Уеднаквяват данъчното третиране на земеделските производители

• V
    колеги,може ли някой да разясни по подробно какво ще става сега.с фактури за какво и защо ще се признават разходи.благодаря предварително.
  • Субсидии се дават за подпомагане обработка на земя,а данъци се плащат върху доход или печалба. И мисля че е време да се направи разлика между приходи,доходи,разходи и печлба. Защото ако нямаш приходи а субсидията ти покрива разходите по обработка на земята ,то хобито ти излиза доста скъпо занимание, особенно ако си засял земята с плодни дръвчета и те са в първта или втората си година.
  • ами ако си хоби фермерсъс 40дка не ели по-добре да си декларираш само субсидиите във №6 ПО 10%икрай кой те задължава да посочваш други доходи ако продукцията е за лични нужди и уреждане отношенията за наем със роднини?
  • A
    Бабите, дето продават в кошници яйца, някоя и друга чепка грозде, наниз чушки, бурканче мед......точно това ли имаш впредвид? Мисля, че никакъв, защото поне не съм видяла да ползват нито касов апарат, нито фактури да издават.... пък да не говорим, че има и доста такива, които закупуват стока от складове и я представят за своя, та и за данъците ви е ясно
  • ФЛ нерегистриран ЗП продава собствена непреработена земеделска продукция.Какъв счетоводен документ е длъжен да издаде.
  • благодаря ! сега вече всичко ми е ясно.
  • A
    Изчакай промените. А засега-ред доход, ред субсидия, или на един ред сбора.Никакво значение няма.
  • Колеги, къде точно се пишат субсидиите в приложение 3 като няма нито графа нито таблица за тях? Нито код?
  • A
    Въпреки изказа ти ми допадат разсъжденията ти.Но, представи си, че някои земеделци дори не знаят, че трябва да имат няяяякаквичко документче за продажбите си.Знаеш ли как,ей такива ги чакат на...пусия.И за жалост много ще изпищят.А е толкова елементарно.А като си представя колко хора се регистрираха като ЗП, защото просто мислеха, че ще ударят кьоравото с ниските осигуровки и задължителните субсидии...А много от тях нямат и хал хабер от земеделие и животновъдство.А сега покрай тях ще изгорят и тези, които са работили, но от незнание, или невежество не са се подсигурили с...нужните хартийки:(
  • Това е просто възможна хипотеза. За глупака си права . Но прите са си пари.
  • A
    Глопак се пише с "у". Та викаш 10 лв,а? И недоказани, а? Толкова е съшито с бели конци,че дори и нап-аджиите ще го забележат.Особено както тази година се точат на земеделците. Доп.-а за приложение 8 нищо не казваш
  • Да, прочетохме А ти какво искаш да знаеш? Айде, да предположа-ако имаш доказан доход+субсидия-попълваш приложение 3 с 40%НПР.Осигуровки не дължиш, защото нямаш основание като нерегистриран ЗП. Ако нямаш доход, а само субсидия-приложение 6 без НПР-направо изчисляваш данък 10%. Айде, сега питай още 10лева доход +субсидия 1000 лв. =1010лв. По приложение 3 -40% НПР =606*10%=60.6лв данък Премълчаваме 10лв.доход , остава1000лв. субсидия 1000*10%=100лв.данък по приложение 6 .Разликата в двата случая е39.4лв. А познай кой ще е глопака.
  • A
    нееееееееее например-1000 лв доход-60%=400 лв-осигуровки и остатъка *10%. Осигуряваш се задължително върху 240.Единствено можеш да не се осигуряваш, ако заплатата ти е 2000лв.
  • 60% доход -40% разход и върху 60% се облагат с 10% Осигурявам се от службата. трябва ли пак
  • A
    -върху колко процента се облага 10% това не го разбрах. Субсидиите-всичките За 10%-върху доход-60% НПР-осигуровки
  • Благодаря за отговора. нали европ не се облагат или аз не съм разбрал. Моля за още един отговор -върху колко процента се облага 10%

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта