Запазване на пресни домати

Доматите може да се запазят няколко дни. След това захарите започват бързо да се разграждат, в резултат на което се увеличават киселините и доматите стават негодни за консумация. В зрелите домати бързо се разпада и пектинът, плодовете омекват и кожицата им се свлича от месестата част без особена трудност. Такива домати също не са годни за консумация. Температурата на съхраняване се определя според сорта и зрелостта на доматите. Необагрените и още твърди домати се поставят при температура 8-10°С. Недоузрелите домати с леко зачервяване се държат при температура над 12°С. При температура, по-висока от 28°С, те зреят бързо и неправилно. За по-продължително време (5-8 дни) се запазват при температура от 0 до 2°С и относителна влажност на въздуха 88-92%.

Запазване на пресен пипер

Пиперът от различните сортове се запазва пресен за различно време. Пиперки (чушки) с тънка кожица и малко месо може да се запазят 2-3 дни. Пиперът от сортове като Червена капия остава свеж 4-5 дни. При добро изсушаване пиперът от сортовете Гороглед и Новоселска капия издържа с месеци при обикновени условия.

Пиперът от всички сортове, поставен при температура 7-8°С и относителна влажност 85-90%, издържа няколко дни повече, ако движението на въздуха е достатъчно. Температури под 7°С в продължение на 4 и повече дни може да го повредят. Особено опасни са температурите под 5°С - по кожицата и чашката на плода се появяват тъмни петна. Тези повреди се появяват няколко часа след изваждането на пипера от хладилника.

Запазване на пресни краставици

Краставиците не понасят ниски температури. Повече дни (до 14) се запазват при температура на околната среда 7-10°С и относителна влажност на въздуха 85-90%. Ако температурата и влажността са по-високи, бързо пожълтяват и се създават и условия за гъбно заболяване.

Запазване на пресен зелен фасул

Съдържащата се в зеления фасул вода се изпарява лесно, затова културата е чувствителна към ниски температури, задържащи се по-продължително време. Ако е нужно да се запази 2-3 дни, зеленият фасул трябва да се държи при температура около 2°С, а при някои сортове - до 0°С. Когато се държи повече от 4 дни при температура под 4°С, след изваждането от хладилника шушулките му, най-вече от средата на опаковката, бързо се покриват с кафявочервеникави ивици. Такова оцветяване е типично студово увреждане при дълго престояване.

Запазване на пресен зелен грах

След беритбата зеленият грах трябва да се слага в щайги и касетки с неголяма вместимост - около 4-8 кг. Пълният амбалаж трябва да се нарежда така, че да се осигурява свободно движение на въздуха между отделните касетки. Това е задължително условие за отвеждане на топлината, отделяна при дишането на растението. След като се обере, грахът трябва да се остави при температура от 0 до 2°С и относителна влажност на въздуха 85-90%, тъй като лесно загнива. При продължително съхраняване шушулките променят цвета си, а зърната стават несладки.

Запазване на пресни патладжани

За непродължително време патладжаните може да се държат в касетки по 10-12 кг на хладно и проветриво място. От прякото действие на слънцето месото на плода бързо загнива и се разваля. В хладилник при 0°С патладжаните се запазват 10-15 дни без видими външни промени.

Запазване на прясно зеле

Предназначеното за съхраняване зеле трябва да се прибира колкото може по-късно, без обаче да се оставя да замръзва. Избират се добре оформени плътни зелки. При това растенията се изскубват с корена или зелките се отрязват с цялата листна розетка, като се оставя 7-8 см от кочана. Кочанът, както и коренът служат като резервна храна на зелката през време на съхраняването.