Превантивни мерки срещу шапа

• C
    Шапа е налице.И на мен ми се струваше че е ала-бала,ама не.И тази година(както всяка друга година)животните ми не са застраховани Има ли някакви превантивни мерки или медикаменти с които мога да предпазя животните от заразата?От днес са спрени в оборите но мисля,че това само няма да баде достатачно.Ако някои знае някакав медикамент нека да даде инфо [podkup]
  • [angry]
  • samo taka-potapqne s glawata nadolu w bidonq s gasena war [:dance:]
  • Господин министре спри да ходиш с делегация от журналисти по местата с огнища от шап.Можеш ли да обясниш как дезинфекцирате камери,микрофони и др.електроника те не са ли преносители на вируса.Ти поне си ветеринар човек.От посещението ти в Кости ти пренесе заразата в Резово.Стига с тия пиар акции.Много добре занаеш че който влезе в заразена зона не трябва да излиза поне 2 месеца от този район.А ти какво правиш освен пренасяне на заразата.Не те искаме при нас.
  • M
    Това означава ли че на пазара в Раковски, ще има само пилета и гащи?
  • От снощи е забранено движение на двукопитни в цялата страна-животни без документи да се умъртвяват на място заедно с МВР.
  • lo6o kolegi lo6o [angry]
  • M
    Лошо, заразата е факт и сред домашните животни, а процента на заразените от общия брой добитък в селота не е малак.
  • D
    V momenta predawat po televiziqta za hapa v Burgasko
  • M
    Даааааааааа , ако е вярно новината наистина не е приятна.
  • Честито....от сайта на НВМС 011-01-10 - 37 от над 1 600 взети проби за шап са положителни до момента Ще се наложи да бъдат умъртвени всички животни в с. Кости 37 от над 1 600 взети проби от домашни животни са положителни за болестта шап към момента. Това показват резултатите от изследванията в референтната лаборатория към Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС). Положителните проби са от овце, кози, говеда и свине, отглеждани в с. Кости, в чието землище бе отстреляно дивото прасе с шап. С оглед спирането на разпространението на болестта и съгласно плана за действие, одобрен от Европейската комисия, се налага да бъдат умъртвени всички животни в селото – приблизително 250 овце и кози, 200 едри преживни животни и 80 свине. Животните са под карантина, а умъртвяването им ще започне възможно най-скоро и ще се осъществява по хуманен начин – чрез инжектиране на специален препарат. Труповете ще бъдат загробвани на специално определено място, тъй като не е препоръчително превозването им до екарисажите във Варна и Шумен. Собствениците ще бъдат обезщетявани на база оценката на комисия. Продължава взимането и изследването на кръвни проби от животни на територията на пограничните общини Царево, Малко Търново и Средец. До момента няма положителни проби от други населени места. Генералният директор на Националната ветеринарномедицинска служба д-р Йордан Войнов замина на спешна инспекция в с. Кости. По-късно през деня в РВМС Бургас ще се състои брифинг за медиите, часът ще бъде уточнен допълнително. [:slap:]
  • S
    Моите ярета не са родени о6те но имам заявки от сега за велик ден 37има записани на тефтера за сега.
  • M
    Да имате да вземате всички които пишете че няма да има износ и цени на агнетата. Много ви се ще да е така, но и тази година, както миналата агнетата ще си се продават на добра цена. Аз вече продадох няколко за по 8 лв живо тегло.
  • [:slap:] [:slap:] [:slap:] няма износ-няма цени
  • nqma da ima iznos na agneta be tova e postanopovqrvaite [:slap:] vka
  • и кво стана сега уж щяхме да продаваме агнета на високи цени ,щяхме да изнасяме в Турция,Катар и къде ли още ...не ми се вярва това с шапа да ви кажа честно

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

АЧС в Бъргария. Докога ?

Velko: В това положение никой за свине не мисли. Ти за тях се грижиш

171 3

Отглеждане на прасе

Здравейте, Интересувам се, дали успешно сработват бункерните хранилки за сухо хранене на...

327 0

болест при свине

doc: ако има още живи-бягай при ветеринарния лекар да им слага серум венозно

849 1

Виетнамска свиня - помогнете с информация колеги

Ivanov_i_brat_my: Ти какво искаш да правиш с тях, за да знам какво да ти отговоря?

4255 2

Помощ за хуманно отношение към прасета и птици

Колеги , тази година ще има ли плащания , за хуманно отношение към прасета и птици. За др...

1022 0