къдравост при прасковата

• P
    колеги вече втора година прасковите ми са нападнати от къдравост при у словие че съм приложил всички агротехнически мероприятия да ги предпазя някой може ли да ми даде съвет как да огранича заразата след като вече са заболели
  • K
    Точно така , смятайте на декар и нямя да ви боли главата Като процентен разтвор смятам само като си пръскам дърветата на вилата защото са единични бройки
  • P
    Моите праскови се оправиха от скора. Новите листа не са болни. Да напръскам ли още веднъж след 10 дни? И възможно ли е в едно пръскане Скор+Дитан / т.е. лечение и профилактика/?
  • R
    http://fermer.bg/26525-Kadravostta-po-praskovata-masovo-napadna-chuvstvitelnite-sortove- http://fermer.bg/26526-Kadravost-po-praskovata-Dopusne-li-se-infekciya-borbata-stava-trudna
  • P
    Благодаря!!!
  • L
    Точно това трябваше да направиш!Всичко необходимо си го направил, след време ще видиш новите листа които ще бъдат здрави!Ако ще вали през следващите дни, след 14 дни още едно пръскане със СКОР и инсекцид за неприятелите!
  • P
    Съвсем ме объркахте бе хора!!! Агрономът в селскостопанската аптека ми каза, че Дитанът се ползвал само като превенционална мярка/ т.е. за профилактика/ и нямал лечебно действие. Скорът бил за лекуване на къдравост. Е, аз ги окъпах със Скор преди няколко дни и сега чакам да видя новите листенца как ще са.
  • I
    При къдравостта няма препарат, който на 100% да запази дърветата. От 15 г гледам праскови и никога не мога да ги опазя напълно. Ползвам медсъдържащи препарати, дитан, скор. Заразата пак избива. Докато пръсках с дитан през 3-4 дни се бяха позапазили, но като обърнах на Скор, къдравостта се увеличи. Хубавото е, че със затопляне на времето болестта ще отшуми. Ще сменя схемата на пръскане и ще изтегля част от пръсканията през есента.
  • L
    От много неща зависи колеги, от техниката с която се пръска включително и от дюзите за това имате работни разтвори!Хербицидите задължително на декар, при другите препарати при малък разтвор процентен, а при по голям на декар!
  • L
    Мисля, че спазването на дозите е по близо до процентния разтвор, отколкото на декар. По важна е точната концентрация на работния разтвор, било той 1, 10 или 100 литра. На декар е по относително понятие. На декар може да имаш 30, 40, 50, 60 или 100 дървета. Разхода на работен разтвор ще бъде различен в посочените примери
  • T
    До Краси Колев Мисля че съм го написал достатъчно ясно но все пак да припомня че дозата винаги се прави на декар защото с това малообемно пръскане с новите пръскачки стават големи бели ако се слага дозата колкото за медна пръскачка и много хорат казват че препаратите са фалшиви и не действат а пък те пръскат 1 дка с 16 литра като правят процентен р-р и ето ти проблем
  • K
    ttodorov77 Позволи ми да не се съглася с теб ! Щом пише %-ен разтвор трябва да се съобразяваш ! Едни препарати искат повече разтвор/дка други по-малко ! Трябва и с развитието на листната маса да се съобразяваш ! А и различните схеми на сеитба са предпоставка за различен брой дръвчета в дка ! Именно затова СКОР-а е 0,02% разтвор при къдравост(а той може да се използва и срещу кафеви листни петна по домати и още няколко гъбни патогенапри различни култури) защото може да напръскаш и с 30 и с 60 и със 100 литра един декър и с пулверизатора от 1 литър да си напръскаш прасковата на двора , действието на препарата ти е сигурно
  • L
    ето ви снимка - къдравост
  • T
    Първи закон на Агронома-Дозата на препарата когато се използват по малко от 100литра работен разтвор на декар се смята ВИНАГИ НА ДЕКАР ТОВА Е ДРУГО НЯМА
  • L
    Обикновенно времето има най важно значение. При сухо и слънчево време къдравостта при прасковата отшумява. И аз използвам скор + децис, но въпреки това всичко е накъдрено.По мои наблюдения болестта се побеждава само с пръскане и хубаво време. На следващата година задължително пак се появява. А за дозите, абе колеги, що не използвате спринцовки. За ВОДЪТЪ, може да приемете 1мл = 1гр. Приемате горе долу и за течните препарати горното равенство. Вземете си една спринцовка 10 кубика = 10 гр. и мерете.
  • J
    samo....skor...az sa6to imam praskovi 6 godi6ni sa,i sam praskal po sa6tata sxema kato teb dosega.za men tq e nai dobra.sega 2 poredni pati praskai sas skor, i nqma da ima6 problem.tazi godina i az imam kadrevost za parvi pat,tova se poly4ava ot mnogo vlajnoto i stydeno vreme za sezona.2 poredni pati prez 15 dena sas skor i b58,a moje i malko listna tor. na 100l voda 20grama skor i 200grama b58.yspex

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Пръскане за трева

kiko: Ходи до някоя агро-аптека ще ти кажат там.

1557 3

Пръскане на краставици с нуреле

stefka66: Здравейте,не е нужно да спазвате този срок,но нуриле не помага от опит знам.Пръсках с мосп...

3823 3

Мандарина - пожълтяване

petarkadakevliev: Аз имам подобен проблем, с лимон и мандарина. Препоръчаха ми също този акарицид, сигурно д...

2957 3

Билка срещу белокрилка

bilkobegins: Белокрилка - разтвор от мек сапун, сернокисела глина

4092 5

Препарати за лозя - какво ще препоръчате?

agra: НАСА 360 СЛ препарата е български на Агрия Пловдив.. за къпини и други агресивни видове сл...

5019 8