Лукът се отличава с нисък транспирационен коефициент, който се обяснява с наличието на восъчен налеп и по-малката листна повърхност. Листата му са малки, тръбести и покрити с восъчен налеп. Независимо от това лукът е взискателно към влагата растение. Сравнително големите му изисквания се дължат на особеностите на кореновата система, която е плитко разположена и със слаба смукателна способност. Ето защо лукът изисква редовно влага, за да развие потенциалните си възможности по отношение на продуктивността.

Всичко това важи в по-голяма степен за лука, отглеждан чрез директна сеитба, но и двегодишният лук реагира положително на напояване. Особено взискателни към почвената влага са сортовете от групата полулютиви лукове и най-вече сладките сортове, отглеждани от разсад. Поради едногодишния цикъл на развитие и интензивния растеж те имат по-голяма водопотребност и се нуждаят от редовно поддържане на оптимална влажност.

Отглеждането на зелен лук

Обикновено сортовете от групата полулютив лук при безразсадово отглеждане в умерено влажни години се нуждаят от 120-180 м3 на декар напоителна норма, а сортовете от групата сладък (каба) лук с по-дълъг вегетационен период - от 180-220 м3 на декар. Всяко засушаване през вегетацията предизвиква преждевременно формиране на дребни луковици.

По-високи изисквания към влагата лукът има:

  • - по време на поникването,
  • - буйния растеж и
  • - началото на образуването на луковиците.

 

След оформянето на луковицата и по време на зреенето изискванията към почвената влага намаляват.

Вегетационен период на лука

Изискванията към атмосферна влага на лука са умерени почти през целия вегетационен период. Въздушното засушаване след полягането на лъжливите стъбла - в края на юли и първата половина на август, действа благоприятно.

Втора - трета година на отглеждане

През втората (третата) година на отглеждането за производство на семена лукът има по-големи изисквания към почвената влага в началния период на растежа - при израстването на цветоносните стъбла (стрелкуването) и след цъфтежа, когато се формират и развиват семената. При продължително засушаване след цъфтежа се образуват семена с много ниска абсолютна маса и с понижена жизненост.

Началото на юни е последният срок за засаждането на водния лук

Изискванията по отношение на атмосферната влага на лука са по-малки по време на цъфтежа, развитието и узряването на семената. Повишената влажност на това време може дори да окаже вредно въздействие върху развитието - да се появят гъбни заболявания  по лука, като пероноспора и ботритис по цветовете и семенните кутийки.

 

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кой са най-подходящите почви за отглеждане на лук?

Празът – изисквания към сеитбата и отглеждането му

Отглеждане на зелен лук - предзимно