Пасища- рязане на субсидията.

• M
    Колеги,понеже зачестиха проблемите с тази тема - пасища.Нека я направим,като отделна във форума.Май работата тук ще стане сериозна.
  • Мисля'че всички "животнопроизводители" с пасища са изрязани от субсидии.В нашия район няма животновъд с получени субсидии за пасища.
  • Доколкото знам, всеки ден постъпват по 500 молби в МЗХ с искане за преразглеждане на допусимия слой за определени парцели. На никой не му пука. Там сега само се чудят кой точно ще обере пешкира и кой ще си спаси кожата.
  • Пускайте молби до МЗГ с искане за проверки на място,като посочвате БЗС на парцелите, отзовали се в недупостимия слой.Аз мойта молба утре я вкарвам в Министерството.Да ги засипем с тези молби.Дано се видят в чудо.
  • Мен ме глобиха 30 хиляди.Всичко дължа на служител на общ.сл.земеделие.На страница пълна с кодове и цифри сложил Х на неправилното място.Служителя неволно, или не сгрешил.Аз съм тъп-подписал съм.Нагоре по редицата видяли грешката,глобили ме и парите за 2009г. са преведени .Само,че месец ноември 2010г.някой решава да ме извади от 30 хиляди и хайде честито!Да не говорим,че парите са взети напред от банка,залог-субсидия,за да платя наема на земята напред,иначе изгарям . Как мислите дали ще обжалвам? Как мислите, дали ще обжалвам
  • Баче Ради, да знаеш че с тези пасища ще имаш още проблеми,на мен вече з поредни години ми удържат санкций, тази година ,миналат а и най вероятно и до година ще си удържат все по 3-4 хиляди си приспадат! Така че докато не провериш в РА колко си наказан не храни големи надежди за субсидия на глава, това се отнася и за всички други не получили на глава за тази година!ВЕЧЕ НЕ ЧЕРТАЯ ПАСИЩА, от там само НАЗАД дърпате, не разбрахте ли!!!!Санкционират Ви, и си го вземат от всичките Ви други Помощи!И после се чудите защо нямате преводи- ми много ясно удържани са!Решението е просто - не ламтете за субсидия за пасища ,искайте само на глава и се молете да Ви излезнат бройките на края при броенето(да са поне 90%), и ще вземете все нещо!Аз лично можех и миналата година да очертая близо 700 дка пасища но не го направих,по причина че ми искаха 5 лв авансово наем от общината и да ви кажа взех на глава, само с удръжка от 3000 лв за минал период и то пак от пасища !Така че не ламтете
  • И аз открих, че проверявана миналата година земя, за която вече ми е платен СЕПП даже, в момента е извън допустимия слой. Значи не нанасят проверките. Няма ли кой да попита кой и как прави тоя допустим слой и да се каже какво да правим, когато видим, че змята ни е извън допустимия слой, а знаем че си я обработваме.
  • здравейте колеги,ако някой от властимащите следи нашия форум бих го помолил да коментира следната ситуация ,,дадена земя е в нелигитимния за подпомагане слой според разпоредбите след обработването и превеждането и в добър земеделски вид след проверка от компетентния орган тя влиза в допустимия за подпомагане слой всичко е ок,но на практика се получава нещо съвсем различно даже и след направената проверка земята си остава със същия статут нелигитимна за подпомагане,на практика се получава че ако дадена земя влиза в нелигитимния слой тя си остава такава во веки веков,на практика българският чиновник изключва цели региони от БГ и ЕС и ги лишава от развитие. Хората който направиха тази голяма глупост трябва да се поправят час по скоро,трябва да се извинят на всички пострадали на цяла България и ЕС,ако разбира се осъзнават какво са направили ако ли не ще се отнесем към Българския и ЕС съд
