за високото. Спария хубаво ги говори тези неща и са верни, но местни крави отдавна няма, за съжаление крави въобще няма и не се взима каквото ти трабва, а каквото има. Който има условия е по-добре да отглежда малко високопродуктивни крави и да ги увеличава, ако му излиза сметката, другите според пашата да търсят крави, които издържат на такова отглеждане.
  • S
    Абе говориме си тука а не се разбираме искаш елитни говеда а с какво ше ги храниш? Ако ги храниш както трябва вместо на печалба ше си на загуба Прочетете поне малко литература има много с данни всякакви как се храни оптимално и като туриш калема ше изквичиш от ужас. Защо в Кения в района на масаите не гледат черношарени?Щото негрите са по умни от нас гледа се порода която е от векове.Ееее била нископродуктивна ми такива са ни условията бате и няма накъде. Вместо да мъчиш 3 продуктивни животни гледай 10 нашенски те ше изядат пак толкова храна и нама да страдат така както хубаво животно в нашите пущинаци.Ише ти дадат същото количество млеко. Погледнете какво са правили прадедите ни като няма качествени животни има количество
  • C
    Такива крави има във Враца във фермата на Зоров обаче ги хранят с много добра храна и много, много смеска на паша не излизат.А една такава крава е над 3000лв
  • T
    ти от къде си ?
  • C
    да попитам и аз искам да се занимавам по обстойно от каде да намеря първокласни крави да ми дават по 45-50 лт едната цената няма значение а тук млякото се изкупува по 45ст лит
  • T
    Здрасти колега,искам да те попитам като си купел кравите и имаш идеята да се занимаваш с това,как си си осигурил пласирането на млякото.Къде ще го продаваш и на каква цена?Аз също към момента реализирам идея да една малка фермичка за около 15-20 животни като начало но все още се чудя къде ще се пласира млякото и каква е цената.
  • M
    Не знам в какво състояние са кравичките,но и аз съм вземал сиромашки животни,но започвам с 3-4 кг.фураж първоначално,по половин бала люцерна и сено на воля.ако увеличават млякото-увеличавам фуража.По-добре не ги пускай известно време на паша,ами храни на воля,поне ще се подготвят за следващата лактация.Желая ти търпение и успех!
  • M
    Пашата си отиде вече и млякото намаля на половина , всичко изгоря от суша .
  • S
    Ейййй раната праи борбата бре ора Какви крави какви пет лева Раниш има млеко не раниш нема каква паша в България от средата на юни Нашата 20 и кусур години черно шарена един жив скелет дава по 10 литра на ден родила е януари Внучката и от селски бик дава по6 кила родила февруари паша няма цял ден одат и испасоха и тръните и копривите Та момци млекото иде от яденето гледа ли сме и по Холандия и по Немачко как е е нема место за сравнение с наща паша особенно черношарените аз съм писал и в други теми трябва да търсим оптималния вариант за нас нас
  • V
    Иванов тук обаче хам-хабер си нямаш с кравите, тия 80-90 кг. паша на ден са смешни, една средна крава за деня павече от 35-40 кг фураж не може да поеме, ако ще в гъза да я тъпчеш, второ и аз гледам крави към 70-тина, и в този момент млекото е нищожно като количество! Пашата е изцяло прегоряла, стърнищата са дисковани, въобще денем излизат на разходка, давам 5 кг ярма и си търся каша, но да ти кажа че и аз доя повече от 3-4 литра млеко от крава на ден средно от лактиращите ще те излъжа!Май месец избиваме рибата за деня 20 литра от животно без зоб, ама сега и зобта не помага само ги държи да не падат от гръб!
  • I
    Първо, даса ти честити животните, хубави-лоши все от нещо трябва да се започне! За черношарени крави е нормално за България да дават средно 20 л. на ден, иначе за света е малко. Като изкючим кривите по млеконадоя, говоря за средно. Ако те е излъгал и кравите дават по-малко мляко на година 4-5 хил. литра трудно ще им нърнеш парите. Това, че при тебе дават толкова малко по 1,5-2,5 кг.(ако съм разбрал правилно и не са болни) може да бъде само по три причини: 1. Кравите пресъхват за което може и да им е дошло времето и затова да са били продадени, може и процеса да е ускорен от стреса по местенето; 2. Проблеми с дояча, неопитност, липса на връзка между него и кравите и т.н., но за това спадът е прекалено голям освен ако не им е докарал мастит. 3. Не ги храниш както трябва, храната както си я описал е много малко, но чак толкова голям спад не би трябвало да има за кратък период, защото кравите първо започват да отслабват. За да продължат да дават по 20 литра мляко освен пашата и то много обилна, им трябват по минимум 10 кг. ярма и отделно други фуражи за баласт. За 20 кг. мляко при 4 кг. концентрат кравите трябва да пасат около 70-90 кг. трева, което е много малко вероятно. Най-добре да извикаш ветеринар за да ги види за болест, да огледате виметата и общото телесно състояние на кравите, за проблеми възникващи при доенето или храненето, защото каквато и да е причината ги храниш малко. Като се види проблема ще се намери и решение, но ако кравите са здрави и незаплодени започни да мислиш за изкуствено заплождане от най-добрите черно-шарени бици, за да си избиеш парите от малките.
  • V
    Пич , ти видя ли ги тия 340 литра мляко пред теб да се доят ? Присъства ли поне на едното доене ?Тук има едни търговци между другото като ше идваш вечерта да присъстваш на доенето не доят животните от предният ден , харесваш ги и после се чудиш какво става с млеконадоят ти !Иначе горе долу е нормално толкова да доиш , за стресирани животни , прегоряла паша, кравите сигурно и зоб до сега не са виждали, абе ...добре е
  • K
    Колеги честито и на мен. На 28.09 станахме горди собственици на 31бр черношарени глави! В това число 18 крави (8 от които към момента пресушени), 2 заплодени юници , 11 женски телета-приплоди. Дотук добре, но имам едно чудене. При човека от който ги взех, 18-те крави са давали между 340 и 390 литра дневно. При мен за съжаление не е така,но и доя само 8 бройки. Абсолютно наясно съм, че са стресирани от превоза и смяната на стопанин и стопанство, но все пак...Доя по 32-40 литра на доене. Храната им е паша ( при нас има зелена тревичка, защото сме доволно високо, а и превалява често в последно време) и смески по 4 кг. Въпросът ми е ( понеже сме си още аджамии) нормално ли е чак толкова да падне млеконадоя от стрес или ние нещо не храним правилно. Или може би и двете. Ако мислите, че е така, моля, който може и иска да помага със съвети.Ще бъда много благодарен. Между другото...самопоздравявам се http://www.youtube.com/watch?v=dlE02EdjJFM&feature=related

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта