Данъци и субсидии

• L
    Колеги, нещо не мога да разбера...\r\n\r\nОт една страна, тази година вече ще трябва да плащаме данък върху печалбата (дохода). Срокът за юридически лица е до 31 Март.\r\nОт друга, оказа се че субсидиите трябва да се включат като доход в годишните данъчни декларации.\r\nЕто и въпросите:\r\n\r\n- при условие, че субсидията ЗА 2010 година се получава през 2011, в коя данъчна декларация трябва да се включи? За коя година? Знам колко тъпо звучи въпроса, но има и продължение...\r\n\r\n- все още не знаем кой е одобрен за субсидия и кой не е. Съответно ако трябва да декларираме субсидиите, боб ли да хвърляме дали наистина ще ги получим? ОК, СЕПП може и да се получат и преди 31 Март, но защо трябва счетоводителите ми да чакат последната минута? Защо трябва да губя отстъпките за ранно плащане на данъка за физическо лице? Ами при закъснение на агроекологията или нещо друго например? Кога ще може поне да се пусне списък на одобрените субсидии?\r\n\r\nМоля, ако някой има повече яснота по въпроса, да отговори. Админите спокойно могат да отнесат въпроса и към \\\"отговорните\\\" институции.
  • H
    Не си харчете субсидиите в Раломекс-Завет.И без това са малко/19.46/за да си купувате БОКЛУЦИ.......НЯМА по калпава /турска/стока от Раломекс.Аз от турските инвентари съм доволен.Незнам за тия от Раломекс Раломекс нямат нищо общо с турска стока... Не знам за какво става въпрос и ,на какво се държи горното експертно мнение.Ако става на въпрос няколко други фирми поръчваха цели рами ,секции ,торовнасяния и прочие от турция - лепяха по един български флаг и викаха - купувайте българското ,но и те от година насам спряха да купуват от турция и си произвеждат детайлите.Раломекс изобщо какво общо имат с турските производители не става ясно.Турската стока като цена качество си е много удачен избор - естествено и при турските има отявлени обклуци ,но има и сеялки като на Курт ,които са повече от отлични.Коя българска фирма има сеялки за окопни култури ? Едната която има е горната дето лепи флакчета на сеялки Гюнгор или там както се произнася - дъщерна фирма на ИрТем ,другата е модернизирана ямоблка ,която някои колеги твърдят ,че е много добра сеялка ,но на БатаАгро като я видиш как стои там ръждясала - един й същи модел вече 4-та година ,някак си няма как да дадеш парите ,които би дал за един Курт.... Няма лоша техника - Има ценови диапазон и нужди.Ако Раломекс-а не ти харесва ,минаваш на Ведерщад - ако Ведерщада не ти е по-джоба ,продължаваш с нещо от типа на Раломекса ,което е с еднакво качество... Както и да е ,темата се измества и разводнява с мнения като моето ,но просто е несериозно всеки втори да пише против някой производител.На един КАМТ му виновни ,на друг Мадара ,трети - раломекс , Колкото фирми има в България ,50 лоши мнения има за всяка фирма ,нито едно добро.Ама ние сме си така ,така сме си свикнали така ще бъдем и занапред.
  • F
    Не си харчете субсидиите в Раломекс-Завет.И без това са малко/19.46/за да си купувате БОКЛУЦИ.......НЯМА по калпава /турска/стока от Раломекс.Аз от турските инвентари съм доволен.Незнам за тия от Раломекс
  • O
    Не си харчете субсидиите в Раломекс-Завет.И без това са малко/19.46/за да си купувате БОКЛУЦИ.......НЯМА по калпава /турска/стока от Раломекс.
  • I
    Аз съм юрист и смятам, че включването на субсидиите към облагаемия доход представлява нерегламентирана държавна помощ, т.е. субсидиите се описват в декларацията, но не подлежат на облагане. Ето част от едно съдебно решение в такъв смисъл: Решение № 14388 от 16.11.2012 г. по адм. д. № 4045/2012 на Върховния административен съд: Дори когато получена от земеделски стопанин субсидия е използвана за лични нужди, тя не представлява облагаем доход за лицето по смисъла на чл. 36, т. 5 от ЗДДФЛ. .......съдът е приел, че за да е налице доход по смисъла на ЗДДФЛ, е необходимо физическото лице да е получило, придобило имущество (пари, вещи, права), каквито не са получените заеми и не представляват доход по смисъла на ЗДДФЛ, тъй като сумите са получени, но не и окончателно придобити и подлежат на връщане. .... ....Както правилно е приел АС процесната сума не представляват доход по смисъла на ЗДДФЛ, а целеви средства, подлежащи на връщане. Целевото използване на отпуснатите заем, капиталова субсидия и субсидия за плащане на лихвите по заема е задължително за получателя по кредита, .... Субсидията не е посочена като необлагаем доход нито в ЗДФЛ, нито в друг закон.Никъде не е посочено, че сумата представлява данъчно облекчение, така че, колкото и да е неприятно трябва да си платим данъка, макар, че помощите ги получихме в края на годината и ще ги ползваме през 2018г. ,а данъка ще платим с данъците за 2017г.
  • H
    Или никой не ме е карал на сила да плащам.Нека някой друг запознат сподели.Весели празници. И мен ми стана интересно.То ,че облагането на субсидиите с данък е незаконно си го знаем ама не вярвах ,че ще има и решение на съда по този казус...
  • F
    Или никой не ме е карал на сила да плащам.Нека някой друг запознат сподели.Весели празници.
  • F
    Седем години си плащам данък върху получената субсидия. Сега какво следва?Трябва са съдя НАП ли ?
  • M
    Аз съм юрист и смятам, че включването на субсидиите към облагаемия доход представлява нерегламентирана държавна помощ, т.е. субсидиите се описват в декларацията, но не подлежат на облагане. Ето част от едно съдебно решение в такъв смисъл: Решение № 14388 от 16.11.2012 г. по адм. д. № 4045/2012 на Върховния административен съд: Дори когато получена от земеделски стопанин субсидия е използвана за лични нужди, тя не представлява облагаем доход за лицето по смисъла на чл. 36, т. 5 от ЗДДФЛ. .......съдът е приел, че за да е налице доход по смисъла на ЗДДФЛ, е необходимо физическото лице да е получило, придобило имущество (пари, вещи, права), каквито не са получените заеми и не представляват доход по смисъла на ЗДДФЛ, тъй като сумите са получени, но не и окончателно придобити и подлежат на връщане. .... ....Както правилно е приел АС процесната сума не представляват доход по смисъла на ЗДДФЛ, а целеви средства, подлежащи на връщане. Целевото използване на отпуснатите заем, капиталова субсидия и субсидия за плащане на лихвите по заема е задължително за получателя по кредита, ....
  • A
    Ако е субсидия отнасяща за 2010 и получена 2010-се облага
  • А субсидиите получени през 2010 се декларират, но върху тях плаща ли се данък? И къде, в кое приложение се декларират?
  • A
    Не, декларира се, но няма да я включваш в облагането
  • Това означава ли че част от субсидия за 2009г. получена през март 2010 година не се декларира в данъчната декларация каято се подава до 31.04 2011г.
  • A
    Най-общо и просто казано- ФЛ имат право да избират дали да се облагат с 60%НПР, или като ЕТ-върху печалбата.Обаче пък се задължават да водят счетоводство и най-вероятно задължително ще имат касов апарат. Който е подал вече декларация и си е платил данък върху субсидията, която се е отнасяла за 2009 год.могат да подадат корегираща декларация и да си извадят субсидиите.А за платения данък най-вероятно ще си го искат да им се възстанови
  • Четох промените. Параграфи...,членове....... Работа за юристи. Ако може някой на прост език да обясни в какво се състоят промените ще съм му благодарен.
  • Промените са публикувани вече в ДВ бр.31от 15.04.2011 http://dv.parliament.bg/DVWeb/index.faces

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Разпределяне на рента за минали години

wladd: Белите петна са плащат за целия имот, "Новите" собственици нямат основание за получаване н...

217 1

Обработване на земя без договор

ZzZ: Ти си тарикат така че давай - жъни я! А като се окаже, че кооперацията има сключен едногод...

295 9

Право на дейност, върху земеделска земя?

solun1: Тряба да й смениш статута и тогава вече ще можеш да стройш.

145 1

Влизане в чужд имот, отъпкана пшеница

Веселин: Към полицията задължително. Подадохте ли и за предишните случаи? Трябва да ги регистрирате...

286 2

СПЕШНО!!! Подвеждаща информация/измама

За първа година съм земеделец.Наясно съм със селективните и с тоталните хербициди,но нямам...

705 0