  • До anonimen 1: Първо, написали са ти го в наредбата: "Чл. 16. (1) Допустими за подпомагане са постоянни пасища, които се използват за паша на животните или косене, независимо дали коситбата се извършва за добиване на сенаж или сено, или като метод за опазване на околната среда, или за борба с плевелите...." Ако не се пасе или не се косят, какви пасища са това??? Видял си полянка, очертал си я и "дай пари"?
  • a trqbva li da ima6 jevotni kato poso4va6 pasi6ta
  • E
    Всички от гореизброените орязвания са недопустими и трябва да се предприемат мерки - излагане на абсурдните факти пред МЗХ и ако се наложи пред съдебни инстанции и Европейската комисия. На мен пък тази година ми правиха теренна проверка-при нея не ми се признават само 8% от площите, изчистих застъпванията и досега ни кост, ни вест от подпомагането. Кандидатствах не само с пасища. Не ги знам сегашните малоумници,които са си съчинявали допустимия слой, но при стария допустим слой например също от една идеална ливада от 9 дка, която редовно се коси, 7,5 дка незнайно защо излизаха недопустими.
  • Vie mai jiveete v niakoi drug sviat. S tozi nedopustim sloj ima mnooooooooooooooooooogo golemi greshki, v taka nar. nedopustim sloi sa popadnali zemi, koito naprimer sa sertificirani s biologichno raztenievydstvo, a tova e pylen abslurd. Sigurno ima i takiva deto naistina sa v narushenie, no edna goliama chast sa obrabotvaemi ploshti. Reshenieto sys sigurnost ne samo stachka, no bi sledvalo da se nameri. Neobhodim e dialog i ako ne se stigne do sporazumenie za povtorni proverki, takiva kato men, a az naistina sym sertificirana po biologichno razstenievydstvo i ne e vyzmojno hem da sa bio , hem da sa v nedopustim sloi i ploshtite, koito sam zaiavila se obrabotvat, shte pristypiat kym sydilishta. Az syshto otivam da si tyrsia pravata tam, no vaprosa ne e samo do men, a do mnogo s podobni sluchai, kydeto obrabotvaneto na zemite e dokazuemo, shte poztypiat taka, chrez syd i togava DFZ, shte revne pak, che shte triabva da izplati i drugi razhodi, osven subsidii i taka ili inache shte ponese sankci pri odit ot UE.
  • R
    Наистина, чрез снимки не може да се определя допустим слой. Затова искам и тази проверка, друг избор нямам. Аз вече подадох заявлението. А дали ще бъде уважена проверката със задна дата, кои да каже? Но поне за 2011 година да нямам проблеми.
  • Дали съществува човек,който може да прецени на снимка от самолет,колко висока е растителността според горния текст.Големи Очко-Бибочковци има в МЗХ щом преценяват на око допустимия слой.СРАМ
  • Ей,най-после дойде и моя ден.Изтърколи се цяла година с това име. Ради,хубаво ще подадеш заявление за проверка,но проблема е че не бива да се прави допустим слой чрез снимки.Има наредба за пасищата и там конкретно е записано,кое как може.Ето и извадка от наредбата. Раздел ІV Общи и регионални критерии за постоянни пасища Чл. 13. Постоянните пасища по чл. 5 могат да бъдат: 1. земи, които не са включвани в сеитбооборот в продължение на 5 и повече години; 2. земи, които няма да бъдат включвани в сеитбооборот най-малко 5 последователни години от датата на промяната на начина на трайно ползване (новосъздадени пасища). Чл. 14. (1) Постоянните пасища се класифицират в следните видове: 1. продуктивни пасища; 2. ливади; 3. мери; 4. слабопродуктивни пасища. (2) Като продуктивни пасища се класифицират постоянни пасища върху почви от 1-ва до 7-а категория, с плътна тревна покривка, които се ползват за паша на селскостопански животни. На тях може да се извършва коситба като алтернатива на пашата или като метод за опазване на заобикалящата среда или за борба с плевелите. (3) Като ливади се класифицират постоянни пасища, върху почви от 1-ва до 7-а категория, с плътна тревна покривка, които се ползват за добив на сенаж или сено чрез коситба или за паша на селскостопански