Целината има дълъг вегетационен период. При кореновидната целина той е 6-7 месеца. От това зависи и срокът за сеитба на целината.

Целината се отглежда изключително чрез разсад. Разсадът трябва да се отглежда така, че да е готов за разсаждане, когато е настъпил благоприятният срок за това, без да се задържа в парника. Обикновено той е готов около 70 дни след засяването. Всяко избързване със сеитбата на целината с цел да се получи по-ранна продукция е нецелесъобразно, защото, ако се разсади "стар разсад", голяма част от растенията стрелкуват и не образуват достатъчно листна маса и кореноплоди.

Кога и как се сеят морковите?

Как се подготвят и засяват семената на целината?

При обикновени условия семената на целината поникват за около 20 дни. За да се ускори поникването им, те се накисват във вода едно две денонощия, след което се рътят при температура 20°С до показване на връхчето на кълна. Така подготвени, семената се просушават леко и се засяват във влажна почва, като се смесват с чист промит речен пясък.

За ранно отглеждане на целината семената се засяват в началото на февруари в топъл парник, а за късно - в полутопъл парник или на открита леха, през втората половина на март. Засява се разпръснато или на редове, на разстояние - 5 см ред до ред. Използват се 1-2 г. семена за 1 м2. Семената се покриват с 0,5 см пресята парникова почва. Започналите да се развиват при рътенето кълнове поникват при добра почвена влажност.

Пащърнак

Какви са грижите за разсада от целина?

Най-важната грижа след сеитбата на целината е поддържането на постоянна умерена почвена влажност, която осигурява поникването на семената. По-късно разсадът се отглежда при умерена температура и влага, става готов за разсаждане, когато образува 6-7 листа. За ранно производство на целина разсадът може да се пикира във фаза 2-ри - 3-ти лист на разстояние 5 см между редовете и 3-4 см между растенията в реда. С пикирането се гарантира получаване на по-силни растения, които по-бързо и по-добре се прихващат. За късно производство на целина не е необходимо пикиране. Достатъчно е прореждане на 2-3 см.


Майорана

Какви условия се спазват при засаждане на целината?

Обикновено целината се разсажда в края на май - началото на юни. Един път преди засаждането разсадът се полива изобилно. Растенията се изскубват, като се подбират по едрина. Част от листата и 1/3 от корените на извадения разсад се отрязват, за да се улеснят засаждането и прихващането. Целината трябва да се засажда на дълбочина, на каквато е била в разсадната леха. По-дълбокото (със закриване на вегетационния връх) или по-плиткото засаждане влошават качествата на кореноплодите.

Целината се засажда на ниски фитарии на разстояние 30-40 см между редовете и около 30 см между растенията в реда. Засадените растения се поливат веднага с течаща вода.

Вижте още:

Торене на спанак, салата, репички, зелен лук и зелен чесън

Ранно и средно ранно полско производство на патладжан

Зелен фасул в градината