В зависимост от клиничното протичане и от времето, изминало от заплождането до прекратяване на бременността, се различават скрит, явен и задържан (незавършен) аборт.
Умирането на плода в ранна (ембрионална) фаза довежда до изхвърлянето му от матката без видима следа (скрит аборт). Предполага се, че такъв аборт настъпва при 30% от кравите и се изразява с ново разгонване на 30-ия - 60-ия ден след осеменяването (покриването). Често обаче, въпреки че плодът е изхвърлен, кравата не се разгонва поради наличност на жълто тяло в яйчника. Ето защо кравите след навършване на 3-месечна бременност, а юниците на 2-месечна бременност трябва да се изследват от ветеринарен специалист за доказване на бременност или на безплодие чрез установяване па жълто тяло в яйчниците.
Явният аборт се наблюдава след 45-дневна бременност, когато може да се види изхвърленият плод. Понякога може да се открият само следи от кървави и слузести изтечения, полепнали по опашката. В такива случаи е необходимо да се търси ветеринарен специалист.
При задържания (незавършения) аборт плодът е умрял, но остава в матката понякога до края на бременността, а в по-редки случаи (при втвърдяването му) и до няколко години. Обикновено в единия от яйчниците има жълто тяло и кравата не се разгонва При гнилостно разлагане на плода общото състояние на майката се влошава бързо, температурата достига 40° С и повече, от матката изтичат тъмнокафяви и лошо миришещи изтечения.
При започващ или настъпил аборт трябва своевременно да се търси ветеринарна помощ, а да се предотврати инфектирането на половия апарат и да се приложат средства за своевременно изхвърляне на умрелия плод. Започнал аборт не може да се спре.
Видове аборти при кравите и юниците
Скрит, явен и задържан аборт


Кратки съвети за хранене на биволите през зимата
Нуждите на биволиците от хранителни вещества не се различават съществено от тези за кравите, но има и някои различия...

Качества на биволското мляко
Образуването на млякото е сложен биологичен процес

Краста при овцете
Хронична болест, която се причинява от няколко вида кърлежи

Гангренозен мастит при овцете и козите
Това е тежко заболяване на лактиращите овце и кози. То протича с гангрена най-често на едната, а понякога и на двете половини на вимето и много често довежда до смърт на заболелите животни.

Романовска порода овце
Ценните и качества предизвикват повишен интерес

Използване на семена за хранене на свинете
Слънчогледово семе. За храна на свинете се използва главно нестандартно слънчогледово семе, ако няма във фермата друг вид животни. То е богато на мазнини, протеин и влакнини.