Броенето на животните под селекционен контрол все още не е приключило. Оказва се, че проверките продължават, научи Фермер.БГ.
 
 
В средата на месец септември 2018 г. земеделският министър Румен Порожанов разпореди Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ) да направи административна проверка на всички животни под селекционен контрол. Причината затова бе силното увеличение в бройките на племенните животни.
 
След ревизията отпаднаха над 58 000 овце и кози, както и над 4 000 крави, като асоциациите доброволно премахнаха тези бройки животни. 
 
През месец февруари 2019 г. отново се заговори за ръст при животните под селекция. Тогава стана ясно, че някои асоциации са решили да вкарат всички животни като племенни. Това наложи втора проверка. Тя обаче все още не е приключила.
 
„Проверките продължават, но не само като бройки животни. Ние гледаме дали тези животни, които се водят като племенни, са наистина животни под селекционен контрол, защото имаше в един момент залитане от някои асоциации“, коментира пред Фермер.БГ зам.-министър д-р Янко Иванов.
 
Вижда ли се краят на бездънното административно броене и ще се реши ли най-накрая въпроса с вълната увеличаващи се животни под селекция?
 
„Да, сега се опитваме да отсяваме все повече и повече, тоест да останат само онези, които са наистина племенни животни“, обясни зам.-министърът.
 
По думите му трябва да се работи за увеличаване на качеството на предлагане. 
 
„Наред с аборигенните породи, които ние сме длъжни да поддържаме като генетично разнообразие и генофонд, ние трябва да развиваме и високопродуктивните животновъдства – тези, които касаят млечното и месното направление животни. В тази насока сега се опитваме да работим активно със селекционерите“, добави д-р Иванов.
 
Той разясни, че в момента тече процес по въвеждане на допълнителни изисквания по отношение на воденето на документацията за племенните животни.
 
„Правим това с цел след няколко поколения да имаме наистина елитно животновъдство и да може то да даде своята принадена стойност“, заключи д-р Янко Иванов.
 

 

© 2019 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!