По-важните грижи за зеленчуковите култури на полето са следните:

Подсяване

Подсяване се превежда на ненормално гарнирани посеви, с накиснати или рътени семена.

Прореждане

Прореждане се извършва при директно засяване на зеленчуковите култури. При краставиците първото прореждане се прави при образуване на първите листа, а при доматите - при образуване на 3-4 листа. Второто е 2-3 седмици след първото.

Прореждането и подсяването ще се прилагат все по-ограничено, но е необходимо извършването на пунктирна сеитба и използването на дражирани семена.

Подсаждане

Подсаждане се извършва с висококачествен разсад една седмица след засаждането.

Направа на подпорна конструкция

Веднага след засаждането на доматите се изгражда телена конструкция. При ранозрелите сортове домати се набиват колове в прави редове през 2-3 м с височина 55 см от повърхността на почвата. По коловете се опъва тел на височина 25 и 55 см. При широкоредово отглеждане се използва висока Т-образна телена конструкция от два вида колове (крайни и междинни) също с Т-образна форма. Напречната им летва е 60 см дълга, в краищата й се спъва тел по един за всеки ред, за който се привързват растенията.

Междуредова обработка на почвата

При доматите първото окопаване се прави след засаждането на растенията на 5-8 см дълбочина, а следващите - на 10-12 см. При пипера първото окопаване е 15 дни след засаждането на 6 см дълбочина, а следващите - на 6-8 см. Окопаването на краставиците започва при 1-2 същински листа и продължава до покриване на почвената повърхност от растенията. При отглеждане на доматите при ниска телена конструкция почвата се обработва култиватор, при отглеждане на висока телена конструкция и широки междуредия - с почвообработваща фреза, а при безколово отглеждане - с култиватор.

Колтучене и прекършване

Колтуците при доматите се премахват ръчно, когато достигнат 2-3 см дължина. Прекършването при ранното производство на домати е в края на май, а при късното производство на домати - в края на август. Над последното съцветие се оставят 2-3 листа.

Подхранване

Подхранване на зеленчуците се извършва след прихващането на растенията или около 10 дни след поникването при директна сеитба. Прави се на няколко пъти с различни видове и количества тор. Работните органи на торовнасящите машини се регулират от двете страни на реда на дълбочина 6-10 см и разстояние от редовете 12-18 см в зависимост от културата и фазата на развитието й. Прилага се и шербетуване.

Борба срещу болестите и неприятелите

Срещу болестите и неприятелите по зеленчуците се пръска 5-8 пъти с фунгициди и с инсектициди.

Поливане на зеленчуците

През вегетацията в зависимост от културата се извършват 8-10 поливки с поливна норма 25-40 м3 вода на декар.