Избор на семе за поливна царевица

• P
    zdr kolegi daite suvet za polivna furajna carevica .\r\npo4vata na terena s koito razpolagam e glinesto pesu4liva.\r\nmogada polivam kakto gravita4no taka i s praska4i.
  • Колеги споделете и цените на които купувате семената защото в краина сметка всеки трси по евтиното
  • Да сееш хибридите само на една фирма означава да си признаеш че си кон с капаци и не си отворен за новостите в земеделието ! Недейте да работите само с една семенарска фирма ! Сейте по 7-8 ако можете и повече хибриди на различни фирми и сами ще си направите извод за следващата година с кои хибрид да засеете масовия посев ! Работил съм с Пионер , Еуралис , Синджента , KWS , Кнежа , Лимагрейн , MayAgro , Лимагрейн , Маисадур семанс и незнам още кои най-добро впечатление ми направиха майсадур семанс и лимагрейн и сега масовите посеви ми са с техни семена , но всяка година си правя опити с поне по 10-12 слънчогледови хибрида и 8-10 царевични на различни фирми
  • M
    От две години ползвам хибриди на института в Нови Сад,без поливане и съм доволен,но виж за вашите почви е добре да се съветваш с местен агроном.
  • sawetwam te da see6 samo pioner po niakolko sorta i 6te vidi6 koi 6te sa podhodia6ti za teb.az seia na 9 kategoria zemia i sam dowolen,balgarskite sortove ne stavat
  • pioner e mnogo dobar
  • От доста години сея хибридите на Пионер.Добри резултати имам от PR37H24 и PR37D25.На песъчлива почва задължително 3-4 поливки и гъстота 7500-7800 растения в декар
  • A
    Колеги хибрида МИКАДО на KWS да ли е добър?
  • A
  • K
    И винаги сея поне по 2-3 различни хибрида
  • K
    Извинявам се на agronom [:slap:] Грешката е моя ! Гледам че има интерес хибрида е MAS 53 B на Maisadour semences ! FAO 480 - 18 редов кочан , зърно тип конски зъб влагата при прибиране беше 13.5% ! през 2011 беше 14.1% и добива беше от 950 до 1020 на Различните полета без поливка ! Но съвета ми е експериментирайте ! Тази година имах 10 различни хибрида царевица и 9 хибрида слънчоглед ! Така си правя сметката следващата година с кои семена да засея масовия посев !
  • До краси колев Писал съм цена на готовата продукция 400 лв на тон прочети добре
  • Краси даи го тоя сорт и аз това правя, само пионер сея pr3610 но нещо не ми хареса тая година
  • K
    400 лв/дка [:slap:] Това пък как го сметна ?!?!?!?!? Имаш 12-20лв/дка за оран (12 са малко над 3 литра нафта ако ореш сам 20 ако ти орът) + 2-5 лв култивация + 2-5 лв сеитба + 2-5 лв едно окопаване и още толкова за набраздяване + 20 лв са най-смелите хербициди и още 100лв за торове , сложи и не повече от 20 лв за семе ! За водата незнам как ти е но аз поливам с представка тунджа (излиза ми под 10 лв/дка за нафта на трактора) 2009 при 3 поливки изкарах 1350 кг/дка от един френски хибрид но за да не прозвучи като реклама няма да спомена името , ако си заинтересован пиши ми на лично ! 2010 не съм поливал ! Съвет от мен : Ако ще поливаш сей хибриди с 18 редови кочани на по-голяма гъстота ! Не чакай по 2 кочана от корен , защото когато трябва да се опрашва втория прашеца загива от високите температури(затова се прибягва до по-голяма гъстота според изискваснията на хибрида)! И честно да ви кажа с български хибриди не работя от 2006 нещо развалиха семепроизводството !
  • Като себестойността е 400 лв/ тон, защо изобщо я предлагаш ? Та това е толкова рисковано. Знам каква прогноза дават за тази година, ама човек предполага, а Господ разполага. Всички се хвърлят да правят царевица заради очакваната висока цена, получава се свръхпроизводство и цената отива на 300 лв/тон или дори още по-малко. Какво прави тогава човека ? Скубе си косите, че е послушал ли ? Човече, нямам особено голям опит в традиционните култури като царевица, слънчоглед, житни. Но разсъждавам така: Колкото и да получа като добив, трябва да получа повече отколкото съм похарчил и не искам да чакам субсидиите за да прескоча нулата. Колкото до сорта, не мога да дам препоръка, но от собствен опит, наистина с други култури, но не вярвам нещата да са различни, най-добре виреят местни, т.е. български сортове. Може да не дадат добив колкото вносните сортове, но продукцията ще бъде с по-ниска себестойност. Половин стотинка спечели, но я спечели, а не я давай на друг.
  • P
    благодаря за информацията трябва ми хибрид който да вирее добре на песъчлива почва не съм доволен от хибридите които ползвах досега

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта