Последното за данъците за 2010 год

• A
    http://www.nap.bg/news?id=1291\r\n\r\nтук е публикувано най-после прословутото разяснение.А ето и систематизирано.Дано ви е от полза\r\n\r\n1- ФЛ ЗП по ЗДДС от 2011 задължително се облагат по ЗДДФЛ като ЕТ\r\n2- ФЛ ЗП не по ЗДДС-по избор.Ако изберат облагане като ЕТ-ще бъде за срок не по-кратък от 5 год.\r\n3- изборът става с декларация/не е още измислена/, която се подава до 31.05.2011.\r\n4- изборът може да стане и за 2010-като се посочи в ГДД\r\n5- Важно! Освободени от облагане са само субсидии, които се отнасят за 2009 г.и предходни\r\n6- В ГДД по чл.50 за субсидиите се попълва прил.3 и 3а част І табл.1 с код 10\r\n7- Посочват се на отделен ред\r\n8- Доходите с код 10 не се включват в сумата на доходите ред 1.5 от таблица 1 в част І на прилож.3 и 3а и не участват при формиране на облагаемия доход ред 1.7 от таблицата\r\n9- ЕТ-за доходите освободени от облагане посочват в прил.2 Част V справка №1 ред 4-други приходи, които се изключват ....\r\n10- Които вече са подали ГДД-корегират\r\n11- Новият ред за облагане се прилага освен за непреработената продукция и за преработената
  • A
    За кредита-за лихвите може и да се смилят да ви ги признаят към мари-точките и челеновете са вв линка, с който започнах темата.Пак там е и сбитичкото
  • M
    Благодаря за отговора, Аз имам същия проблем /финализиран проект по мярка 121 през 2010, а договорът е сключен през 2008. Получената субсидия е в края на декември 2010г. Регистриран съм по ДДС. Декларирам субсидията като приход за 2010/, доста четох, но дай жокер, къде точно в кой член парграф и разни там точици е казано, че тези пари по мерките попадат в необлагаеми, щом договора е подписан в 2008 или 2009, нали съм го финализирала 2010, и парите са получени 2010/ Пак моля за помощ, дано не ти омръзне да отговаряш на наз незнаещите.
  • S
    Ако решим да се облагаме като ЕТ ще признаят ли кредитите които внасяме за разход?
  • P
    Адриана,благодаря за отзивчивостта. Много е хубаво да има компетентен човек във форума, който винаги е готов да помогне.
  • A
    Не, субсидията ти е необлагаема.Декларираш, но не облагаш
  • P
    Имам въпрос: финализиран проект по мярка 121 през 2010, а договорът е сключен през 2008. Получената субсидия е в края на декември 2010г. Регистриран съм по ДДС. Декларирам субсидията като приход за 2010, който подлежи на облагане ли?
  • N
    Благодаря! Така си мислех, но не бях сигурна.
  • A
    Ако си регистриран ЗП-табл.1-не обръщай внимание на ср.добив
  • N
    Някой може ли да ми каже в коя таблица на приложение 3 от данъчната декларация се декларира животинска продукция.
  • A
    Подаваш коригираща декларация, като посочваш субсидията на отделен ред.Данъка можеш да си възстановиш от някой от следващите авансови, или годишни
  • B
    Необходимо е да се подчертае, че от облагане са освободени само помощите и субсидиите, които са за периоди преди 1 януари 2010 г., т. е. за периоди, през които не се облагаха с данък доходите на физическите лица, регистрирани като земеделски производители, включително едноличните търговци, за производството на непреработена растителна и животинска продукция - В срок до 2 май 2011 г. могат да подадат коригиращи декларации и физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, включително извършвалите дейност като еднолични търговци, които са подали годишна данъчна декларация за 2010 г. и в нея са отразили като доход/приход изплатените им през 2010 г. държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от държавния бюджет и от европейски фондове, които са за 2009 г. или за предходни години. Съгласно промените в закона, тези доходи/приходи не се облагат с данък, но следва да се декларират в годишната данъчна декларация. И СЕГА КАКВО ЩЕ ПРАВИМ , СЛЕД КАТО СМЕ СИ ПЛАТИЛИ ДАНЪК ВЪРХУ СУБСИДИЯТА ?????????
  • B
    Необходимо е да се подчертае, че от облагане са освободени само помощите и субсидиите, които са за периоди преди 1 януари 2010 г., т. е. за периоди, през които не се облагаха с данък доходите на физическите лица, регистрирани като земеделски производители, включително едноличните търговци, за производството на непреработена растителна и животинска продукция - В срок до 2 май 2011 г. могат да подадат коригиращи декларации и физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, включително извършвалите дейност като еднолични търговци, които са подали годишна данъчна декларация за 2010 г. и в нея са отразили като доход/приход изплатените им през 2010 г. държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от държавния бюджет и от европейски фондове, които са за 2009 г. или за предходни години. Съгласно промените в закона, тези доходи/приходи не се облагат с данък, но следва да се декларират в годишната данъчна декларация. И СЕГА КАКВО ЩЕ ПРАВИМ , СЛЕД КАТО СМЕ СИ ПЛАТИЛИ ДАНЪК ВЪРХУ СУБСИДИЯТА ?????????
  • A
    До Мари преотстъпването остава само за фирмите.Независимо, че позволяват избор на облагане за ФЛ като ЕТ. Велимир, слабост си ми.Как да не ти отговоря Съвет-не скатавай субсидията, а я посочи -необлагаема е. Това за похарченото-не разбрах.Посочваш цялата получена сума и вземи направи най-после фирма
  • V
    Адриана, аз съм подписал септември 2009 за мярка 112,помощта ми е изплатена януари 2010 сега какво правя плащам ли данък или се правя на кротушка.И освен това имам похарчени 6300 по проекта, ако плащам редно ли е да си ги приспадна първо или плащам за цялата сума виж колко въпроси
  • M
    До Адриана Дали ще има преотстъпен данък, т.е. от тези 15% ще ни признаят ли 60% преотстъпен данък, както на Юридическите лица, че те ако не ни признаят, ЗП ФЛ ще плащат повече от ЗП ЮЛ....

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Разпределяне на рента за минали години

wladd: Белите петна са плащат за целия имот, "Новите" собственици нямат основание за получаване н...

210 1

Обработване на земя без договор

ZzZ: Ти си тарикат така че давай - жъни я! А като се окаже, че кооперацията има сключен едногод...

289 9

Право на дейност, върху земеделска земя?

solun1: Тряба да й смениш статута и тогава вече ще можеш да стройш.

136 1

Влизане в чужд имот, отъпкана пшеница

Веселин: Към полицията задължително. Подадохте ли и за предишните случаи? Трябва да ги регистрирате...

283 2

СПЕШНО!!! Подвеждаща информация/измама

За първа година съм земеделец.Наясно съм със селективните и с тоталните хербициди,но нямам...

697 0