животни. (4) Като мери се класифицират постоянни пасища, разположени в близост до населени места, които се ползват за паша на селскостопански животни или се косят като метод за опазване на заобикалящата среда или за борба с плевелите. (5) Като слабопродуктивни пасища се класифицират постоянни пасища върху почви от 8-а или 9-а категория, които обикновено не са обект на наторяване, култивация, презасяване или дренаж и обикновено могат да се използват за екстензивна паша и не се косят или се косят по екстензивен начин. Екстензивна е пашата до 1 животинска единица на хектар. Раздел V Условия за допустимост за подпомагане на постоянните пасища Чл. 15. (1) Трайно неподходящи за подпомагане са площите в постоянни пасища, заети от дървесна или храстовидна растителност, сгради, съоръжения, скали, скални участъци, ерозирали или оголени терени. (2) Не са допустими за подпомагане пасищата или тези части от тях, в които площите по ал.1 са компактно разположени и заемат, заедно или поотделно, повече от 100 кв. м. Тези пасища или части от пасища не се заявяват за подпомагане, а когато бъдат заявени, се изключват от площта на пасищата, подлежаща на подпомагане, и при условията на Регламент (ЕО) № 1122/2009 тяхното заявяване се санкционира. Чл. 16. (1) Допустими за подпомагане са постоянни пасища, които се използват за паша на животните или косене, независимо дали коситбата се извършва за добиване на сенаж или сено, или като метод за опазване на околната среда, или за борба с плевелите, когато: 1. на тях има не повече от 50 броя дървета и/или храсти на хектар с височина над 50 см (за клек и хвойна – независимо от височината), които не са компактно разположени (с мозаечно разположение); 2. дървесната и/или храстовидната растителност е с гъстота, която позволява свободно пашуване на земеделските животни; 3. на тях има мозаечно разположени сгради, съоръжения, скали, скални участъци, ерозирали или оголени терени, които заемат не повече от 10 % от общата площ на пасището, след изключване на неподходящите за подпомагане площи по чл. 15, ал. 2. (2) За слабопродуктивните пасища по чл. 14, ал. 5 максималният брой дървета и/или храсти на хектар по ал. 1, т. 1 е 75 броя, а мозаечно разположените сгради, съоръжения, скали, скални участъци, ерозирали или оголени терени по ал. 1, т. 3 заемат не повече от 20 % от общата площ на пасището. (3) Заявените за подпомагане в общото заявление за подпомагане за конкретна година постоянни пасища или части от тях, които не отговарят на изискванията по предходните алинеи, не подлежат на подпомагане и при условията на Регламент (ЕО) № 1122/2009 тяхното заявяване се санкционира. Раздел VІ Допустими за подпомагане елементи на заобикалящата среда Чл. 17. (1) Допустими за подпомагане са следните линейни елементи на заобикалящата среда, които са резултат на човешка дейност и са част от заявената за подпомагане земеделска площ: 1. зелени плетове – редици от храсти, понякога с редици от дървета в средата; 2. дървесни пояси – непрекъснати линии от дървесна растителност, очертаващи границите на парцел в рамките на земеделска площ или разположени по дължината на пътища или водни повърхности; 3. каменни стени – направени от човека структури от камъни или тухли и строителен разтвор; 4. синори – редици от храсти и/или дървета, очертаващи границите на земеделски парцел или парцели; 5. откоси на тераси; 6. стени на тераси; 7. напоителни и отводнителни земни канали; 8. напоителни и отводнителни канали и диги в оризища. (2) Линейните елементи на заобикалящата среда по ал. 1 се включват в подлежащата на подпомагане площ, когато тяхната ширина не надхвърля 2 метра. Ограничението за ширина не се прилага