Колко е оптималния брой на овцете в садо????

• C
    Колко максимално могат да бъдат овцете в едно стадо?Пускам тази тема,защото от извесно време имам спор с пастира на моето стадо.Има претенций,че стадото било голямо и трябвало,още един пастир.Стадото се намира в полупланински район,пасищата са между ниви и лозя,така че пастира изцяло е ангажиран.И да добавя,пастира е с 2 кучета,който са обучени да карат и връщат.Дайте компетентно мение,защот спора върви на \r\n\r\n\r\n [bi4]
  • е
    При мене в Дебелцово ( Градище, малък Вършец ) едно стадо му казваха бюлюк и беше 123 овце. Овчарите водеха по най-малко два бюлюка, т.е. 246 ожце , от които имаше по един коч на бюлюк.
  • D
    Чобана, един пастир може да се справя с 200бр.овце.Ако не му отърва ,да си хваща пътя.
  • I
    pri men edin pastir mi pase 260-270 ovce s dva kangala i nqma problem
  • B
    По принцип зависи от тва дали е съвестен гледача-животновъд. Баща ми е овцевъд от както се помни , и в ТКЗС-то едно време стадата им бяха по 350 бр . но там гледачите бяха 3-ма като се редуваха когато трябваше да се изкарват на паша. От 1994г е започнал с частно овце 30 бр като с времето стигна бройката до 120 при което ги пасе всеки ден сам за което му завиждам за желанието с което работи и до преди 2 години си ги и доеше абсолютно сам(имайте в предвид че тва са 3 пъти по 2 часа само доене)И сега в момента имаме 100 бр като ги пасе абсолютно сам без помощ от кучета.
  • L
    Не знам каква ви е ситуацията, но ако само пастира излиза със стадото и никой не го сменя даже и за ден в продължение на месеци, и пет овце ще му се виждат много. Нагледал съм се на "фермери", дето си мислят че е срамно лично да пасат или доят животните и не дават ден почивка на пастирите си...
  • J
    toi pri vas kato ne moje da se opravi ,kakvo ostava pri nas ,dobrujata samo poqsi i tyk tam pasi6ta malki i pak edin ov4ar se opravq sas 150-200 ovche.a ky4eta po4ti nqmat pastirite...
  • Оптимален брой овце за стадо гледано от едно семейство, при което се включва пасене ,агнене, доене, е най-много 180 овце.Заплащане 600 лв авансово на месец.Накрая уравняване - по 10 ст на литър издоено мляко.Получените агнета над 1,2 остават за гледача.
  • Или си смени чубанина , или му фърли един як бой ! [bi4]
  • Spokoino moje6 da mu poveri6 240-250
  • C
    TKZS-nskite sjurii bqxa po 250 maiki no otdelno imaxa ko4ovari i gleda4i na dzviskite Taka 4e ako e samo za pasha mu za4isli 250 jivotni
  • M
    Много зависи от терена и от тревостоя.При добри условия 200 бр.не би следвало да са проблем,но за доенето-там е на пазарлък и на възможности.
  • V
    моето стадо е 120бро ина ортака ми еще 90бройки пасат ги 1 пастир без кучета само едно магаре има със тях нямат никакъв проблем със пасането
  • C
    За кучетата е ясно.2 му стигат.А ми колко по принцип може да пасе един пастир ????? р?
  • K
    две бордер колита и въпроса е решен

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта