Зелето е застъпено като ранна, средно ранна и късна култура. Най-голямо значение за нашата страна има късното зеле. У нас се отглежда зеле основно чрез разсад, а през последните години започна да се отглежда и безразсадово.

Добри предшественици за зелето са тиквовите, картофовите, бобовите и житните култури. Има лоша самопоносимост.

Подготовката на почвата зависи от производственото направление. За ранно и средно ранно производство на зеле тя започва още през есента след прибирането на предшественика. След ранни предшественици веднага след освобождаване на площта се извършва подмятане с дискова брана и подравняване с дългобазисен подравнител или с грейдер.

След това се извършва основно торене с 3-5 тона на декар полуразложен оборски тор, 16-20 кг Р2О5 и 12-15 кг К2О. Добър резултат се получава и при торене само с минерални торове. Торовете се заорават с дълбоката оран, която се извършва на 28-30 см. Преди засаждането на зелето почвата се култивира или се профилира, при което се внасят 10 кг на декар азот. При поливане чрез дъждуване зелето може да се отглежда и на равна повърхност. Лехо-браздовата повърхност обаче осигурява по-добри условия за промишлено отглеждане и за механизирано прибиране. Оформянето на лехите започва още през есента. През пролетта площта се бранува с лехова брана, а лехите се оформят с комбиниран лехообразувател.

За късно производство на зеле площта се наторява с 10-12 кг Р2О5, 15 кг К2О и 10-12 кг азот на декар, след което се изорава с обръщателен плуг на 20-24 см дълбочина. При наличност на буци се дискува или се фрезува и се профилира.

За ранно производство на зеле разсадът се отглежда в отопляеми култивационни съоръжения, а за средно ранно и късно производство - на открито. Засява се със сеялка на равна повърхност на 10-редови ленти, като разстоянието между лентите е 70 см, а между редовете в лентата - 10 см. Сеитбената норма е 2,5 кг на декар. Разсадът е готов за засаждане около месец след поникването.

Зелето се сее и директно със сеялка за точна сеитба при сеитбена норма 100-150 гр. семена на декар.

Една от основните грижи за зелето през вегетацията е напояването. То се извършва гравитачно или чрез дъждуване. Късното зеле се напоява едновременно със засаждането от разсадосадачната машина или чрез дъждуване. Седмица след засаждането пропадналите растения се подсаждат ръчно. През вегетацията поливките са ежеседмични с 40 м3 вода на декар. Най-малко поливки се провеждат при предзимното зеле, а най-много - при късното.

Няколко дни след засаждането се извършва първото окопаване на дълбочина 6-7 см при защитна зона 6-8 см. Следващите окопавания са след всяка поливка. Едновременно с окопаването растенията се загърлят един-два пъти за по-добро вкореняване. С второто окопаване те се подхранват с 10-12 азот на декар и леко се загърлят. Води се системна борба срещу болестите, неприятелите и плевелите.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

 

Отглеждане на карфиол

Отглеждане на праз

Технология за отглеждане на тикви