за линейните елементи на заобикалящата среда по ал. 1, т. 8. (3) Линейните елементи на заобикалящата среда по ал. 1, които отговарят на изискването по ал. 2, не се включват като неподходящи за подпомагане площи при прилагане на чл. 15, ал. 2 и чл. 16. Раздел VІІ Специални условия за допустимост за подпомагане на площите по мярка 214 „Агроекологични плащания“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 г. Чл. 18. За подпомагане по мярка 214 „Агроекологични плащания“ – подмярка управление на земеделски земи с висока природна стойност и направление традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм) от подмярка традиционно животновъдство, са допустими: 1. обработваеми земи по чл. 4, ако не по-малко от 50 % от площта на земеделския парцел попадат в земи с висока природна стойност; 2. постоянни пасища по чл. 5, ако повече от 100 кв. м от заявената площ на земеделския парцел попадат в земи с висока природна стойност; 3. необработваеми площи – храсти и затревени територии по чл. 2, ал. 2, т. 1, които отговарят едновременно на следните условия: а) повече от 100 кв. м от заявената площ на земеделския парцел са в земи с висока природна стойност; б) не повече от 25 % от площта на парцела са заети от мозаечно разположени дървета, храсти, скали и други трайно неподходящи за подпомагане площи по чл. 15, ал. 1, които са с единична площ под 100 кв. м.
  • R
    Приятели това е заявлението което трябва да се попълни за проверка на масивите, в това число и мерите. Дадоха ми го от ОСЗ. Аз ще го подам защото този художник ли е , не знам какъв е, като е видял на ортофотокартата по тъмно петно го е отрязъл. Не се е съобразявал нито с предишни проверко от ОСЗ или Техническия инспекторат. МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ “ЗЕМЕДЕЛИЕ“ - ВЕЛИКО ТЪРНОВО 5000 гр. Велико Търново, бул. “България” № 25, тел.: 062/601 191, 624 119, факс: 062/600 850, e-mail: [email protected] До Началника на: ОСЗ………………. З А Я В Л Е Н И Е От ………………………………………………………. УРН……………………… име презиме фамилия УРН (ЕГН) телефон за връзка………………………….. Моля да ми бъдат измерени ползваните от мен БЗС за които декларирам, че имам правно основание за ползване съгласно чл.2а, ал.2 от Наредба №5/27 Февруари 2009г. Лично ще посоча на терен границата на БЗС на служителя извършващ измерването. Получените данни ще ползвам при подаване на заявление за регистрация за 2011 година. Данните от измерването ще ми се предоставят в цифров вид (*.shp). Данни за местонахождението на БЗС : № Община Землище Номер на ФБ НТП на БЗС Приблизителна площ на БЗС Правно основание ДАТА:…………………… Подпис:………………….. Дата на подаване на заявлениетов ОСЗ подпис на заявителя Извършил измерването: Присъствал на измерването: Име и длъжност Подпис Име Подпис: дата на измерването ……………2011 година Предал: Приел данните: Име и длъжност Подпис: Име Подпис: дата на предаване ……………2011 година А след това на база на тази проверка ще искам преразглеждане на плащанията ми за 2010 година.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

K

Кога мога да изкореня стара овощна градина?

Искам да изкореня стара овощна градина от сливи и на мястото да създам нова от череши.Тъй...

178 0
D

Млад земеделски производител

Някой знае ли кога ще изплащат субсидиите на младите земеделски производители? Според граф...

306 0
C

Обвързано подпомагане

Т: За сега пълно мълчание.Юоже би графика няма да бъде спазен.

334 1
А

Подпомагане за сини сливи

Р: Ами коя слива ,ако не синя,може би сливата на Мата Хари ще подпомагат.

419 1
B

Българско Сиво Говедо и Сиво искърско говедо

Здравейте имам няколко въпроса и ако някой знае ще съм благодарен да сподели информация. О...

317 0